Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Jsem zakladatelem tohoto portálu. Linux jsem používal spousty let, nějaký čas jsem se aktivně podílel na jeho propagaci v Česku (CZLUG, časopisy ComputerWorld, Network Magazine atd). Se současným Abíčkem už nemám nic společného.
Vyřešil jsem chybu číslo 3 - do dotazů i komentářů můžete vkládat přílohy. Je to ideální pro výpisy z logů, chybové hlášky, konfigurační soubory, snímky obrazovky atd. Ovládání je pohodlné, snad až na nemožnost odstranit vkládaný soubor. Pak musíte začít od samého začátku.
Snažím se vyřešit bug #2 - přílohy do dotazů. Musel jsem kvůli tomu předělat kompletně způsob ukládání příloh (což bude znamenat migraci dat a několika minutovou odstávku Abíčka při nasazení). Nicméně když jsem konečně začal pracovat na samotné chybě, narazil jsem na koncepční problém - políčko formuláře typu file.
Uvažoval jsem, že k formuláři přidám další políčko, kam budete moci vybrat soubor, který se uloží zároveň s komentářem či dotazem. Jenže Abíčko má všechny tyto formulářové vícekrokové, nejdříve zadáte obsah, zobrazí se vám náhled a teprve druhým odesláním se obsah uloží do databáze. Funguje to tak, že se znovu zobrazí stejný formulář, jen nastavím jako defaultní hodnotu data, která jste zadali. Problém je, že pokud je políčko typu file, pak tento postup nefunguje. A představa, že byste museli opět vybrat soubor, se mi vůbec nelíbí. Existuje nějaké řešení nebo budu muset změnit postup, jak přikládat soubory ke komentářům?
Luboš Doležel naprogramoval dvě nové funkce a serii oprav. V blogu máte konečně možnost procházet zápisky podle kategorií, viz moje kategorie Bláboly. Dále všechny zápisky získaly textová URL, která jsou vygenerována ze jména blogu, roku, měsíce a normalizovaného nadpisu. Původní číselná URL zůstávají v platnosti. Vedlejším efektem této změny ale je, že publikovaná URL už nepůjdou změnit. Ať už se jedná o jméno blogu nebo celé URL zápisku. PS poslední částí Abíčka s čísly relací tedy zbude diskusní fórum. Zatím.
Dle mého názoru nejdůležitější funkce Abíčka na následující tři roky je zase o krok blíže. Podrobnosti ve starším zápisku. Napsal jsem podporu pro vytváření a listování štítků. Teď je potřeba naplnit databázi nejdůležitějšími štítky. Oproti původnímu návrhu se nebudeme snažit omezovat štítky, každý uživatel i neregistrovaný návštěvník (pak se loguje IP adresa jako ochrana před zlomyslnými uživateli) smí vytvářet nové štítky. Štítky mohou být jak konkrétní (Firefox) tak hromadné (Prohlížeče). Kdo chce pomoci, může začít na hlavní stránce štítků. Inspirovat se můžete v pracovním seznamu štítků. V budoucnu se vytváření štítků a štítkování dokumentů bude započítávat do skóre.
Napsal jsem jednu funkci na vaši žádost - přímé publikování odložených zápisků bez nutnosti jít skrze editaci. Dále jsem posunul akce pro majitele blogu až na samý vršek pravého vnořeného sloupce. Výhoda je zřejmá, tyto akce již nebudete muset hledat někde hluboko v menu. Nevýhoda je, že se zobrazí, jen když jste přihlášeni. V původní verzi se aspoň objevil odkaz na přihlášení. Taky jsem trochu zefektivnil používání akce nahrání zápisku ze souboru.
Za celou redakci vám přeji úspěšný rok 2008. I letos plánujeme spousty novinek, které vám zpříjemní čtení Abíčka. Ať jde o podporu štítků, předělání diskusního fóra a vámi řízený životní cyklus dotazu či vylepšení bazaru. Také máme v plánu najít redaktora na plný úvazek, takže chcete-li být placeni za svůj koníček a psát o Linuxu a IT, pošlete mi email. Máme pro vás přijemné překvapení ohledně letošního ročníku Distribuce roku, už teď se těšte. Teď hned pro vás máme PF.