Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
..informace o uzavření smlouvy české vlády s Microsoftem která má ušetřit státu hypotetických 700 milionů korun. Komické je na tom to, že jde o "ušetřené" peníze z částky, kterou by vůbec nebylo nutné zaplatit, kdyby byla vůle ze strany vlády nasadit opensource.
"Úspora" spočívá v tom, že se dohodli na maximální částce. Z čehož plyne, že úspora bude tím větší, čím víc se v nasazení technologií od MS rozmáchnou. Kde je úřad pro hospodářskou soutěž? Kde je Evropská komise a její postihování nekalých praktik? V pr.. milej pane...
Tiskni
Sdílej:
Komické je na tom to, že jde o "ušetřené" peníze z částky, kterou by vůbec nebylo nutné zaplatit, kdyby byla vůle ze strany vlády nasadit opensource.
Ano, ale zaplatil by se ten přechod? Kompletně nový admini (nebo draze přeškolení), kursy pro zaměstnance, support a další pičoviny. Myslím, že takový přechod by byl několika násobně dražší. Možná by stálo za to udělat studii (to také není zrovna levná záležitost), kolik by to celé stálo a jak dlouho by to mělo trvat. I když jsem pro opensource, už jsem vyrostl z nadšení typu výměníme Office na oo.org, W za L a svět bude krásnější. Ono je totiž často nejlevnější koupit hotové řešení, než od nuly stavět něco "zadarmo".
Můžete uvést do obrazu? Já jsem občas fakt asi naivní ... nebo to odpovídá tomu, jak píšu níže, že půlka lidí dělá prd ... a nejen přímo od IT. Zase na druhou stranu, ty levý a ty, co nechtěj dělat, se někam schovat musí.
P.S. kdysi jsem slyšel o Holandsku, že tam maj vysokou podporu v nezaměstnanosti a tak dělá jen ten, kdo chce.
P.S. kdysi jsem slyšel o Holandsku, že tam maj vysokou podporu v nezaměstnanosti a tak dělá jen ten, kdo chce.A tak to má být.
Jenže od lidí co postaví e-goverment na takovém shitu jako je FormFiller602 (viz poslední velkohubá operace checkpoint) něco podobného lze opravdu očekávat stěží.
Někde jsem tu již vysvětloval jak je to se státními zakázkami a výběrovými řízeními. A myslím, že ty to musíš dobře znát. Státní zakázka se nedělá proto, že stát něco potřebuje (max potřebuje utratit prachy, které mu stejně nepatří), ale dělá se proto, že firma - resp její majitel - chce státní prachy. A úředníci (resp šéfové úřadů) chtějí také něco pro sebe.
Vláda a ministerstva to je však úplně o něčem jiném. Bohužel právě oni však staví mantinely a podmínky ve kterých se musí plácat ty nižší úřady - a to včetně naprosto uhozených a nedomyšlených rozhodnutí.Jak se dělá odpovědnost (u policie)
Až na ten drobný detail, že každé další navýšení verze desktopu už není nutné platit (na rozdíl od produktů MS). Ano OEM verze MS Windows jsou levné, jenže počítejte s tím že co tři roky by se měl komp vyměnit. Displeje také nevydrží věčně. A pak už je to sakra znát.To je sice pravda, ovšem ta podpora nekonečná neni, takže ve výsledku, pokud chcete systém s podporou (a počítám dobu tak plus mínus pět let, čili dobu mezi XP a Vistou, podle mě častější upgrade smysl nemá), to bude stát cca stejně. OEM licence bych vynechal, jsou sice levný, ale podpora tam neni prakticky žádná, protože prodejce si s váma vytře zadek a Microsoft se nebude obtěžovat ani tim.
Odvolávat se na dokumenty které nejdou otevřít mě dokáže opravdu nadzvihnout. Jak si vůbec někdo může dovolit někoho nutit použít proprietární komerční software?! Nikomu nebráním v tom aby ho používal, ale osobně trvám na tom, aby pokud po mě někdo něco chce, dodal příslušný dokument ve formátu který ode mne nebude vyžadovat koupit nebo ukrást nějaký software. Nejsem Rotschild abych si mohl dovolit kupovat licenci kdejaké only MS aplikace.Já to chápu a taky mě to štve. Ovšem je potřeba vidět realitu. A ta je taková, že majoritní část veřejnosti má (a je jedno jak ho získala) MS Office a je nutný umět přečíst jejich dokumenty. Samozřejmě, pokud by existoval rozumnej způsob, jak se s veřejností domluvit ve svobodnym formátu, bylo by to krásný. Ale stát nemůže občany nutit, aby provozovali něco, co umí ODF (a to bez ohledu na cenu takovýho softwaru). Možná tohle vyřeší OOXML, pokud bude vůle implementovat ho ve svobodnejch kancelářskejch balících (opačně, tj. s ODF, to růžově nevidim, Microsoft ví moc dobře, co dělá). Vlk se nažere a koza zůstane skoro celá. Ale to je ještě daleko a asi to bude ještě předmětem mnoha diskusí, blogů, článků a flamewarů.
Souhlasím, většinou se lidi chovají tak, jak si myslí, že je to nejlepší - tedy lze se s nimi dohodnout, naznačit, že pro vás je něco jiného nejlepší a pak vám vyhoví, dohodnete se.
Pro linux neni žádné editovátko na pdf? To, že jsem ho cca před dvěma měsíci nenašel, ještě nemusí mít takový závěr?
Jenže u tak složitých systémů, jako je řízení celých firem nebo úřadů, hotové řešení IMHO neexistujePřesně. A domnívám se že vím, jak to asi v tom "řízení" proběhlo - Microsoft napsal kolik budou stát licence. Tím to hasne. Úředníci zaplesali, že ten nový mikrosoftware pojede sám. A aby ne, když tohle furt MS propaguje, ačkoli je to donebevolající blbost.
