Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Narazil jsem na zajímavé stránky, které se věnují protestům proti zákonu z dílny ministerstva zdravotnictví a školství o reprodukované asistenci. Naši úředníci chtějí nejspíše vytvořit nějakou dokonale čistou nadrasu, neboť zakázali mít lidem nad 40 let vlastní děti za pomoci lékařů. Přečtěte si příběhy lidí, ať uvidíte, jak absurdní a nespravedlivý tento zákon je. PS hádejte, kdo jej schválil.
Tiskni
Sdílej:
Některé vtipkování je až moc šibeniční a hodí se spíše do uzavřené společnosti.
Hmmm. To je fakt. Pokud chceš aby dítě používalo Linux, nuť mu pod tlakem Windows.
Ale!!! To je ůkol pro vývoj. Když se může samobootnout, nemohl by se množit? Prostě bych nechal dva stroje chvíli o samotě a za chvíli by se sítěma rozběhly do světa tisíce malých Linuxátek. Ty by se usadily v jiných pc a serverech a měli spolu mnoho malých Linuxátek...
"Prosím poraďte! Včera jsem vypnul XP, ráno to pustim a kouká na mne z toho hejno tučňáků"
No dobře, tak to ne...
2\ pokud jde o devalvaci "genetickeho materialu", pak se tomu rika eugenika a jeji aktivnimi vyznavaci byli nacionalni socialisti, viz projekt Lebensborn.Eugenika je vybírání toho nejlepšího z nejlepšího - tedy šlechtění, které nám u rostlin a zvířat přijde normální, kdežto u lidí ne... zvláštní. Na druhou stranu snaha zabránit devalvaci genetického materiálu nemá s eugenikou moc společného - je to prostě snaha zachovat současný stav. Tak jako tak to ale nemá nic společného s věkem rodičů potomka.
4\ plodnost lidstva prudce klesa, udajne uz pres deset procent paru ma problemy. Tohle je trend. Dost mozna ma tvuj deda lepsi sperma nez tyA zajimave je, ze tohle, na rozdil od absurdniho a naprosto podruzneho tematu ptaci chripky, titulni stranky novin neplni. Protoze tento "trend" neni jen tak, to je proste znamka degenerace lidskeho druhu a ma svoje priciny. Jake? Ech, koho to zajima... Ja bych tipoval napr. podivat se na to, cim na jedne strane tak skvele zdravotnictvi operuje na strane druhe (mj. plosne ockovani, naduzivani zbytecnych "leku"), na to, cim se lidi za poslednich 100 let krmi (hlavne, ze je to levne, ze), a na to cim se obklopuji (kdyz me nejaka latka nezabije hned, tak neni skodliva). Bohuzel, tato temata nejsou vubec atraktivni, cert vi proc. To radeji lidi sili s ptaci chripkou, radeji se hadaji o zakone o umelem oplodneni (coz o to, ze poslanci produkuji dost casto zmetky misto zakonu, o to se prit nebudu), o eutanazii beznadejne chronicky nemocnych. Ochota patrat po pricinach skoro nulova. Mno. Tak jdu neco delat :PMozna za dalsich padesat let bude prirozene tehtotenstvi nenormalni.
Prosim precti si ty stranky poradne. Psal je lekar, profik v teto oblasti, takze ma snad dobre podklady.Samozrejme, na jedne strane dojemne pribehy lidi, na druhe strane nemaly profit "profiku v teto oblasti". Tim nechci argumentovat, ze ten zakon je takhle dobre, ale ne kazdy emocionalni vyderac ma predevsim zajem na "dobru" pro druhe. Vlastne zadny. Zajmem lekaru zabyvajicich se umelym oplodnenim pochopitelne je, aby se tato procedura maximalne rozsirila. Jestli je to zajmem spolecnosti, ktera ma spoustu opustenych deti v detskych domovech, je otazka. A v tomto boji zajmu se jaksi vytraci ochota patrat po pricinach "nizke plodnosti", spis se ted hleda cesta, kdo kolik na tom vydela.
Priroda fungovala naprosto jednoduchym zpusobem. Kdo mohl mit potomka, potomka mel, kdo ne, potomka nemel. Tak se prirozene utvorila (adaptovala)geneticka vybava - schopnost - mit dite. Netyka se to jen deti, ale vubec schopnosti prezit. Diky tomu muzeme spolu tady hovorit. Nasi predkove ty schopnosti mely. Ty co je nemely, tady s nami nejsou. Je to nedemokraticke?
Zrejme je zivot v dnesich mestech nezdravy. Pusobi na nas mnozstvi latek, zareni ani nevim co vsechno. Snazime se prezit. Mozna je to prirozene kompenzovat neschopnost prezit v tomto prostredi modernimi technologiemi. Nikdy nebudeme zdravejsi, uz jen degenerovanejsi, ale pak se nemuzeme branit i vetsim ci mensim vylepsenim. Adaptujeme se. To IMHO je asi jedina nase cesta.
