Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Bylo nebylo, dávno tomu, jsem studoval na Filozofické fakultě MU v Brně. Obor zcela mimo zdejší rámec i mou současnou profesi. Ale díky tomu jsem měl možnost zažít onen drastický přerod akademické sítě, kdy znakové terminály začaly být nahrazovány převratnými Windows98 a studenti objevili možnosti chatu. Mě chat nikdy nebral, naopak mě zaujaly možnosti webu. S instinktem stopaře jsem vycítil budoucnost unicode a pídil se po nějakém editoru který by je uspokojivě zvládal. A tenkrát jsem objevil Uniedit . Ukázalo se, že ten unicode editor je součástí komplexního projektu WinCalis, určeného pro programování multimediálních výukových testů - třeba cizích jazyků.
Zdrojový kód se silně podobal XML a co bylo naprosto bomba - ta aplikace byla provozovatelná i na 16-bitových Win3.11. Stáhnout se to dalo tehdy zdarma, včetně manuálu. Možnosti této aplikace mne tak fascinovaly, že jsem se na ni snažil upozornit naše vyučující - marně. Dnes už vím jak jsem byl bláhový, chtít po nich něco co dodnes je u většiny z nich mimo rámec chápání. Přesto si tak říkám, že to je přesně to, po čem je dnes v našem školství poptávka, protože WinCalis se časem změnil na WebCalis a umožnil dělat také on-line zkušební testy.
Bohužel poslední aktualizace byla před pěti lety, ale kdo ví? Třeba některý z jiných projektů ho nahradil, ale ten starý WinCalis mám dodnes ještě někde na disku schovaný..
Tiskni
Sdílej:
“People have now-a-days got a strange opinion that everything should be taught by lectures. Now, I cannot see that lectures can do so much as reading the books from which the lectures are taken. I know nothing that can be best taught by lectures, except where experiments are to be shewn. You may teach chemistry by lectures — You might teach the making of shoes by lectures!” — Samuel Johnson, quote from Life of Johnson (1791).