Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Lidé jsou obecně velmi zvědaví, kolik vydělává ten druhý, ale sami jen neradi prozrazují za kolik vlastně žijí. Důvody jsou různé. Někdo bere tak málo že by se styděl, jiný naopak zase tak moc že se bojí aby ho nenahradil někdo lacinější, co já vím.
Mě je to popravdě řečeno jedno. Beru to tak, že každý má svou hladinu existenčního minima a jedině to co vydělá nad tuto hladinu je schopen uspořit. Mohu tedy pracovat za nižší mzdu, ale pak tím ohrožuji svou budoucnost, protože se může snadno stát že přijdu o svůj finanční polštář ve formě úspor nastane-li nějaká krize.
Někdo si teď možná se zájmem přečte, jak se vyvíjela má vlastní finanční situace během posledních dvanácti let a jak s tím souvisí moje představa o minimální mzdě.
Výše toho co nazývám hladina existenčního minima u mne vychází v podstatě ze dvou složek. Z toho co potřebuji zaplatit (a co nejze nijak odrbat)..
A z toho co sice mohu omezit, ale bez čeho bych upadnul zcela do pozice nevolníka..
V r. 1996 jsem vydělával cca 6 tis. což zhruba odpovídalo mé tehdejší hladině existenčního minima.
Na jeho konci jsem se dostal na 10 tis. a v r. 1997 na hranici 15 tis. čistého.
V letech 1998 - 2000 jsem měl jako student řádného denního studia starší 26 let měsíční příjem zhruba kolem 3 tis. takže bylo nutné též čerpat z úspor - až na nulu.
Pak již byla situace neúnosná. Začal jsem pracovat za cca 10 tis. měsíčně v Praze. Mé životní náklady byly tehdy cca 5. tis. protože jsem nemusel platit bydlení (měli jsme místnost v práci) a mimo práci jsem se stejně nikde moc nezdržoval. Ovšem další pokračování ve studiu v Brně bylo za takového stavu čirou utopií. Bral jsem to však pouze jako přechodný stav k získání startovacího kapitálu pro lepší existenci v Brně.
Člověk míní, žena mění. Hromadění kapitálu pro mne ztratilo smysl a pokračoval jsem pak v práci na živnostňák. Zpočátku to vypadalo slibně, ale vymáhat téměř rok vydělané peníze a přitom sám platit neustále nejrůznější penále. To opravdu pro mne není, takže jsem to po dvou letech zabalil.
Od roku 2003 jsem přestal být na to sám. Dostal jsem svou stávající práci a s využitím mateřské a úspor naší mamky jsme se jako rodina zařadili mezi tzv. střední třídu. Nicméně teprve na sklonku minulého roku můj čistý příjem dosáhnul úrovně z r. 1997
Těžko by ale někdo normální mohl předpokládat že naše hladina existenčního minima bude stejná jako v r. 1997. Od té doby několikanásobně stoupla cena potravin, dopravy i bydlení. Také již nejsem single, ale živím rodinu. Když jsem se na ta čísla střízlivě podíval, tak jsem došel k tomu že jako rodina máme tuto hladinu na 20 tisících a pomalu a jistě se ocitáme v deficitu. I to byl jeden z argumentů na misce vah pro to, abych dal vale stávající práci.
Tiskni
Sdílej:
Ale pravda je taková, že zjistit průměrný plat v USA je téměř nemožnéA zas naopak, paci sa mi udavanie rocneho prijmu. Asi pred rokom sa mi jeden kamarat stazoval,
Medián je lepší, ale také toho zase tak moc nevypovídá, lepší by byl celý graf zastoupení jednotlivých úrovních. Jenže ani ten zase nic neříká o tom, za co ti lidé ten příjem mají.
Navíc si myslím, že je něco v nepořádku už na tom zkoumání, kolik berou ostatní. Mne třeba nijak zvlášť nezajímá, jaký má soused příjem. Mnohem důležitější je, jestli mi můj příjem stačí na dosažení životní úrovně, s jako budu spokojen. Pokud ano, jsem v pohodě. Pokud ne, buď se budu muset smířit s nižší nebo s tím něco udělat.
Dobře, zkusím modelový příklad. Vezměme živnostníka, který vygeneruje hrubý zisk (výnosy-náklady resp. příjmy-výdaje) podle metodiky roku 2007 ve výši 25000 Kč měsíčně, tj. celkem 300000 Kč. Těch 300000 Kč je daňovým základem, takže jeho daň z příjmu činí 33012 Kč + 25% ze základu přesahujícícho 218400 Kč, tedy 53412 Kč. Tato daň se dále sníží o částku 7200 Kč (nemá-li jiné uplatnitelné položky), takže celkem zaplatí na dani z příjmu 46212 Kč. Pro zdravotní a sociální pojištění se počítá vyměřovací základ ve výši 50 procent daňového základu a z něj se platí 13.5 procenta zdravotní a 29.6 procenta důchodové pojištění (nemocenské pojištění není povinné). Na zdravotním pojištění tedy zaplatí 20250 Kč a na důchodovém 44400 Kč. Celkem tedy ze svých 300000 Kč odvede 110862 Kč.