1\ deti pocate umele nemaji vetsi zdravotni problemy nez pocate prirozene. Pokud je dite nejak poskozene, tak jej zena proste nedonosi. Priroda se o to sama postara.Jestli je tomu to tak, ze umele pocate dite muze mit dite prirozenou cestou, tak v tom nevidim vubec problem.
2\ pokud jde o devalvaci "genetickeho materialu", pak se tomu rika eugenika a jeji aktivnimi vyznavaci byli nacionalni socialisti, viz projekt Lebensborn.V tomhle s tebou silne nesouhlasim. Je to desne smutne tema, ale to neznamena, ze nejsme schopni rozlisit mezi zdravymi a nezdravymi. Proste jsou zdravotni duvody - evidentni (neni potomek). Bratr a setra nemohou mit (ze zakona) dite, v podstate maji nevhodnou genetickou vybavu. O kolik ji maji nevhodnejsi nez ti lide co se snazi o dite roky?
3\ pokud jde o slitovani, precti si ty pribehy. Opravdu to neni (jen) o tom, ze nekdo honil karieru a pak si vzpomnel, ze chce na stara kolena dite.Je to smutny. Jak napr. umiraly deti jedno po druhym:((
4\ plodnost lidstva prudce klesa, udajne uz pres deset procent paru ma problemy. Tohle je trend. Dost mozna ma tvuj deda lepsi sperma nez tyProc klesa? Proc je takovej trend? Mozna je to tim, viz. 2. odstavec.Mozna za dalsich padesat let bude prirozene tehtotenstvi nenormalni.
Proc klesa? Proc je takovej trend? Mozna je to tim, viz. 2. odstavec.Biologové udělali pokus - vzali kolonii myší (nebo krys, teď nevím) a velmi dobře je krmili. Ti hlodavci měli všeho dost a tak se množili. A když jich bylo víc, dostávali víc jídla, aby stále bylo dost pro všechny. A pak vymřeli. Bez nějakého zjevného důvodu se přestali množit. Všimněme si jedné věci - porodnost klesá jenom v těch zemích, kde se lidé mají relativně dobře - během života mají co jíst, ke stáru se o ně někdo postará bez ohledu na to, jak žili, kolik měli dětí, kolik za život vydělali peněz. Ať se nám to líbí nebo ne, v minulosti byly děti zaopatřovací prostředek a v nedávné minulosti důsledek sexuální touhy (sehnat antikoncepci za socialismu nebylo snadné, takže se to občas "nepovedlo"). Dnes obojí odpadlo, přidejme si k tomu ten pokus (protože co platí pro hlodavce, může platit i pro lidi) a možná máme důvod, proč klesá porodnost.
mit vlastni detiVlastni deti... tj. z vlastnich spermii a vajicek - to je ta moderni posedlost biologii na jedne strane, ale rasismem ("vlastni deti" jsou lepsi rasa) a pokrevnim poutem ("moje krev"). Co na tom, ze kdyz par nemuze mit vlastni deti prirodni cestou, ze to asi jen tak rozmarem prirody. Dokud se neobjevila moderni genetika, bylo certa staryho nekomu po tom, co to znamena "vlastni dite", coz dnes znamena (bohuzel se to da i vysoudit), dite darcu vajicka a spermii. Nasleduji zbytecne emocionalni konflikty moje dite/cizi dite - jak "rodicu", tak "deti". Asi tak do 20. stoleti bylo lidem pomerne putna, kdo je darcem spermii. Jeste driv dokonce i kdo je "darkyni vajicka" a deti se rady a hojne adoptovaly (dokonce se radeji adoptovaly "vychovane a vyrostle" deti nez kojenci, tak odpadala narocna a nejista faze vychovy). Tzv. "vlastni deti" se taky zabijeji, opousteji, nechavaji napospas chudobe, prodavaji, zneuzivaji, tyraji - cim vice je to spolecnosti jedno, napr. v chudych rodinach slumu, tim snaze. Osobne bych radeji videl zjednodusovani procedur adopce nez zjednodusovani "umeleho oplodneni". Porad je spousta deti, ktere jejich pokrevni rodice proste odhodi, naproti tomu porad roste pocet paru, ktere se radeji nechaji "umele" oplodnit. Je uz takovy paradox moderni spolecnosti, ze rodice adoptovaneho ditete se podrobuji dost ostudnemu zkoumani a prezkoumavani, dalo by se rict "sikane uradu", rodice "pokrevniho" ditete maximalne zkoumani genetickemu.
Taky si myslim, že u starších, zralejších rodičů, jsou i potomci geneticky kvalitnější a schopnější.