Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Svého času jsem zde plácnul blogpost s názvem Nokia 61 - aktualizace firmware aneb dýchlo na mě peklo, do kterého jsem odlil stress naakumulovaný během této operace. Tehdy vše přes infarktové chvilky dopadlo dobře. Bohužel, pokus o upgrade na firmware verze 3.0633.09.04 neklapnul.
Protože už mě opravdu vytáčelo, že po každém odpojení od wi-fi se telefon restartnul. Kdyby to nabíhalo alespoň tak rychle jako moje stará Nokia, nebo běhaly nějaké kontrolní výpisy, jako když bootuje Linux, palčert, alespoň bych mohl zjistit kde to vázne. Ale takhle?
Stáhnul jsem oficiální software pro upgrade firmware z nokia.com. Telefon se nadetekoval správně a začalo to stahovat. CDMA není nejrychlejší připojení pro stahování 40MB, tak jsem to nechal jet. Ostatně psali na tom svém oficiálním webu - během operace do toho raději nevrtat. Po nějaké chvíli jsem slyšel nějaká zapípání.. Říkám si: "AHA!" No jenže soft hlásí že to neklaplo a na telefonu "Test mode". Tak honem nakouknu do FAQ - prý normální situace, natvrdo vypněte a zapněte. Tak jsem vyndal baterku..
A má E61 se tím okamžikem dostala do pernamentního kómatu. Nepomohlo nic, tak jsem v pondělí naklusal do oficiálního NOKIA servisu s pocitem naprostého pablba. Musím však říct, že servisák mě uklidnil, protože jeho informace že "při pokusu o uprade firmware VŽDY první mobil umírá, takže úplně normální situace". S ulehčením jsem vypochodoval a teď jen čekám kdy se mi vrátí ze servisu zpět. Naštěstí by ta oprava měla spadat pod záruku, protože byl použit oficiální soft poskytovaný výrobcem veřejně na webu.
Tiskni
Sdílej: