Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Při hledání důvodů vysokého zatížení serveru jsem náhodou narazil na fakt, že několik vláken čekalo v cachi DOM4J. Filip Jirsák našel alternativní nastavení, jak použít nesdílenou cache, která tudíž nemusí být synchronizována. Nasadil jsem nastavení a osobně mi příjde abíčko rychlejší.
Trochu večerní poezie pro neprogramátory. Když otevíráte stránku abíčka, webový server jetty začne zpracovávat váš požadavek a předá řízení aplikaci abíčka. Ta nejdříve určí, o jakou stránku máte zájem, načte data (nejčastěji z cache, občas z databáze) a nechá vygenerovat stránku šablonovacímu systému freemarker. Abíčko silně používá technologie kolem XML, konkrétně knihovnu DOM4J. A ta z jakéhosi pochybného optimalizačního důvodu má cache jmen elementů (QName). Bohužel defaultně je tato cache sdílená pro celou aplikaci, tudíž se musí ošetřit, že se více současně přistupujících vláken nepopere - tomu se říká synchronizace a je docela náročná.
Lidé reportovali, že často musí dlouho čekat, než abíčko začne posílat data, ale pak to jde rychle. Podle mě byla důvodem právě tato synchronizovaná cache. Váš požadavek byl zpracováván, ale najednou se DOM4J zeptalo, zda může pracovat se sdílenou cachí. Tímto dotazem ale přišlo o možnost pokračovat a řízení bylo předáno jinému vláknu, které zpracovávalo požadavek někoho jiného. Ten dopadl podobně, dokud některé vlákno nedostalo souhlas, že je cache zablokována jen pro něj. Pak zpracoval, ci potřeboval a rychle vrátil výslednou stránku. Důsledkem tohoto předávání řízení ale bylo, že spousta uživatelů se vzájemně blokovalo a čekalo na zobrazení stránky (až na ně příjde řada).
Nyní se tato blokovaná cache nepoužívá, tudíž si uživatelé kvůli ní zbytečně nepřekážejí. Důsledkem toho je výrazné zkrácení čekání na to, než vám abíčko začne posílat data. Aspoň mě se tak zdá. A vám?
Tiskni
Sdílej:
PS. Asi jsem dlouho sem nenapsal nic na abíčko, ale proč se mi slova ve formuláři obarvují naprosto nesmyslně?Grr, zase nějaká super feature v konqueroru. Teď už tu je i barevná křížovka.
Ty tohle sleduješ?Já vždy u článků/blogů kouknu na hodnocení a obvykle hodnotím
PS. Asi jsem dlouho sem nenapsal nic na abíčko, ale proč se mi slova ve formuláři obarvují naprosto nesmyslně?Nevím, co myslíš.
Nevím, co myslíš.Na ukázku.
Já vždy u článků/blogů kouknu na hodnocení a obvykle hodnotímTak to já si obvykle blogpost nejdřív přečtu a teprve potom pokud uznám za vhodné, hodnotím. Ale jinak máš pravdu v tom, že se tu vyskytují lidé, co už jen tak z principu dají negativní hodnocení,aby snad náhodou některému z blogpostů nezůstalo hodnocení 100%. Takže já se spíš dívám na to, kolik lidí se na hlasování podílelo. Teprve pak si z toho když tak udělám nějaký obrázek. Ten sice nevypovídá moc o blogpostu jako takovém, ale spíš o naladění a přehledu průměrného čtenáře abclinuxu.
Kdo pořád dáváte skoro každému Leošovo blogpostu o vylepšení AbcLinuxu negativní hlas?První podezření padá na majitele konkurenčních portálů
Diky, zrychleni je znatelne, proti drivejsku to naskakuje bleskove :-)
mood = (machine != slackware) ? depressed : euphoria;