Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tiskni
Sdílej:
Co cekas, ze vyresis u piva konkretne, kdyz se zacnou rozebirat problemy?A ty jsi z toho snad něco takového vyčetl? Podstata mého sdělení byla stejná jako píšeš ty. Pro zúčastněné to byla především šance seznámit se s jinými uživateli Linuxu. Kdo chtěl, ten toho využil. Tobě nepřijde zvláštní, že se za těch deset let neobjevil nikdo jiný, kdo by se pokusil podobným způsobem navázat kontakt? Nemyslím se mnou. Já jsem v Praze, navíc v prostředí kterým jsem pokud jde o linux plně saturován. Prostě nevím o žádném jiném uživateli Linuxu z OV a okolí. Trochu zvláštní na to kolik tam zatím ještě žije obyvatel a že tam jsou dvě vysoké školy.
Poté jsem došel k závěru, že seriózní debata o linuxových problémech, jaké kdo řeší, je s pivem neslučitelná, takže jsem se přestal dále angažovat.
A ty jsi z toho snad něco takového vyčetl?
Ahoj,
situace není zase tak zlá, myslím. Akorát o sobě nevíme. Okolo mne je dobrých linuxáků odhaduji 40, z toho cca 20 výborných. Ve stejné firmě je dalších dobrých odhaduji 50. A to je v OV další nejmenovaná firma se silnou Linuxovou skupinou.
Přiznávám, máme problém se sejít sami. Uspořádat seanci Linux v OV a sejít se s 80% účastí - hodně velký cíl. Máme rodiny, koníčky, šichty.
a to je imho pythonistů o hodně míň, než linuxáků.To si zrovna nemyslím, protože spousta lidí dělá v pythonu nejenom na Linuxu, ale také na Macu a MS Win.
muselo by to být za nějakým společným tématem nebo záměremNa nějaké srážení bych se vykašlal. Já bych uspořádal spanilou jízdu a bylo by…
Na nějaké srážení bych se vykašlal. Já bych uspořádal spanilou jízdu a bylo by…No možná na to jdou linuxáci blbě, možná jsme měli už dávno zorganizovat Linux Pride Parade
Ahoj, podruhé.
Pánové, a skutečně si myslíte, že pokud se v OV potkáme, že se budeme mít o čem bavit?
Osobně se neznáme, nebudeme znát navzájem své zájmy, nebude téma k diskusi.
To budeme každý sedět u své sklenky a hledět na její dno?
Linuxaček máme ve v týmu dvě, do nich hučet zvládne jen pár šťastlivců (max. jeden z každé strany, = 4 možná-štastní). A to ještě jestli nebudou mít šichtu, ty linuxačky.
Pokud bych to vzal z opačného konce - firma by určitě ráda zapůjčila jako PR nějakou místnost pro obecnou prezentaci naší práce nebo technologie, ale... Však to znáte z jiných PR akcí vašich zaměstnavatelů. Bude to škrobený a oficiální, neosobní.