Předpokládejme, že v roce 2008 bude stejně úspěšný. Podle nové metodiky není zaplacené zdravotní a sociální pojištění daňově uznatelným nákladem, takže daňový základ bude 364650 Kč. Jednotná sazbě daně z příjmu je 15 procent, odečítá se 24840 Kč, takže na dani z příjmu zaplatí 29858 Kč. Zdravotní a sociální pojištění se počítá podle stejných pravidel, ale z vyššího základu, takže zdravotní bude 24614 Kč a důchodové 53968 Kč, celkem tedy 108440 Kč.
Nakonec tedy bude čistý zisk skoro stejný, ale za rok 2007 dělá daň z příjmu asi 42 procent odvedených částek, zatímco za rok 2008 už jen asi 28 procent. Pokud by měl náš modelový živnostník i další odpočty (manželka, dary, úroky ze stavebního spoření nebo hypotéky), byl by ten rozdíl ještě výraznější. Výpočty nejsou úplně přesné, protože si nepamatuji z hlavy pravidla zaokrouhlování, tak jsem všechno zaokrouhloval na koruny, ale jako ilustrace to stačí.
Ale prdlajs, vážený pane. Živnostníci podnikající ve službách si můžou odečíst 50 procent z příjmů od základu daně, takže jeho základ nebude 300000 ale jen polovina.
Než začnete používat silná slova, přečtěte si pořádně příspěvek, na který reagujete:
Vezměme živnostníka, který vygeneruje hrubý zisk (výnosy-náklady resp. příjmy-výdaje) podle metodiky roku 2007 ve výši 25000 Kč měsíčně, tj. celkem 300000 Kč.
Takže je tam jasně řečeno, že těch 300000 Kč nejsou příjmy, ale už příjmy po odpočtu výdajů (resp. výnosy minus náklady). Vykázat náklady podle účetnictví (nebo daňové evidence) a pak si navrch ještě odečíst paušální by mu u finančáku asi neprošlo… :-)
mě bylo hned divný že se odvoláváte na jakousi podivnou metodiku, která nemá s reálným ziskem (tj příjmy mínus skutečné výdaje
Termín "metodika" se vztahuje ke skutečnosti, že pro rok 2007 je zaplacené zdravotní a sociální pojištění daňově uznatelným výdajem, ale pro rok 2008 už ne (analogie "superhrubé mzdy" pro OSVČ). Proto jsem považoval za nutné upřesnit, kterou verzi "hrubého zisku" mám na mysli.
Co se týká reálnosti zisku, je IMHO tato hodnota naopak reálnější než ta, která se bere jako daňový základ pro rok 2008, protože mnohem více odpovídá tomu, co se v účetnictví vykazuje jako "hrubý zisk před zdaněním". V běžných případech se liší jen o další daňově neuznatelné výdaje jako soukromé jízdy, pokuty apod.
A proč se vůbec obtěžujete počítat hodnotu, která nemá z ekonomického hlediska pražádný smysl, a pak ji s něčím porovnávat?
O jaké hodnotě to mluvíte? Vzal jsem hypotetického živnostníka, který má dva roky po sobě stejné příjmy (výnosy) i výdaje (náklady) a spočítal jsem, kolik po oba roky zaplatí na dani z příjmu, zdravotním a sociálním pojištění. Dělal jsem to proto, že jsem byl požádán, abych ilustroval své předchozí tvrzení, že zatímco už dnes platíme na zdravotním a sociálním pojištění více než na samotné dani z příjmu, s daňovou reformou se to ještě prohloubí (daň z příjmu klesne a zdravotní a sociální pojištění vzroste).
Nicmene protoze presne vime, kolik mame ted lidi v jednotlivych vekovych skupinach, tak dost presne vime, kolik budeme vyplacet duchodu v kazdem dalsi roce a nekdy za par let bude na ucte socialniho pojisteni manko, ktere rychle poroste.
Pokud se nezmění systém důchodového pojištění. Jenže na něčem takovém by se musela dohodnout vláda s opozicí a už sama taková myšlenka připadá většině politiků (z obou stran) nebezpečně rouhačská…
Důvody jsou různé. Někdo bere tak málo že by se styděl, jiný naopak zase tak moc že se bojí aby ho nenahradil někdo lacinější...Někdo má v pracovní smlouvě se zaměstnavatelem dohodnuto, že nikomu nebude říkat, jakou má mzdu.
Proč si jednoduše nesežene dalšího tahouna
Třeba proto, že to není tak jednoduché?
... tak mění klub dvakrát do roka, ...Business Dictionary: Job Jumper or Job Hopper Individual who changes jobs frequently. Being categorized as a job jumper is detrimental to one's career since it indicates an inability either to make a commitment to an organization or to maintain employment.
tak mění klub dvakrát do roka, jen proto že cestovat je sranda
Zajímavé, že řada špičkových sportovců nezřídka odmítne i o něco výhodnější nabídku, protože si už na daném místě zvykli, manželka tam má kamarádky, dítě je zvyklé na školu, má tam kamarády atd.