Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
No, tak jsem se opět pokusil o práci s dokumenty na Linuxu. Ale nejprve bych snad měl trochu osvětlit pozadí.
Již několik let používám pro většinu počítačových zábav Slackware Linux. Protože nejsem boháč (lépe řečeno, musím utrácet za jiné věci), mám bednu s Athlonem na 900 MHz a 320 MB RAM a na ní momentálně Slack 10.1. Ke kancelářským programům na Linuxu jsem nikdy moc neměl důvěru, "seriózní práci" beztak musím odevzdávat ve 100% funkčních microsoftích dokumentech (sad ). Onehdy jsem si řekl, že vyzkouším OpenOffice.org (dále jen OOo). Nainstaloval jsem balík z linuxpackages, jedná se o verzi 2.0 beta. Trochu jsem si s tím pohrál, vyzkoušel různé fonty, a tak dále.
No a před pár dny jsem se rozhodl, že, tak jak to často dělám s MS Office, zkopíruji si z prohlížeče jeden článeček do OOo a udělám si z toho takový přehledný dokument, upravím formátování textu, a tak. Po menších obtížích se mi to skutečně podařilo naprosto stejným způsobem jako s MSO. Dokument měl cca 15 stran textu a v něm asi 15 obrázků, formát Open Document. Všechno v pohodě. Do doby, než jsem v článku začal listovat. Posun stránky trval kvůli načtení obrázku asi 2 minuty. Ale, řečeno slovy Michala Tučného, "...řek jsem si no co nadělám, vzal bendžo a začal hrát, a zjistil jsem, že mám i tak OOo [strašně???] rád."
Problém nastal, když jsem si chtěl dneska článek přečíst. Otevřel jsem jej jako Recent Document. Progress bar doběhl asi do 3/4, pak nic. Program přestal odpovídat. Pár minut jsem čekal, pak ho odstřelil XKillem (nice utility, isn't it?).
Celé jsem to opakoval ještě asi dvakrát, z čehož jednou mo OOo nabídl obnovu dokumentu (po níž se ale dokument neotevřel). Zkusil jsem dokument otevřít v AbiWordu (verze 2.0.12). Hatmatilka, zkusil jsem změnit font. Dal jsem Ctrl+A a vybral Gentium. Neúspěšně ukončen (SIGABRT). Když jsem později zkusil změnit font tak, že jsem vybral vše kromě posledního řádku, šlo to, ale obrázky v dokumentu prostě nebyly.
Tomu říkám fiasko. Debakl. A to ani nemluvím o tom, jak dlouho trvá i jen čistě textový dokument vytisknout (CUPS+Gimp-print+ještěcosi). Co je špatně? Předpotopní verze programů? Copak před rokem nikdo nepotřeboval pracovat s dokumenty?
Dobrá, ještě jsem zkusil KWord. A, KWord zřejmě .odt neumí, protože ho nevidí. Tak fakt nevím co s tím budu dělat.
UPDATE:
Stáhl jsem poslední stabilní verzi OOo a nainstaloval. Předmětný dokument se otevíral možná něco přes minutu >:-O , ale zobrazil se korektně a šel docela slušně plynule posouvat. Tisk textu krásný (viz další příspěvek).
Tak jo, funguje to. To je dobře.
Tiskni
Sdílej:
support for the standard OASIS OpenDocument file formatale včera vyšla 1.5beta, takže to můžeš zkusit taky...
Stav kancelarskeho softu pro opensource mi prijde desny, nekonzistentni zmet pokusu udelat predminulou verzi MS Office. Chybi zde neco jako Firefox, tedy (kdysi) odlehcena, rychla standalone verze OO.o se zakladnimi funkcemi a maximalni kompatibilitou.
Ono by tohle pro Open Source a linux obecne udelalo vic jak stoprvni thema do KDE anebo nova sada ikonek na kazahash ci jak se ted podivny prohlizec jmenuje...
pro Win32 existuje aspon zdarma prohlizece na ty debilni .doc a spol....
Ale vyvíja. To len nevieš o tom, že OOo bol predtým StarOffice vyvíjaný firmou StarDivision už v 90 rokoch (aha link ). Projekt ktorý chce robiť toľko ako OOo, proste musí za tie roky narásť
Trochu horší je rychlost prvního naběhnutí. Při tisku mám určitý problém s pauzou mezi stránkami.Polozme si otazku, proc je to nabehnuti pomale a zdlouhave jak mexicka telenovela. Proc, kdyz to nabizi podobne funkce jako MS Office, ktery startuje rozumne rychle (ne ve verzi pro OS X na mem iBooku, tam je to pomale), kde je chyba? V konceptu? V implementaci?