Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Ve vzkazech správcům jsem našel tento požadavek:
Tomáš
Mě tak napadá, co tu udělat nějakou malilinkatou, nenápadnou, kategorii na vtipy? Občas se tu nějaký mihne a myslím, že by byla škoda, aby postupem času upadal(i/y) do /dev/null. Komunita si ze sebe umí dělat srandu (páč nejsme žádní suchaři :o) ) - tak proč ne?
Dlouho jsem nevěděl, jak na něj reagovat, až mě napadlo jej splnit. A protože jsem od přírody líný člověk, použil jsem existující infrastrukturu a vytvořil veřejně editovatelný dokument. Máte-li další link, neváhejte jej přidat.
Náš velký projekt učebnice Linuxu se pomalu ale jistě přibližuje k finále. Počet prázdných kapitol poklesl na jednociferné číslo a já jsme dnes připravil pohodlné procházení kapitol.
Nějak si nás oblíbili spammeři a zásobují diskuse reklamou na cialis, viagru a tamiflu. Je docela otrava hledat spamy a mazat je, holt automat je silnější. Takže uvažujeme o tom, jak se bránit systematičteji. Například neregistrovaní čtenáři by museli opisovat nějaký kód při vkládání každého příspěvku. Jiná řešení jsou popsána v bugzille. Jaký je váš názor?
Už jste viděli tento vtip o blondýnkách?
Online učebnice Linuxu mi dělá radost. Docela zdárně se rozvíjí a začíná získávat tvar. Pomohlo vytvoření vlastního diskusního fóra, kde se probírala témata jako navigace, řešení duplicitních či podobných kapitol a návrhy na nové kapitoly.
Velmi bych chtěl poděkovat Ricardovi, který adoptoval učebnici a napsal či upravil spoustu kapitol. I Díky němu počet prázdných kapitol výrazně poklesl (na osm). Na mně teď čeká zlepšení navigace v učebnici a vytvoření nástrojů na správu kapitol.
Ještě bych velice rád začlenil texty z mých úvodních článků, které jsou na první stránce abíčka. Jmenovitě Co je to Linux?, Je opravdu zdarma? a Jakou zvolit distribuci? Kusy textů z těchto článků by se určitě hodily do úvodních kapitol učebnice. Máte návrh, kam je začlenit? Klidně to tam nakopírujte, pokud najdete něco, co by se hodilo.
Půjde-li to takhle dobře dále, mohli bychom učebnici oficiálně začlenit do AbcLinuxu a začít propagovat. Těším se.
Přináším vám žhavé zpravodajství z projektu Online linuxové učebnice. Podařilo se mi nenápadně provést průzkum, nebyl jsem odhalen nepřátelskými sentinely, proklouzl jsem i agentům a bezpečně jsem se vrátil zpět se spoustou informací. Chcete vědět víc?
Zážitek jedné učitelky: dneska jsem zkoušela jednoho šesťáčka ze zeměpisu a ptám se ho: "Tak kolik měsíců obíhá kolem Země?" A on na to:"Dvanáct a zrovna kolem letí leden!" Nekecám, on to doopravdy myslel vážně, ale je fakt, že mě pobavil.
Říká se: Jak na Nový rok, tak po celý rok. Takže jsem nelenil a opravil pár chyb na abíčku. Jmenovitě oprava historie hardwaru, divoké výsledky anket, povolení značek INS/DIV, nezobrazování počtu FAQ v sekci Multimedia a pomoc adminům proti trollům zaneřáďujícím diskuse.