Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Tuhle funkci po mně dlouho lidé chtěli, až v poslední době jsem ale o ni začal reálně uvažovat. Napadlo mě, že by to zase tak složité být nemuselo. A i když to nakonec nebyla hračka, od dneška si můžete užívat odkazu na další nepřečtený komentář.
Z vašeho pohledu je tato funkce jednoduchá. Pokud jste přihlášeni a zobrazíte si znovu diskusi, do které mezitím přibyl další komentář, objeví se na stránce odkaz na první nepřečtený komentář. U diskusí jej najdete v navigačním sloupečku vpravo, kdekoliv jinde (články, zprávičky, blogy) nad prvním komentářem. Tuto pasáž jsem mimochodem trochu vyčistil, aby nezabírala tolik místa.
U nepřečteného komentáře se může objevit na první pozici řádku s ovládáním odkaz na další nepřečtený komentář. Samozřejmě u posledního nepřečteného komentáře odkaz bude chybět. Jelikož používám jen odkazy na kotvy, bude prohlížeč přeskakovat sám, aniž by se znovunačítala stránka.
Nejzajímavější vlastností odkazu je, že skáče tak, jak byste to čekali. Primitivní implementace by skákala podle pořadí, jak byly komentáře přidány. Jenže toto chování se mi zdálo neintuitivní, protože by prohlížeč skákal nahoru, dolů a zase nahoru a třeba úplně na začátek, doprostřed, mírně nahoru a úplně na konec. Takže jsem raději zvolil trochu náročnější řešení a zachovávám vlákna. Však to vyzkoušíte sami a uvidíte, co tím chci říci.
Technickými a odbornými texty vás tu nebudu zatěžovat, raději vás vyzvu k hlášení chyb. Samozřejmě jsem se snažil to otestovat, ale mohl jsem některé variace opomenout.
A abych nezapomněl, opravil jsem chybku v přihlašování, kdy divoké SQL znaky v loginu byly vyhodnocovány. Teoreticky se to může považovat za bezpečnostní chybu, nicméně prakticky to jednomu uživateli bránilo se přihlásit.
Tiskni
Sdílej: