Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Udělal jsem malou změnu: posunul jsem blogy na titulce až za diskusní fórum. Přeci jen je důležitější, takže není důvod preferovat odlehčenější blogy. Už jsou dostatečně profláklé
Pokud vás zajímá, na čem teď dělám, že nehlásím nové funkce, pak mám pro vás malou informaci. Předělávám způlsob ukládání komentářů. Dosud jsou v XML v jediném velkém blobu pro každou diskusi, chci je převést do samostatné tabulky, co komentář, to řádek. Starý způsob byl sice pohodlný a minimalizoval počet SQL příkazů, jenže byl dost neflexibilní z hlediska dotazovacích možností. Takže třeba zobrazení něčích komentářů je nesmírně pomalý dotaz, kdy se provádí wildchar hledání nad všemi komentáři. Bohužel je změna dost pracná, neboť diskuse jsou velmi obsáhlé z hlediska funkčnosti (3/4 funkcí vidí jen admin) a zoufale mě to nebaví. Změna ale bude stát za to.
Tiskni
Sdílej:
Co se týká ukládání všech komentářů do jednoho blobu, už před pár lety jsem došel k pevnému přesvědčení, že tvorba "kompozitních sloupců" je spolehlivou cestou do pekel a že raději použiji sedm joinů na každý triviální dotaz, než muset parsovat obsah položek.
Když už jsou na pořadu dne i blogy, nešlo přidávat do RSS jméno autora blogu a na titulní straně ho řešit místo title="autor"
nějakým pidifontem, aby to moc nenatáhlo stánku a přitom bylo vidět hned?
Ideální by byla samozřejmě možnost mít nějakou individuální černou listinu, aby na titulní straně určití autoři vůbec nebyli, ale to už tu tuším někdo navrhoval a problém měl být s přílišným zatěžováním hw, což je asi pravda.