Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Protože neznám odpověď na tuto otázku, tak ji vznáším do fóra, protože to čeho jsem byl svědkem před chvílí jsem ještě nezažil. Projíždím si takhle stránky na wikibooks a nechám si cvičně otevřít odkaz do nového okna. A co mi nevyskočí? Krom cíle odkazu také další okno s http://www.o2active.cz/ přitom náhodný klik je vyloučen. Jediné co má s O2 něco společné je připojení přes CDMA modem.
Předpokládám, že když už si za to připojení sajou nemalé peníze, tak by s něčím podobným otravovat neměli.
Tiskni
Sdílej:
Úroveň rekomprese byla/je? ovšem plně v rukou uživatele a když byla nastavena jako nulová, tak se prostě načítal původní obsah z internetu bez jakýchkoliv úprav.To právě není pravda. Po dobu cca 2 měsíců (možná ani to ne) nebyla žádná možnost, jak zabránit kriplení stránek. Nešlo o to, že by se degradovala kvalita obrázků. Problém byl v tom, že původní URL v podobě třeba
http://www.abclinuxu.cz/images/obrazek.jpg
byl nahrazen něčím jako http://10.120.1.5/www.abclinuxu.cz/images/obrazek.jpg
.
Co to znamenalo, je snad jasné. Zaprvé byl obrázek z jiného zdroje, což vyvolávalo určité problémy, a hlavně, při návštěvě jiné stránky se stejným obrázkem adresa nebyla 10.120.1.5
, ale třeba 10.120.1.2
. Čili se obrázek zbytečně tahal znovu.
Naštěstí vlna odporu proti tomu byla tak silná, že Eurotel brzy vyměkl a tento "skvost" vypnul. Později byl za toto kriplení také potrestán od ČTÚ.
Problém byl v tom, že původní URL v podobě třebaTak tohle jsem kdysi v nějakém fóru už zahlídl, ale ani v době, kdy se to tak mělo dít, jsem si toho nevšiml v obsahu načítaných stránek. GPRS používám od června 2003 a v podstatě bez problémů. Dnes už to sice není hlavní připojení jako kdysi, ale paušál jsem nezrušil. Mobilní internet je silně návyková věc, které se těžce vzdává.http://www.abclinuxu.cz/images/obrazek.jpg
byl nahrazen něčím jakohttp://10.120.1.5/www.abclinuxu.cz/images/obrazek.jpg
.