Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Jirku Čecha, alias JiKa znáte. Prezentuje se zde jako pravičák s občas až extrémními názory. Před pár měsíci se zde ale objevil ultrakomunista Faun. Michal Vyskočil si v srpnu všimnul, že oba tak antagonističtí uživatelé mají stejnou IP adresu patřící stuttgartskému institutu Maxe Plancka, kde JiK pracoval. Admini dlouho debatovali, ale nedošli k jasnému závěru, zda je Faun alter ego JiKa. Každý se totiž vyjadřoval úplně jinak, nejen obsahově, ale i formou.
Nicméně nedávno se JiK přestěhoval do USA. A Faun s ním. Opět s ním sdílí IP adresu, tentokráte Lehig univerzity v Pensylvánii. Tohle už nemůže být náhoda.
Vyzývám tudiž JiKa, aby tuto hru ukončil. Vůbec se mi nelíbí, přijde mi trapná. Ostatní čtenáře chci tímto zápiskem varovat, ať neztrácejí čas zbytečnými diskusemi s Faunem.
Tiskni
Sdílej:
zda je Faun alter ego Yika. Každý se totiž vyjadřoval úplně jinak, nejen obsahově, ale i formou.On "Faun" hlavně kopíroval provokativní texty odjinud, takže není divu ;)
Pak jsem se ale dověděl, že ty články jsou SKUTEČNÝMI článkyTy články měly být z abíčka smazány, protože byly (byť v blogu) publikovány zjevně v rozporu s autorským zákonem. Docela se divím, že je Robert nesmazal, i když už vyšlo najevo, jak to je.
Protoze ten navrh pochazi od nej.Abych pravdu řekl, mám pocit, že to bylo kolektivní dílo.
My jsme slíbili mnohokrát svým voličům a myslím si, že o tom není žádných pochyb, že nebudeme v žádné vládě, která by se opírala o hlasy komunistů. Žádnou takovou vládu ani nepodpoříme. Konec konců, kdybychom to chtěli udělat, tak určitě bychom mohli vyjednávat o jiném vládním aranžmá s podporou komunistů a bylo by to pro nás z hlediska mocenských křesel mnohem výhodnější. Tím odpovídám té dámě, která nás napadla, že jsme v každé vládě. Nejsme a nebudeme, prostě některé ideje určitě neprodáme za svoje křeslo.Byl to Miroslav Kalousek, a sice 10.7.2006. A o měsíc později ještě prohlašoval:
V případě zelených pro mě bylo příjemné překvapení, že ani na vteřinu nekoketovali s myšlenkou vlády za podpory komunistů, byť by za ni mohli dostat skutečně obrovské výhody exekutivy, v případě ODS oceňuji, že brutální pragmatismus, na který jsme byli od této strany zvyklí v 90. letech, je vystřídán opravdu zamýšleným hodnotovým směřováním i za cenu nějaké oběti. Nebylo nic jednoduššího, než udělat skrytou či otevřenou koalici s ČSSD, a pak jen hledat, jak vhodně vysvětlit, že to byla ta jediná cesta. Skutečnost, že se ODS snaží, aby její politika měla skutečný obsah, je myslím dobrá zpráva.A hned 24.8.2006 zaznělo:
Udělal jsem velký politický ústupek. Nijak mě netěší. Měl jsem na vybranou: buď připustit likvidaci vlastní strany i celého pluralitního systému v zemi, nebo udělat tento ústupek. Když bojujete o život, saháte po mimořádných prostředcích.Tak asi proto. Sice do toho muselo být namočeno víc lidí, ale Kalousek je jasný.