Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Plánuju v brzké době předělat uživatele. Mohli by získat hezčí URL adresy, více emailových adres a určení jejich použití (s potvrzováním), zrušit plaintext heslo, HTTPS pro logovací formulář, otázky pro zapomenuté heslo nebo reset hesla, přehlednější úpravy a personalizace. Bugzilla je plná nápadů.
Freshmouse měl jednu zajímavou myšlenku pro URL uživatelů. Podobně bych si to představoval. Ale hlavní problém je, co bude jménem uživatele pro URL? Login je sice unikátní, ale obvykle nic moc. Přezdívka je také unikátní, ale ne každý ji má. Reálné jméno zase nebývá unikátní, nicméně bych mohl přidavat číselné přípony, například /uzivatel/jan-novak-3. Co tedy použít? A má se URL vyměnit, když uživatel upraví svůj profil? Spousta odkazů by mohla přestat fungovat a ukládat do tabulky přesměrování všechny kombinace URL včetně virtuálních adres, to se mi nezdá vhodné.
Dále uvažuju, zda pod URL uživatele i převést jeho blog? Takze místo /blog/leos by bylo /uzivatel/leos-literak/blog. Jak se vám to pozdává? Uvítám vaše komentáře, co by se vám líbilo, jak byste co řešili či preferovali, co byste přidali či odstranili, prostě vš kolem uživatelů. Díky.
Tiskni
Sdílej:
Dát tam jméno je podle mě pitomost každej si ho může změnit.To přeci nevadí - pokud si ho změní, jeho blbost. Číselné URL bude fungovat pořád, takže problém s mrtvým i odkazy nenastane.
Ten login mi připadá jako nejlepší volba.Jenže je úplně zbytečné tam ten login ukazovat. Textové URL pak pozbývá smyslu, protože z loginu nemusí být vůbec poznat, o koho jde. To už by bylo lepší tam nechat číslo ID.
Vše by vnitřně bylo přes 9838 (tedy číslo, které se už nemění). Pokud změním přezdívku, změní se jen přesměrování, ale ve skutečnosti bude vše 9838, což se nezmění a všechny url zůstanou stejné.Tak to bude fungovat každopádně.
/uzivatel/marek-bernat
než /Profile/6620
. Původní adresy samozřejmě fungovat nepřestanou.
Takze uprednostnujes /hardware/show/190335 pred /hardware/vstupni-zarizeni/mysi/logitech/logitech-g5 ?
Jednoznačně. Situací, kdy mi kilometrová URL komplikují práci, zažívám řádově víc než situací, kdy by mi chyběla čitelnost u krátkého URL.
kdyz ti poslu odkaz /History?type=comment&uid=12345 a /uzivatel/pepa-novak/komentare
Tady považuji za špatná obě, ale u toho prvního se to dá podstatně snáze napravit.
Abych nebyl špatně pochopen: nejde mi o to, že ta kilometrová čitelná URL nemáte zavést. Pokud jste přesvědčeni, že budou přínosem, zaveďte si je. Jen chci, abyste věděli, že existují i lidé, kteří s tímto módním trendem nesouhlasí a považují ho za chybu.
Jakmile má URL generovat automat (což je nutnost), vznikají z toho hrůzy.Proto je potřeba nastavit rozumná pravidla. Nicméně i nadále všude fungují i netextové adresy: http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/165225.
Vždyt na to URL si na druhé straně TCP připojení brousí zuby turingovsky úplný stroj.Opravdu? To bych chtel videt ten server s nekonecnou pameti :D
Nekde to resi tim, ze to uzivatel sice smi editovat, ale zobrazi se tam varovny text.Na některých fórech je to řešené tak, že se explicitně zobrazí "naposledy editoval Franta, 18:35 12.12.2006", tohle jsi měl na mysli ?
