Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Je to víc než týden, co jsem naposledy šťouchnul do vosího hnízda a v mailu se mi nahromadilo několik linků, které mě nějakým způsobem zaujaly.
Začal bych objevem 14 leté texaské dívenky Anity Chebrolu. Ta v rámci svého studentského projektu zjistila, že molekula olova je schopna se navázat na protein virusu SARS-CoV-2. Zajímavé. Každopádně olověná kule zabíjí spolehlivě.
Zajímavá mi přišla také zpráva o tom, že oproti předchozím letům stoupl pravidelný přírůstek HIV pozitivních. Což je zvláštní. Člověk by čekal, že omezení zaváděná v letošním roce naší vládou budou mít spíš opačný důsledek.
Házení do jednoho pytle je v ČR oblíbeným sportem. Dnes se tak nějak automaticky předpokládá, že ten kdo nesouhlasí s povinným nošením roušek je stoupencem eutanazie, eugeniky, fašismu, a já nevím čeho všeho. O tom, jak pestrá paleta lidí se ocitla v jednom pytli na demonstraci proti povinnému nošení roušek se přímo na místě přesvědčila redaktora webu Aktuálně.cz Martina Heroldová.
Když jsem tady před dvěma týdny psal, mimo jiné, že by se při testování mělo odebírat více vzorků, a na PCR test by mělo dojít až na základě rozdílného výsledku dvou různých rychlotestů, byl můj názor podtržítkem zpochybňován. Ale jak vidno, jsou v této zemi lokality, kde uvažují podobně jako já, a výsledky si pochvalují. Takže mne jen mrzí, že se na tak stupidní úvahu doposud nevzmohl nikdo z ministerstva zdravotnictví.
To na Slovensku se rozhodli k radikálnímu kroku. Nepochybuji, že plošným otestováním celé populace podchytí mnohem větší počet potenciálně nakažených, než kdyby spoléhali na to, až je na test doženou zdravotní problémy. Zajímavým způsobem docílili aby se z toho někdo nevycukal. Kdo ho nepodstoupí, nesmí do práce. Takže nepřekvapí, že jim to zpočátku drhlo.
No jo, až z naší populace zbyde jenom půlka, tak to třeba taky pude. A nebo by to mohli u nás spojit s volbama: Bez testu nevolíš! Ostatně, ve volebních místnostech straší obvykle placených dobrovolníků víc než dost.
Jak je v naší zemi obvyklé, věští každý kdo má do prdele díru. Před 14 dny jsem si tedy zavěštil i já:
Skutečně efektivní je především to, že děcka sedí doma. Tam si to onemocnění s rodičema překlepou a pokud mezi tím nenakazí nikoho dalšího, je velká pravděpodobnost, že v průběhu následujícího měsíce začnou čísla nově nakažených zase klesat. Jenže s tím jak se všichni upínají na ty roušky, se to jenom protáhne!
Pan Václav Hořejší také zaregistroval, že počet odhalených nakažených klesá, nicméně pro jistotu by nejradši všechno zavřel.
Pokud by to bylo na mě, většinu těch nesmyslných plošných opatření bych zrušil. S výjimkou omezení školní docházky.
Abychom si rozuměli, první stupeň bych nechal chodit do školy normálně, ale rozdělil bych třídy tak, aby v nich nebylo pohromadě víc jak 15 žáků. Stejně tak bych to udělal i na školách a učilištích s praktickou výukou. U ostatních, od druhého stupně výš, bych pokračoval v on-line výuce, s tím, že by učitelé měli s žáky jednou týdně koordinační schůzku ve škole.
Opravdu nevidím důvod, proč by měli učitelé před tabulí opakovaně memorovat látku, kterou by osoby tohoto věku měly být schopné vstřebávat samostatně.
Je čím dál víc zřejmé, že je nesmysl chránit důchodce formou plošných opatření. Navíc když o takovou formu ochrany mnohdy ani sami nestojí. Je třeba to řešit jinak. Hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, by na to chtěl jít přes omezení akcí s velkým počtem lidí, kde je zvýšená pravděpodobnost, že by se mohl objevit přenašeč. Proč ne. I když já osobně jsem toho názoru, že by sami měli mít dostatek soudnosti, aby se takových akcí neúčastnili. Ovšem zamozřejmě je otázkou, zda-li to pro ně není jen společensky přijatelná forma eutanazie.
Nejspíš proto se ve Švédsku koncem října rozhodli postupovat zcela opačně. Pochopitelně ostatní evropské země, kde "bojují" s koronavirem tupými restrikcemi, které situaci spíš zhoršují než zlepšují, skučí. Ale srovnání grafů vývoje počtu nakažených, které jsem vložil jako přílohu ke svému diskuznímu příspěvku před týdnem. I jejich aktuální verze na které se můžete z onoho příspěvku prokliknout, potvrzují že cesta, kterou se rozhodli jít, navzdory celoevropskému trendu, je správná.
1. listopadu bylo všech svatých – tzv. "dušičky". Je to shoda náhod, že zrovna na dušičky zemřel před čtyřmi lety ve věku 57 let můj nemilejší bratránek Rostislav Majeřík. Dnes by byl beztak označen za oběť Covidu-19. Od souseda, který se mu nabídnul že ho zaveze do špitálu víme, že mu tenkrát nebylo dobře. Jeho nabídku odmítnul, s tím že druhý den zajde k doktorovi. Teprve když další den nedorazil do školy (dělal mistra na učňáku), a nedoručil ani neschopenku od lékaře, pojal ředitel podezření a vyrazil za ním domů. Bylo už pozdě. Jeho smrt zlomila strýce natolik, že to zabalil o tři měsíce později. Nebyl jeho otcem, ale měl ho velmi rád. Tetu uchránil jen počínající alzheimer, ale protože již nebyla schopna se o sebe postarat a neměla nikoho jiného zajistily jí její mladší sestry (moje máti a druhá teta) pobyt v pečovatelském domě, kde se její zdravotní stav stabilizoval, než náhle, následkem pádu, v květnu 2019 zemřela.
