Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Nevíte náhodou o nějakém unicode znaku pro těžkou ironii? Protože přesně takový by měl následovat za titulním zvoláním.
S ohledem na poslední vlnu, vyvolanou článkem s happy endem o vrácení licence MS Windows XP jsem si řekl. Proč chodit za kováříčkem, když můžu jít za kovářem, že? Tak jsem zabrousil na stránky www.asus.cz (Bez www to raději ani nezkoušejte, rovnou vám to hodí chybu)
Po chvíli tápání mi začala nabíhat žilka. Nejprve, když místo slibovaných informací o tom jak reklamovat, na adrese "http://rma.asus.de/pick_eu/cz/" vyskočil blábol o VBscriptu, který měl zřejmě zůstat někde skryt. O tom, že odkaz na stránku "Otázky a odpovědi" je naprosto vadný bych nejraději diskrétně pomlčel. Ale co. Pokochejte se sami..
<a href="http://89.29.51.254%20" target="_blank">ot&apm;aacute;zky a odpovědi</a>
Taky se vám ten link nějak nezdá?
Tloušťky Jeníčkova malíčku však žilka nabrala ve chvíli, kdy jsem se pokusil zavolat na jejich reklamační oddělení, protože na celém tom jejich vypráskaném webu není jediná mailová adresa, na kterou by bylo možné napsat, ať si to laskavě opraví. Po plechové hubě mě totiž pouze oslovil neustálý obsazovací tón.
Takže potěš koště. Přebytečný adrenalin upouštím touto cestou a byť by se mi Asus 901 EEE líbil sebevíc, tak opravdu ne.
P.S.: Jak jsem nahlédnutím přes rameno kolegy zjistil, spokojení uživatelé IE7 se krásou toho výše uvedeného linku asi moc nepokochají, protože jim ho ustřelí kamsi do nevyrolovatelného prostoru. Inu, jen tak na okraj..
Tiskni
Sdílej:
Bez www to raději ani nezkoušejte, rovnou vám to hodí chybuTaké vám strašně vadí, když musíte psát to www. úplně zbytečně? Skoro by toto téma bylo na anketu. Ale asi nejvíc by mě zajímalo porovnání počtu výskytů vulgárních termínů v této anketě ve srovnání s anketou o Apple
Pokoušíte se přistoupit na adresu http://asus.cz/, která je nedostupná. Zkontrolujte, zda je adresa zadána správně, a pak zkuste stránku načíst znovu.Mě teda ne...
Také vám strašně vadí, když musíte psát to www. úplně zbytečně?Uplne zbytecne se pise tak leda u domen, jejichz jedinym smyslem je hostovat website. Pokud se jedna o domenu nejake organizace, pod kterou spada hromada pocitacu, pak neni naprosto zadny duvod, proc by mela takova domena bez dalsiho prefixu ukazovat na webserver a ne na kterykoliv jiny pocitac.
Pokud se jedna o domenu nejake organizace, pod kterou spada hromada pocitacu...To býval smysl předpony www., ale dneska* je stejně často HTTP jedinou službou nabízenou do Internetu. Což přímo vybízí k tomu, odpustit si www. a nasměrovat na webový server rovnou doménu 2. řádu. Pokud organizace veřejně nabízí i jiné služby, není problém zprovoznit další domény, smtp, imap, jabber**. A nejčastěji používaný web je pak bez zbytečné předpony. *) v době NATů, firewallů a organizací, které vlastní hned několik domén 2. řádu, místo aby používaly poddomény. **) na něj ani není potřeba zvláštní poddoména, stačí SRV záznamy