Vím, že je možné před vložením provést náhled, ale i tak bych se přimlouval za možnost dodatečné úpravy.Já myslím, že by taková funkce přinesla více škody než užitku. I kdyby byla ukládána historie, mohli bychom se setkávat se spoustou komentářů, jejichž obsahem by byly tři tečky nebo slůvko "smazáno", ačkoliv původně šlo o dlouhé příspěvky. Hledat vždy v historii by byla otrava. Diskuze by pak jako celek byla hodně špatně čitelná. V současné době funguje, že pokud člověk udělá v otázce nebo komentáři nějakou vážnou chybu, může prostřednictvím Vzkazů správcům požádat adminy, aby to opravili. Žádosti o změnu obsahu nebo vymazání odmítáme, zatímco požadavky na opravu překlepu (např. v názvu hardwaru) nebo na vyhvězdičkování omylem zveřejněné adresy docela rychle plníme.
a) Ano, může se to obrátit i v příspěvky "smazáno" -- to je ale na uživatelích...No jistě, že to záleží na uživatelích. Podívej se na blogy - těch je také slušná řádka, které jejich autoři smazali - takže je dost pravděpodoné, že by to dělali i s komentáři.
b) A tohle by se zase obrátilo proti tobě: měl bys ve schránce 10 000 e-mailů s prosbou o i/y, mě/mně atd.Takhle už to funguje teď a žádná záplava se nekoná. Řekl bych, že lidi jsou v tomhle rozumní a i když udělají překlep nebo chybu, tak si z toho většinou nic nedělají. Když někdo vyžaduje opravu, tak většinou kvůli chybě, kterou udělal v titulku otázky. Zatímco u slovníku, hardwarových položek, faq a pod. dává možnost editace a uchovávání historie smysl, u komentářů je to zbytečné a v mnoha případech spíše škodlivé.
Stačí tedy jen uvést url na blog a descriptionPřesně tak. Nadpis, popis a případně adresu diskuze, kde se o problému mluvilo.
Freshmouse měl jednu zajímavou myšlenku pro URL uživatelů. Podobně bych si to představoval. Ale hlavní problém je, co bude jménem uživatele pro URL? Login je sice unikátní, ale obvykle nic moc. Přezdívka je také unikátní, ale ne každý ji má. Reálné jméno zase nebývá unikátní, nicméně bych mohl přidavat číselné přípony, například /uzivatel/jan-novak-3. Co tedy použít?Dal bych tam ID.
/uzivatel/jan-novak-3
zní jako e-mailové adresy typu tomasek.kocourek39@seznam.cz
... ID sice není tak hezké jako přezdívka nebo jméno, ale je trvalého charakteru. Nebál bych se ho tam použít: něco.cz/uživatel/uživatelovo_id/
.
... a login je osobní věc, ten tam podle mě nepatří.
A má se URL vyměnit, když uživatel upraví svůj profil? Spousta odkazů by mohla přestat fungovat a ukládat do tabulky přesměrování všechny kombinace URL včetně virtuálních adres, to se mi nezdá vhodné.Pokud by se jednalo o měnitelnou hodnotu (přezdívka, jméno), mělo by se spolu s ní měnit i URL. Ale viz výše.
Dále uvažuju, zda pod URL uživatele i převést jeho blog? Takze místo /blog/leos by bylo /uzivatel/leos-literak/blog. Jak se vám to pozdává? Uvítám vaše komentáře, co by se vám líbilo, jak byste co řešili či preferovali, co byste přidali či odstranili, prostě vš kolem uživatelů. Díky.Weblogy bych nedával pod uživatele (i když si to trošku protiřečí s mým komentářem, na který se odkazuje v zápisku). Udělal bych to takhle:
/ - weblog - weblog 1 - weblog 2Ale kdyby to šlo pod uživatele... ... tak je to docela jedno. Mohlo by to být takhle:
něco.cz/uživatel/weblog
. Byl by jen problém s tím, že pokud by se místo "uživatel" dosadilo ID, tak by se to špatně pamatovalo: něco.cz/1234567/weblog
. Takže preferuju: něco.cz/weblog/název_weblogu/
.
abclinuxu.cz/lide/jeho-ignorstvo/blogísek
, co?