A dnes jsem si vzpomněl také na dědu. Připoměl mi ho článek o Bohuslavu Čápovina webu krajskelisty.cz Tento herec totiž jako by mu z oka vypadnul. Pamatuji se, to ještě děda žil, jak si ho kvůli tomu dobírali, když se Bohuslav Čáp v nějakém filmu objevil.
Tiskni
Sdílej:
Pevně doufám, že dlouhodobé, jasné a objektivní stanovisko České Televize, že covid je jenom rýmička, neovlivní emoce, a budou ho dál hájit,…Jsem si teda nějak nevšiml, že by Česká televize hájila zrovna tohle stanovisko.
promin, ale jsi v zajeti svých pocitu, každý je, ty si to potom samozrejme vykladas jako pravdu a neco realneho co vidis, ovci nebo krávu. Dokud nedokázes prohlédnou svoje vlastni limity ve vnímání reality, svoji vlastní bublinu, svoji vlastní subjektivitu vnínámí, tak se nepohnes dal.Myslím, že by ses měl jít léčit.
Jak si vysvětlit, že v okamžiku, kdy je zdravotní péče na hranici kolapsuBlbost, zrovna jde na Primě Sestřičky a žádný kolaps tam není. Odpoledne byla na Nově Ordinace v růžové zahradě 2 a taky tam žádný kolaps z čovidu nebyl. Takže minimálně konkurenční televize mají zdravotnictví zcela volné.
taky se mi nějak nezdá proč stavěj nějaký ty polní nemocnice když tady maj místa ještě hodně :O :O kdyby to jako bylo vážný tak tak to tam bude plný pšikalů :O :O a ještě vobnověj modrej kód a doktory z počátků by měli věčí kapacitu lůžek :D :D :D ;D
molekula olova je stejna blbost jako atom sadlaTechnically correct, the best kind of correct, že? Máte k věci něco zajímavého, nebo jste si chtěl jenom povzbudit ego tím, že se vyšvihnete nad novinový článek určený pro obecnou populaci? (Což, upřímně řečeno, není tak těžké a moc se tím nevyšvihnete.)
Ukazuje to, ze autor nema znalosti prvouky na urovni konce zakladni skolyA ukazuje se, ze komentator nema predstavu o tom, co je to prvouka. FYI, je to predmet, ktery se uci prvni tri nebo ctyri roky na prvnim stupni ZS a resi se tam problematika, jestli je jabko malvice nebo peckovice. Rozdil mezi atomem a molekulou jde znacne nad rozsah tohoto predemtu.
Mají chybu i u druhé otázky v tom testu B. Rajče je technicky vzato ovoce, ne?Pálí se rajčatovice? Pokud vím tak ne --> zelenina.
BTW z ještě zelených rajčat jsme onehdá dělali kompot.No jestli zavařovaným okurkám říkáš taky kompot, tak potěš koště. Pálit lze vše co se dá kvasit, tedy vše co obsahuje buďto cukry, nebo škroby a bílkoviny, které lze na cukry rozštěpit. Rajče má však obsah cukru velmi nízký (2,6g/100g), takže by se to nevyplatilo. A pak je taky samozřejmě otázka, výsledného produktu. Kamarád kdysi pracoval v zelinářství a jen tak na zkoušku překvasil cca popelnici kiwi (9g/100g) a nechal vypálit. Nic extra to prý chuťově nebylo. A jen pro info i jablka (10g/100g) mají víc cukru než kiwi. A brambory ho mají jen o chlup míň (8g/100g), ovšem ty zas mají vysoký obsah škrobů. Hroznové víno má cukru cca dvojnásobek.
STFW „kompot ze zelených rajčat“ Zjevně do toho dávají extra cukr, hřebíček a skořici. Tohle není náš případ, preferuji neutrálnější výsledek, ale kompot to je.BTW z ještě zelených rajčat jsme onehdá dělali kompot.No jestli zavařovaným okurkám říkáš taky kompot, tak potěš koště.
Rajče má však obsah cukru velmi nízký (2,6g/100g), takže by se to nevyplatilo.Není rajče jako rajče.
BTW z ještě zelených rajčat jsme onehdá dělali kompot.
pozor na předávkování solaninem hele :O :O
se nedoporučuje jíst více než 100 gramů zelených rajčat v jakékoliv úpravě a je samozřejmé, že pro děti je jejich konzumace zcela nevhodná
And it’s a chemical gaffe to attribute tomato toxicity to solanine. Dr. Mendel Friedman of the federal Department of Agriculture, who has studied potato and tomato alkaloids for two decades, wrote in an e-mail message that commercial tomatoes contain tomatine. Solanine, he added, is a potato alkaloid. There are significant quantities of tomatine in green tomato fruits, which people have long eaten fried and pickled. And tomatine appears to be a relatively benign alkaloid.Wikipedia: Tomatine
The human consumption of moderate amounts of tomatine seems to occur without notable toxic effects. This is reinforced by the widespread consumption of “pickled green” and “fried green tomatoes” and the consumption of high-tomatine tomatoes (a variant of L. esculentum var. cerasiforme, better known as the "cherry tomato", indigenous to Peru) with very high tomatine content (in the range of 500–5000 mg/kg of dry weight).