Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Za pár dní to budou přesně čtyři roky co jsem publikoval blog pod tímto názvem. Tehdy jsem použil ke srovnání údaje ze svého předchozího notebooku HP nx6125. Zanedlouho to budou plné tři roky co trápím jeho nástupce - MSI PR210x, takže nyní - pokud to někoho z vás zajímá - několik slov k tomu jak zestárla jeho baterie
Od aktualizace původního blogpostu (26. května 2007) mi sloužil HP nx6125 ještě téměř celý další rok. Jak skončil se můžete dočíst v zápise na téma: K čemu je dobrá chladící podložka pod notebook.. z 25. května 2008.
Když jsem zakládal zdejší zápis k MSI PR210x, uvedl jsem mezi jiným také aktuální stav baterie. Dnes, poté co mám tento kousek zhruba stejně dlouho jako jsem měl jeho předchůdce, bych si dovolil opět několik slov na téma baterie a její stárnutí.
Na rozdíl od nx6125 běží MSI PR210x každý den většinu času usazený na chladiči, a používá stále originální baterii. Poučen chybami minulosti, jsem mu už dvakrát čistil žebrování chladiče a ventilátor. Poprvé loni na jaře a podruhé dnes. Před vyčištěním při běhu na chladiči s ventilátorem na plný knedlík měl 65°C a po vyčištění, s chladičem na minimálních otáčkách má zhruba o 10° méně. Nechci ho trápit, tak mu vždy, když běží mimo chladič, omezuji výkon procesoru na minimum a pokud možno jej pokládám tak, aby měl dobrou ventilaci zespod.
A nyní již k baterii. Za první rok poklesla její kapacita cca o 4%, za druhý rok o dalších 6% a třetí rok již o dalších 12%. Takže její maximální kapacita je v současnosti na 88% původní kapacity. Jak si můžete povšimnout, pokles je nelineání, takže za rok bude s největší pravděpodobností její kapacita na polovině a za dva roky bude baterie prakticky mrkev.
Jelikož se MSI PR210 již nevyrábí, tak náhradní baterii tou dobou již nejspíš neseženu, což ve mě vyvolává neskutečný smutek, neboť současný trh nenabízí nic co by jej bylo schopno nahradit. Tajně doufám, že se do té doby některý výrobce vzpamatuje a dá na trh opět nějaký profesionální notebook, který by splňoval podobné nároky. Tj. maximální rozlišení spojené s maximálním výkonem a výdrží na baterii, spojené s minimální hmotností. Ǔplné štěstí by mě nejspíš zalilo, kdyby měl rovněž stejný typ klávesnice. Nezbývá než skončit zvoláním: "Výrobci notebooků všech zemí - Vzbuďte se!!!" ...prosím dřív, než mi MSI PR210x definitivně umře.
Update: V diskuzi níže jsem byl upozorněn na to, že čísla nějak nesedí. Skutečně jsem se spletl a s baterií to není až tak špatné jak jsem si myslel. Opravdu je aktuální hodnota 88%, tudíž není pravdou že by maximální kapacita klesla o 12% a jde o můj omyl. K 3.5.2010 byla kapacita 89%, takže zhoršení za uplynulý půlrok je pouhé procento.
Tiskni
Sdílej:
.. první rok poklesla její kapacita cca o 4%, za druhý rok o dalších 6% a třetí rok již o dalších 12%. Takže její maximální kapacita je v současnosti na 88% původní kapacity.100 - (4+6+12) = 100 - 22 = 78 ?
Notebook nx6125 jsem mel jeste lonske leto. Byl porizen jako uplne novy v lednu roku 2006. Aku vydrzel cca 2 - 2,5 hodiny a novemu majiteli slouzi tez nadale ku spokojenosti. Pravda notebook byl prevaznou vetsinu casu na stole a trvale pripojen k el siti. Nepouzival jsem windows takze vubec nevim jak novy majitel na tom je s vydrzi nyni.
Duvod k prodeji byl dnes jiz nedostatecny vykon k behu jen samotneho OS, ale s live distrama bootovanyma do RAM chodil paradne.
Noo, jestli to má cenu vůbec zmiňovat, že Thinkpad r51e ještě pořád v rodině dobře slouží a taky je to už pátym rokem.
Podle něj teprve budu hodnotit, jak co je kvalitní.
>>> Podle něj teprve budu hodnotit, jak co je kvalitní.
Doufam ze ve srovnavacich hodnocenich zminite i porizovaci cenu FUNGL NOVYCH vyrobku.
No, neni to sranda, zatim mam orientačně favorita T510, hlavně kvůli displeji. Doufam, že mi současná R61 vydrží ještě hodně dlouho, musí
Manželka má nově Thinpad Edge, tak můžu porovnávat. Zatim mi tam hlavně chybí lampička. Výhodou se mi zdá napájení z boku. Víc jsem ho zatim nezkoumal. Jo a nemá vstup na mikrofon (!), nenapadlo mne to zkoumat při výběru
Na youtube.com mrknite zda nenajdete video jak notebook castecne rozebrat. Takoveto cisteni je samozrejme idealni.
Potom jiz muzete vyfoukat stlacenym vzduchem z kompresoru. Nedopustte, aby se vrtulka ventilatoru proudem vzduchu roztocila a pridrzte ji pri vyfukovani prstama.
Pokud mate obavy s rozebranim notebooku tak muzete jen profouknout pres vydechove otvory, ale je vsak treba vrtulku zapricit prec otvory opatrne dratem aby se neroztacela neb muze dosahnout obrovskych otacek a zadrit se lozisko.