Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Při hledání důvodů vysokého zatížení serveru jsem náhodou narazil na fakt, že několik vláken čekalo v cachi DOM4J. Filip Jirsák našel alternativní nastavení, jak použít nesdílenou cache, která tudíž nemusí být synchronizována. Nasadil jsem nastavení a osobně mi příjde abíčko rychlejší.
Trochu večerní poezie pro neprogramátory. Když otevíráte stránku abíčka, webový server jetty začne zpracovávat váš požadavek a předá řízení aplikaci abíčka. Ta nejdříve určí, o jakou stránku máte zájem, načte data (nejčastěji z cache, občas z databáze) a nechá vygenerovat stránku šablonovacímu systému freemarker. Abíčko silně používá technologie kolem XML, konkrétně knihovnu DOM4J. A ta z jakéhosi pochybného optimalizačního důvodu má cache jmen elementů (QName). Bohužel defaultně je tato cache sdílená pro celou aplikaci, tudíž se musí ošetřit, že se více současně přistupujících vláken nepopere - tomu se říká synchronizace a je docela náročná.
Lidé reportovali, že často musí dlouho čekat, než abíčko začne posílat data, ale pak to jde rychle. Podle mě byla důvodem právě tato synchronizovaná cache. Váš požadavek byl zpracováván, ale najednou se DOM4J zeptalo, zda může pracovat se sdílenou cachí. Tímto dotazem ale přišlo o možnost pokračovat a řízení bylo předáno jinému vláknu, které zpracovávalo požadavek někoho jiného. Ten dopadl podobně, dokud některé vlákno nedostalo souhlas, že je cache zablokována jen pro něj. Pak zpracoval, ci potřeboval a rychle vrátil výslednou stránku. Důsledkem tohoto předávání řízení ale bylo, že spousta uživatelů se vzájemně blokovalo a čekalo na zobrazení stránky (až na ně příjde řada).
Nyní se tato blokovaná cache nepoužívá, tudíž si uživatelé kvůli ní zbytečně nepřekážejí. Důsledkem toho je výrazné zkrácení čekání na to, než vám abíčko začne posílat data. Aspoň mě se tak zdá. A vám?
Tiskni
Sdílej:
PS. Asi jsem dlouho sem nenapsal nic na abíčko, ale proč se mi slova ve formuláři obarvují naprosto nesmyslně?Grr, zase nějaká super feature v konqueroru. Teď už tu je i barevná křížovka.
Ty tohle sleduješ?Já vždy u článků/blogů kouknu na hodnocení a obvykle hodnotím
PS. Asi jsem dlouho sem nenapsal nic na abíčko, ale proč se mi slova ve formuláři obarvují naprosto nesmyslně?Nevím, co myslíš.
Nevím, co myslíš.Na ukázku.
Já vždy u článků/blogů kouknu na hodnocení a obvykle hodnotímTak to já si obvykle blogpost nejdřív přečtu a teprve potom pokud uznám za vhodné, hodnotím. Ale jinak máš pravdu v tom, že se tu vyskytují lidé, co už jen tak z principu dají negativní hodnocení,aby snad náhodou některému z blogpostů nezůstalo hodnocení 100%. Takže já se spíš dívám na to, kolik lidí se na hlasování podílelo. Teprve pak si z toho když tak udělám nějaký obrázek. Ten sice nevypovídá moc o blogpostu jako takovém, ale spíš o naladění a přehledu průměrného čtenáře abclinuxu.
Kdo pořád dáváte skoro každému Leošovo blogpostu o vylepšení AbcLinuxu negativní hlas?První podezření padá na majitele konkurenčních portálů
Diky, zrychleni je znatelne, proti drivejsku to naskakuje bleskove :-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;