Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Plánuji provést sdílené vlastnictví sekce Hardware. Bude to fungovat podobně jako FAQ - každý uživatel bude moci upravit libovolný text, k dispozici budeme mít starší revize. Problém ale je, jak sloučit více záznamů do jednoho. Třeba mi poradíte.
Nedává moc smysl, aby k jedné položce zůstalo více záznamů. Ideální je stav, kdy je jeden perfektní záznam, místo několika různé kvality. Naimplementovat "wikizaci" není problém, ale nevím, jak se efektivně zbavit více záznamů. V tuto chvíli máme 296 položek s více záznamy, rekordních sedm položek má čtyři záznamy každý.
První varianta je ponechat je na živu, umožnit editaci libovolného z nich, zakázat přidávání nových záznamů, poprosit čtenáře o slučování vícenásobých záznamů a mazat ty přebytečné. Výhodou tohoto řešení je nejvyšší kvalita výsledného stavu, nevýhodou je, že proces bude trvat strašně dlouho a dost možná nikdy neskončí. Bojím se, že se nenajdou dobrovolníci, kteří by měli chuť a výdrž změnu provést.
Druhá varianta je automatická. Vzít všechny záznamy a nějak je sloučit do jednoho. Bude to asi děsný bordel, ale o to je větší motivace čtenářů upravit jej do lepšího stavu. Jako revize by byly uloženy původní záznamy.
Jaký máte názor? Napadá vás lepší řešení?
PS. Jak dopadli lide, kteri si stahli zdrojaky abicka? Moc o nich neni slyset.
PS2 - dokument pro manuální řešení konfliktů.
Tiskni
Sdílej:
Jak dopadli lide, kteri si stahli zdrojaky abicka?Víceméně mi to běží, ale ještě jsem nic nezkoušel. Zatím nebylo kdy a ani zatím nevím kdy bude.
IMHO 300 není zas tolik, aby to nešlo manuálně. Když se to něj0ak zpropaguje ...
Nemyslel jsem to tak, že by někdo škodil záměrně. Ale bohužel se dost často stává, že někdo z neznalosti "opraví" správnou informaci. Wikipedia stojí na představě, že těch, kdo znají pravdu, je vždy víc a že pravda se zjistí hlasováním*. Já nevěřím, že tomu tak je vždy.
* - Vlastně ani to ne. Spíš na představě, že ten, kdo má pravdu, bude trvat na svém a stále dokola opravovat chybná tvrzení, zatímco ti, kdo se mýlí, toho za chvíli nechají.