Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Ve vzkazech správcům jsem našel tento požadavek:
Tomáš
Mě tak napadá, co tu udělat nějakou malilinkatou, nenápadnou, kategorii na vtipy? Občas se tu nějaký mihne a myslím, že by byla škoda, aby postupem času upadal(i/y) do /dev/null. Komunita si ze sebe umí dělat srandu (páč nejsme žádní suchaři :o) ) - tak proč ne?
Dlouho jsem nevěděl, jak na něj reagovat, až mě napadlo jej splnit. A protože jsem od přírody líný člověk, použil jsem existující infrastrukturu a vytvořil veřejně editovatelný dokument. Máte-li další link, neváhejte jej přidat.
Náš velký projekt učebnice Linuxu se pomalu ale jistě přibližuje k finále. Počet prázdných kapitol poklesl na jednociferné číslo a já jsme dnes připravil pohodlné procházení kapitol.
Nějak si nás oblíbili spammeři a zásobují diskuse reklamou na cialis, viagru a tamiflu. Je docela otrava hledat spamy a mazat je, holt automat je silnější. Takže uvažujeme o tom, jak se bránit systematičteji. Například neregistrovaní čtenáři by museli opisovat nějaký kód při vkládání každého příspěvku. Jiná řešení jsou popsána v bugzille. Jaký je váš názor?
Už jste viděli tento vtip o blondýnkách?
Online učebnice Linuxu mi dělá radost. Docela zdárně se rozvíjí a začíná získávat tvar. Pomohlo vytvoření vlastního diskusního fóra, kde se probírala témata jako navigace, řešení duplicitních či podobných kapitol a návrhy na nové kapitoly.
Velmi bych chtěl poděkovat Ricardovi, který adoptoval učebnici a napsal či upravil spoustu kapitol. I Díky němu počet prázdných kapitol výrazně poklesl (na osm). Na mně teď čeká zlepšení navigace v učebnici a vytvoření nástrojů na správu kapitol.
Ještě bych velice rád začlenil texty z mých úvodních článků, které jsou na první stránce abíčka. Jmenovitě Co je to Linux?, Je opravdu zdarma? a Jakou zvolit distribuci? Kusy textů z těchto článků by se určitě hodily do úvodních kapitol učebnice. Máte návrh, kam je začlenit? Klidně to tam nakopírujte, pokud najdete něco, co by se hodilo.
Půjde-li to takhle dobře dále, mohli bychom učebnici oficiálně začlenit do AbcLinuxu a začít propagovat. Těším se.
Přináším vám žhavé zpravodajství z projektu Online linuxové učebnice. Podařilo se mi nenápadně provést průzkum, nebyl jsem odhalen nepřátelskými sentinely, proklouzl jsem i agentům a bezpečně jsem se vrátil zpět se spoustou informací. Chcete vědět víc?
Zážitek jedné učitelky: dneska jsem zkoušela jednoho šesťáčka ze zeměpisu a ptám se ho: "Tak kolik měsíců obíhá kolem Země?" A on na to:"Dvanáct a zrovna kolem letí leden!" Nekecám, on to doopravdy myslel vážně, ale je fakt, že mě pobavil.
Říká se: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Takže jsem nelenil a opravil pár chyb na abíčku. Jmenovitě oprava historie hardwaru, divoké výsledky anket, povolení značek INS/DIV, nezobrazování počtu FAQ v sekci Multimedia a pomoc adminům proti trollům zaneřáďujícím diskuse.