Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Musím ještě posnídat a pak do práce, tudíž budu stručný:
bug 609 - při smazání objektu smazat jeho přílohy (obrázky)
bug 640 - při smazání objektu smazat jeho starší revize (historii)
bug 666 - neaktualizovalo se abíčko v rozcestníku
bug 670 - optimalizace načítání hodnot z tabulky vlastnost, snad se opět abíčko zrychlí
bug 553 - vybírat inteligentně formát datumu v blogu
bug 504 - oprava mizející cenzury
automatické generování stránky abchostingu z dat abchost (Robert musí dodělat CSS)
Začaly mi chodit potvrzení od organizací, kterým jsem loni přispěl. A tak mě napadlo udělat anketu, jak jsou na tom s charitou ostatní čtenáři.
Plánuju v brzké době předělat uživatele. Mohli by získat hezčí URL adresy, více emailových adres a určení jejich použití (s potvrzováním), zrušit plaintext heslo, HTTPS pro logovací formulář, otázky pro zapomenuté heslo nebo reset hesla, přehlednější úpravy a personalizace. Bugzilla je plná nápadů.
Tento zápisek má za cíl informovat vás o nové funkci abíčka a plánované anketě o osobnost portálu za rok 2006.
(English summary at the end of the article) Uvažoval jsem, že upgradnu jetty, na kterém běží abíčko, z historické verze 4.1.20 na aktuální. Dlouho jsem se k tomu neměl, nejdříve kvůli chybě jsem měl opatchovanou verzi a nebyl jsem si jist, zda můj patch byl začleněn a pak u řady 5 chyběly startovací skripty. A vůbec, kdo by šťoural do něčeho, co funguje, že? Teď jsem se k tomu dostal, ale po odeslání formuláře jetty 6.0.2 byly znaky s diakritikou zničeny.
Jak na Nový rok, tak po celý rok. Máte se tedy na co těšit, nezahálel jsem ani na Silvestra