plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tradiční prudiče prosím o shovívavost, neboť tento zápis by měl být spíše takovým odlehčením a vyjádřením mé úlevy a vděku kolegovi Michalovi, že mě uchránil od potencionální destruktivní činnosti.
Včera večer mě napadlo, že bych mohl zaktualizovat již poněkud zaprášený diskový oddíl s WinXP, nainstalovat na něj Anno 1701 a krapet si zapařit. S výjimkou flame při posledních dvou blogpostech jsem si při práci moc toho vzrušení neužil, i jal jsem se aktualizovat.
Vše probíhalo hladce. Pravda, byl jsem poněkud zaskočen tím, že si systém tahal aktualizace po troškách, po každé vyžadoval restart a pak si vždy našel zase něco nového k aktualizaci. Utěšeně jsem tím neustálým rebootováním zabil cca dvě hodiny, ale nevadilo mi to, neboť jsem přitom civěl na osudy námořníků císaře Viléma II. na Spectru.
Nainstaloval jsem Anno 1701 a ouha.. sériové číslo. To co mám se "válí" kdesi na záložním disku, tak jsem si řekl - no co, kouknu se někde po netu, jestli na ně náhodou nenarazím. Tímto krokem jsem si zajistil zábavu pro zbytek večera. Během chvilky se mi v XP uhnízil jakýsi opruzující žertovný malware, který se lehce pohrabal v registrech.
Ač nerad, po hodince zápolení jsem musel konstatovat, že mé povědomí o vhodných nástrojích pro boj s podobnými šmejdy už lehce zastaralo a tak jsem to nechal na ráno.
Ráno díky nezištné pomoci mého kolegy Michala, jsem pomocí Nod32 a Anti-malware od Malwarebyte zbavil XP breberek a vrátil se s úlevou do svého poklidného světa linuxu.
Tyto vzrušující zážitky mne však přivedly k zamyšlení. Nedávno tady chtěl někdo linuxové prostředí přirovnávat k pivu. No já nevím. Spíš bych ho po přestálém martyriu přirovnal k lázním. Není to tak dávno co jsem se prostředí MS definitivně střepal - v práci dostal na bedra tento Jidášův kříž již zmíněný Michal, a s překvapením jsem zjistil, že v prostředí XP jsem bezbranný jak malé děcko. Nástroje které jsem znal a kdysi používal jsou dnes již bezzubé a má trpělivost už je také ta tam.
Naštěstí mám kolegu Michala, ale jak s tím mohou žít tisíce uživatelů co takového kolegu po ruce nemají? Jak se vyrovnávají s vyskakujícími otravnými hláškami, které záludně lákají ke stažení dalších sraček? Jak zvládají čekání vynucené nejrůznějšími procesy různých anti aplikací co běží na pozadí? Jak to, že je neprudí, že dvě třetiny nainstalovaného softwaru jsou nezbytné, jen proto aby udržely jejich systém životaschopný? Opravdu si ty skvělé aplikace všechny zaplatili? Nepřipadá jim to tak trochu jako vyhozené prachy? Musí to být neskutečně vyčerpávající, být neustále ve střehu a hlídat si abych náhodou nepovolil činnost nějakému škůdci.
Anno 1701 jsem si nakonec nezahrál. Po zabitém čase, stráveném s aktualizací a léčením XP už jsem na to neměl ani čas, ani náladu. Žertovné změny se naštěstí podařilo odstranit dřív, než jsem se stačil vzteknout a tímto blogpostem vzdávám hold všem statečným na poli MS.
Tiskni
Sdílej:
Ačkoliv je mi jasné, že je to oddychový článek a také někteří napíší, že jdu proti "smyslu" abc, tak to stejně napíšu .
Ty běžně v Linuxu spoušíš jako root app. o kterých NIC nevíš? Nebo jinak, app. stažené z webu, o kterém je všeobecně známo, že obsahuje vadný kód (když nic jiného tak rm -rf /
)?
Lidé věci znalý nepotřebují vůbec žádné anti-programy. A lidé, kteří je potřebují, by se měli zamyslet, jestli raději nepřenechat údržbu PC lidem znalým. O linuxu to ale platí taky, stačí si projít poradnu a vyfiltrovat si přispěvky typu "V LinuxX to nejede, nainstalovat jsem LinuXY". I zde to začátečníci řeší zbytečnou reinstalací a každy asi máme nějakého toho kamaráda, kterému pomáháme a nebo si necháme pomoct. Windows NEJSOU výjimka.
Anno 1701 jsem si nakonec nezahrál.Zkoušel jsi wine? Já ho poprvé nainstaloval asi před měsícem, protože sestřiným jediným požadavkem bylo, aby jí na linuxu (který jsem jí chtěl nainstalovat) jely její oblíbené hry, a byl jsem docela překvapen. Moc jsem ve schopnosti wine nevěřil, ale když jsem viděl, jak některé (starší) hry s přehledem zvládá, tak jsem změnil názor.
A co se rozcházení týče, tak nejtěžší na celém procesu mi přišlo nesložitější sestře vysvětlit...To "nejsložitější" (a ještě špatně napsané) se mi tam připletlo...