Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Vyřešil jsem chybu číslo 3 - do dotazů i komentářů můžete vkládat přílohy. Je to ideální pro výpisy z logů, chybové hlášky, konfigurační soubory, snímky obrazovky atd. Ovládání je pohodlné, snad až na nemožnost odstranit vkládaný soubor. Pak musíte začít od samého začátku.
Snažím se vyřešit bug #2 - přílohy do dotazů. Musel jsem kvůli tomu předělat kompletně způsob ukládání příloh (což bude znamenat migraci dat a několika minutovou odstávku Abíčka při nasazení). Nicméně když jsem konečně začal pracovat na samotné chybě, narazil jsem na koncepční problém - políčko formuláře typu file.
Uvažoval jsem, že k formuláři přidám další políčko, kam budete moci vybrat soubor, který se uloží zároveň s komentářem či dotazem. Jenže Abíčko má všechny tyto formulářové vícekrokové, nejdříve zadáte obsah, zobrazí se vám náhled a teprve druhým odesláním se obsah uloží do databáze. Funguje to tak, že se znovu zobrazí stejný formulář, jen nastavím jako defaultní hodnotu data, která jste zadali. Problém je, že pokud je políčko typu file, pak tento postup nefunguje. A představa, že byste museli opět vybrat soubor, se mi vůbec nelíbí. Existuje nějaké řešení nebo budu muset změnit postup, jak přikládat soubory ke komentářům?
Luboš Doležel naprogramoval dvě nové funkce a serii oprav. V blogu máte konečně možnost procházet zápisky podle kategorií, viz moje kategorie Bláboly. Dále všechny zápisky získaly textová URL, která jsou vygenerována ze jména blogu, roku, měsíce a normalizovaného nadpisu. Původní číselná URL zůstávají v platnosti. Vedlejším efektem této změny ale je, že publikovaná URL už nepůjdou změnit. Ať už se jedná o jméno blogu nebo celé URL zápisku. PS poslední částí Abíčka s čísly relací tedy zbude diskusní fórum. Zatím.
Dle mého názoru nejdůležitější funkce Abíčka na následující tři roky je zase o krok blíže. Podrobnosti ve starším zápisku. Napsal jsem podporu pro vytváření a listování štítků. Teď je potřeba naplnit databázi nejdůležitějšími štítky. Oproti původnímu návrhu se nebudeme snažit omezovat štítky, každý uživatel i neregistrovaný návštěvník (pak se loguje IP adresa jako ochrana před zlomyslnými uživateli) smí vytvářet nové štítky. Štítky mohou být jak konkrétní (Firefox) tak hromadné (Prohlížeče). Kdo chce pomoci, může začít na hlavní stránce štítků. Inspirovat se můžete v pracovním seznamu štítků. V budoucnu se vytváření štítků a štítkování dokumentů bude započítávat do skóre.
Napsal jsem jednu funkci na vaši žádost - přímé publikování odložených zápisků bez nutnosti jít skrze editaci. Dále jsem posunul akce pro majitele blogu až na samý vršek pravého vnořeného sloupce. Výhoda je zřejmá, tyto akce již nebudete muset hledat někde hluboko v menu. Nevýhoda je, že se zobrazí, jen když jste přihlášeni. V původní verzi se aspoň objevil odkaz na přihlášení. Taky jsem trochu zefektivnil používání akce nahrání zápisku ze souboru.
Za celou redakci vám přeji úspěšný rok 2008. I letos plánujeme spousty novinek, které vám zpříjemní čtení Abíčka. Ať jde o podporu štítků, předělání diskusního fóra a vámi řízený životní cyklus dotazu či vylepšení bazaru. Také máme v plánu najít redaktora na plný úvazek, takže chcete-li být placeni za svůj koníček a psát o Linuxu a IT, pošlete mi email. Máme pro vás přijemné překvapení ohledně letošního ročníku Distribuce roku, už teď se těšte. Teď hned pro vás máme PF.