Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Po 25 letech s číslem 329 končí linuxový časopis Linux Format (Wikipedie, reddit, 𝕏).
Immich z balíčků open source aplikací FUTO je alternativa k výchozím aplikacím od Googlu a Applu pro správu fotografií a videí. Umožňuje vlastní hosting serveru Immich. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí AGPL-3.0.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
..informace o uzavření smlouvy české vlády s Microsoftem která má ušetřit státu hypotetických 700 milionů korun. Komické je na tom to, že jde o "ušetřené" peníze z částky, kterou by vůbec nebylo nutné zaplatit, kdyby byla vůle ze strany vlády nasadit opensource.
Lidé jsou obecně velmi zvědaví, kolik vydělává ten druhý, ale sami jen neradi prozrazují za kolik vlastně žijí. Důvody jsou různé. Někdo bere tak málo že by se styděl, jiný naopak zase tak moc že se bojí aby ho nenahradil někdo lacinější, co já vím.
Mě je to popravdě řečeno jedno. Beru to tak, že každý má svou hladinu existenčního minima a jedině to co vydělá nad tuto hladinu je schopen uspořit. Mohu tedy pracovat za nižší mzdu, ale pak tím ohrožuji svou budoucnost, protože se může snadno stát že přijdu o svůj finanční polštář ve formě úspor nastane-li nějaká krize.
Někdo si teď možná se zájmem přečte, jak se vyvíjela má vlastní finanční situace během posledních dvanácti let a jak s tím souvisí moje představa o minimální mzdě.
Při nedávno zmíněném pohovoru jsme mimo jiné semleli i záměr firmy přejít z reiserfs na ext4. Osobně jsem byl překvapen tím, proč by to někdo vůbec dělal? Pochopitelné je to pro mne tam, kde je primárním souborovým systémem ext3, ale proč přecházet z osvědčeného reiserfs na vývojový ext4?
Před chvíli se v bedně mihnul šotek, jak Václav Klaus obdržel unikátní plnící pero od zástupce fy. KOH-I-NOR p. Břízy. Údajně jich je vyrobeno 10 a mají založit krásnou tradici obdarovávání hlavy státu.
Okamžitě se mi vybavila reportáž také o firmě KOH-I-NOOR, jejíž zástupci však odmítají dostát rozhodnutí soudu a vrátit restituentce této firmy to, co jim naprosto protiprávně stát po listopadu prodal. Ale jak správně uvedl freshmouse v diskuzi dole nejde o stejnou firmu.
Byl jsem na pohovoru. Vedl ho se mnou celkem sympatický mládenec. Ovšem při finanční nabídce 25 tis. jsem ho zabrzdil, s tím že mám svůj limit pod který jít nehodlám. A přes ev. zvýšení nabídky na 35 tis. nemá smysl v pohovoru dále pokračovat, protože bych bral takové zaměstnání jako pouhou přestupnou stanici.
Ubíjím čas. Ti co neví která bije, nad tím obvykle závistivě kroutí hlavou protože netuší jak děsná je otrava čekat na vhodnou chvíli, kdy je možné restartovat server a pak absolvovat pár horkých okamžiků, aby bylo možné pokračovat v práci. Ještě že je tady ten blog.