Ano, ale zaplatil by se ten přechod? Kompletně nový admini (nebo draze přeškolení), kursy pro zaměstnance, support a další pičoviny. Domnívám se, že takový přechod je možné udělat tak, aby se vyplatil....Empirie a provedeny experiment ukazuje spise opak. V Mnichove v roce 2002 velkohube ohlasili prechod na linux, s tim, ze jim to poresi SuSE. Ze pry premigruji nejakych 14000 desktopu a pohoda. Zatim v tom utopili majlant a hotove to dosud neni. Asi bych se misto sermovani teoriemi co-by-kdyby sklonil pred provedenym experimentem. Experiment byl IMHO proveden spravne, vysledek (po sesti letech utraceni penez danovych poplatniku) je bohuzel dosti jednoznacny...
půjde do háje IMHO celá euroatlantická civilizace a my s ní.Pořád nevím, mám se učit čínsky, nebo arabsky?
tak jsem se prave docetl ...zdroj? - meleš <|>oviny, ten přechod byl od začátku plánován jako postupný (mj. v návaznosti na zastarávání hardware), nikdo zodpovědný neřekl, že to bude hned, to jenom tací, jako ty, co si přečtou první větu a ještě z ní pochopí jen půlku, začli vypouštět bludy o tom, jak zítra už v Mnichově nebude jediný počítač se software od Microsoftu
Ale no tak. Opravdu myslíš, že kdyby nebylo migrace na Linux, že by ty peníze nespotřebovali a nechali je daňovým poplatníkům?Ne, nemyslim. Vim, ze penize, ktere nam stat jednou sebere jsou navzdy vprdeli. A pri trose smuly se bohuzel dostanou do pazouru nejakemu min nez prumerne linemu urednikovi a ten je nerozhaze a neprozere jako normalne, ale nanestesti nam za ne sebere kus svobody nejakou dalsi regulaci anebo buzeraci.
svobody nejakou dalsi regulaci anebo buzeraci.Velice častý případ.
Empirie a provedeny experiment ukazuje spise opak. V Mnichove v roce 2002 velkohube ohlasili prechod na linux, s tim, ze jim to poresi SuSE. Ze pry premigruji nejakych 14000 desktopu a pohoda. Zatim v tom utopili majlant a hotove to dosud neni. Asi bych se misto sermovani teoriemi co-by-kdyby sklonil pred provedenym experimentemCo má být jako "hotové"? 1. Nikdo neohlašoval "přechod na Linux", ale postupnou náhradu dosluhujících aplikací řešením nezávislým na platformě. 2. Cílem tudíž není a nikdy nebylo namastit na 14000 desktopů nějaký Linux děj se co děj, cílem je dlouhodobě výhodné koncepční řešení pro městskou správu, se vším co k tomu patří (jako zajištěné školení, údržba, certifikace apod.). 3. Projekt v souladu se svým cílem prostě běží (mj. prezentováno letos v březnu na Cebitu), i když si český úřední šiml spolu s JiKem svorně notují v tom, že to není možné, protože to není možné.
V Mnichove v roce 2002 velkohube ohlasili prechod na linux, s tim, ze jim to poresi SuSE. Ze pry premigruji nejakych 14000 desktopu a pohoda. Zatim v tom utopili majlant a hotove to dosud neni.Je zajímavé, že se vždycky všude zmiňuje ten Mnichov, kde se objevily problémy. Ale že to jinde šlo OK, o tom už se ve flamewarech raději mlčí.
Ano, ale zaplatil by se ten přechod? Kompletně nový admini (nebo draze přeškolení), kursy pro zaměstnance, support a další pičoviny.I kdyby to bylo náhodou dražší, tak by to pro nás i tak bylo výhodnější, protože by nešli peníze do Redmondu, ale zůstaly by v ČR a admini by za ně dostaly kurzy a školení od českých firem.
Co jsem slyšel o jednom ministerstvu: mohl bych půlku lidí z it vyházet a ušetřit. Jenže co by dělali? A jenže co bych dělal já, až by za to vyhodili mne? A jenže za co pak utratíme ty peníze, co ušetříme? Ještě by nám za rok dali míň ...
Takže i za licence se platit musí ...
Těžko donutíme některé automobilky přejít na linux, když nebudou sami chtít a své programy mají na MS platformě a používat je musejí i lidi od nás.hm, mě by zajímalo, jaké programy ... asi před rokem (či dvěma?) proběhla zprávička, jak Škodovka nakoupila nějaký šílený linuxový cluster na CAE, přece jim tam nestojí jen tak pro nic za nic a zaměstnanci kolem nechodí po špičkách, minimálně vstupy a výstupy musí mít možnost zpracovat, tzn. že i pokud jinak jedou na M$, musí nějakým způsobem řešit interoperabilitu ...?
Moje námitka směrovala k tomu, že není vůle šetřit, chovat se ekonomicky. Tedy selským rozumem, ekonomické to asi je, pořád brát dotace a žít v pohodě. Pro někoho "zevnitř". Jede se v principu na paušál, že to "něco" stojí.
Někde jsem tu již vysvětloval jak je to se státními zakázkami a výběrovými řízeními. A myslím, že ty to musíš dobře znát. Státní zakázka se nedělá proto, že stát něco potřebuje (max potřebuje utratit prachy, které mu stejně nepatří), ale dělá se proto, že firma - resp její majitel - chce státní prachy. A úředníci (resp šéfové úřadů) chtějí také něco pro sebe.Takže za to může neschopnost linuxových firem, když se teda zakázky získávají podmazáváním a kvalita produktu nerozhoduje.