Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Začnu osobní části zápisku. Včera jsem byl na vyhlášení Křišťálové lupy. Získal jsem krásné páté místo (z pěti) v kategorii Osobnost českého internetu . Nevadí, ale aspoň jsem potkal Tomáše Krauseho a Petra Krčmáře, naše dobré konkurenty z roota. S manželkou jsme si zatrsali na Buty, hráli kluci dobře jako vždycky. A životní zážitek - chcal jsem se Zeleným Raoulem! No řekněte, komu z vás se něco takového poštěstilo?
Dneska jsme byli na vítání občánků. Suverenně jsme zaspali, maličká řádila v noci a ráno spala a my s ní. Takže sprinty přes celé město, rychle se převléci a honem na radnici. Stihli jsme to. No a Lucinka je číslo, takže v průběhu začala houkat a pískat. Je to naše hérečka.
A teď něco o Abíčku. Minulý víkend jsem vzal k tchýni notebook a napsal jsem funkci pro nahrávání screenshotů vašich pracovních ploch. Kdysi tu v blogu byla móda chlubit se svým vyladěným desktopem, teď k tomu máte ideální nástroj: /desktopy. Ukažte, jaké témata používáte, vyberte si své oblíbené desktopy. Časem přibudou další funkce, například žebříčky nejoblíbenějších desktopů apod.
Tiskni
Sdílej:
A životní zážitek - chcal jsem se Zeleným Raoulem!Jsem si tu větu musel dvakrát přečíst, jestli to není překlep
A životní zážitek - chcal jsem se Zeleným Raoulem! No řekněte, komu z vás se něco takového poštěstilo?Jestli se počítá RMS, tak se hrdě hlásím...
${TOOL.xpath(ITEM,"data/title")}
.
Předpokládám, že tam mělo být jméno desktopu...