Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Ani se mi to moc nechce psát, ale vážně si nevím rady. přijde mi totiž fakt podivné, že jedne a téže osobě v relativně krátké době na tomtéž místě a podobným postupem odejde do háje systémový disk
Přitom v podstatě nedělá nic divného. Je přihlášena jako user. Najednou jí ztuhnou X (Gnome) a nic. Nereaguje nic. Takze to natvrdo vypne, ale po restartu už jí to nepřipojí kořenový disk. Poté co na něj spustí LiveCD (slax), tak jí fsck.reiserfs oznámí že bez --rebuild-tree to nepůjde. No a když to teda zkusí spustí s tím --rebuild-tree tak skončí všechna data na hromadě v last+found. Něco je ok, ale řada souborů obsahuje jen nespočet "a".
Přiznám se, je to první komp se kterým jsem se s něčím podobným setkal. Ještě bych mohl dodat, že se jí to stalo ve chvíli, kdy se z Opery pokusila odeslat poštu. Zajímavé je, že dokud tam měla ještě i dualboot s MS Windows XP, tak jí tuhly podobným způsobem, ovšem již při pokusu o nastavení ethernetu. Linux jel.. až do oné osudné chvíle kdy jí to zhavarovalo prvně (cca v říjnu), podruhé před týdnem a potřetí dnes, prakticky po půl hodině poté co to položila pod stůl a zapla. Pokaždé ovšem při stejné konstelaci (Gnome, Opera, odesílání pošty - ztuhnutí - restart).
Tragické na tom je, že v euforické radosti že jí to jede, nedbala mého upozornění - zazálohovat nejdřív přes dd systémový disk, takže celý víkend mého snažení je v h..u Kdyby to nebylo přes 300km odsud, tak nad tím mávnu rukou. Jenže takhle si musí počkat.
Tiskni
Sdílej:
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free