Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Kupodivu jsem tento víkend zvládl programovat, a to dokonce i ve vlaku . Takže vám můžu prezentovat dvě novinky. Vylepšení hledání a RSS pro nejlepší blogy.
Cestou na Moravu jsem si přečetl Lucene in Action ahned jsem se vrhl na předělávání hledání. O pár procent jsem zrychlil vytváření indexu a podstatně hledání. Cachuji teď čtení indexu při hledání (IndexReader), takže na notebooku mi zpracování dotazu a hledání trvá vždy do desíti milisekund. Bohužel více času zabere zvýrazňování nalezených výsledku, v průměru 300 ms. Jsem zvědav, jak se to projeví v praxi.
Dále jsem spoustu nastavení dal do systemPrefs.xml včetně váhy důležitosti jednotlivých typů objektů (například blogy jsou méně důležité, FAQ více). Oddělil jsem diskuse od zpráviček, článků a blogů, indexují se jako samostatné objekty. A začal jsem přepisovat hlavičky funkcí tak, abych mohl v budoucnu přejít na inkrementální indexování.
Také jsem začlenil opravu chyby #34 od Tomáše Pelky, který se přihlásil na výzvu, že hledám pomocníky na vývoj Abíčka. Jde o nastavení správného datumu v RSS zpráviček.
Dlouhou cestu vlakem jsem si zkrátil napsáním podpory pro RSS obsahující výběr nejlepších blogů. Administrátoři budou moci vybrat zajímavé blogy a z těch se automaticky poskládá RSS. Možná by časem tento výběr mohl být i na titulce. Adresa feedu je www.abclinuxu.cz/auto/blogDigest.rss.
Zápisy musí splňovat následující kritéria:
Máte-li zájem stát se adminem, který bude dle těchto pravidel vybírat zápisky, napište mi. Přednost mají lidé s pozitivní historií. Ovládání je velice snadné, máte-li toto právo, objeví se vám u zápisku nová akce Přidat do RSS digestu. Takže jediným kliknutím zápisek přidáte do seznamu.
Tiskni
Sdílej:
* musí být o Linuxu, jiném Unixu, případně o IT, ale s relevancí na tento portál * nesmí být o politice, náboženství, psychologii atd. * nesmí být urážející či snaha o flamewar * musí být informativní, žádné omílání profláklého tématu
Tomu TLESKAM. Super!
Jeste by to chtelo nejakou stranku s takto vybranymi blogposty, jinak to budu muset cist RSS cteckou, a o to min uvidim reklam .
<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?> <?xml-stylesheet type="text/css" href="rss.css"?> <rdf:RDF …> … </rdf:RDF>
<description>Seznam peclive
- chybí diakritika. Dále by bylo dobré, kdyby
<title>abclinuxu - blogy</title>
se lišilo od titulku standardního rss blogů, ať je na první pohled patrné, o který z nich se jedná.
nebude muset bát, že neoznačí nějaký dobrý příspěvek – pokud je ten příspěvek opravdu dobrý, označí ho stejně někdo jiný.Ono nejde ani tak o vyber kvalitnich blogu, jako spise o blogy, ktere splnuji dana kriteria. Tedy nejsou offtopic z hlediska zamereni tohoto portalu a nejsou placanim prazdne slamy. V podstate jde o odpoved lidem, co se furt rozcilovali, proc tu jsou obecne blogy. Pokud zacnou sledovat blog digest, uz na ne nenarazi a mohou klidne spat
Tohle nechápu. Jako že každý uživatel inzultuje sám sebe? Nebylo by lepší:List<User> users = AbcLinuxu.getUsersList(); for (User u : users) u.insult ();
List<User> users = AbcLinuxu.getUsersList(); for (User u : users) User.self().insult(u);...nebo případně toto (vhodné pro masochisty):
List<User> users = AbcLinuxu.getUsersList (); for (User u : users) u.insult(User.self());???
for
je pro mne dost zajímavá. Tedy abyste věděli, zatím jsem se dostal jen k C++ (a to dnes už ke straně 153) this.insult(u);
AbcLinuxu.login ('thingwath', 'xxx'); //prihlaseni k abickuOd teď všechno dělám svým jménem, nedává tedy smysl ho uvádět. Stejně tak to funguje i při použití ábíčka v prohlížeči. Když píšu tento komentář, bude pod mým jménem. Musel bych se odhlásit, kdybych ho chtěl napsat pod jiným.