Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Mne by to vyhovovalo nejako takto:
Je to len moj nazor, ostatni to mozu vidiet inak.
jj, něco takového jsem taky navrhoval.
V souvislosti s těmi wiki záznamy mě ještě napadlo, že by bylo dobré záznamy od určitého stáří vytáhnout na povrvch, aby si jich třeba někdo všiml a zaktualizoval je. Něco jako mají lepší CMS systémy, které uživatele/redaktora nutí k pravidelné revizi starých článků.
Takhle nějak?
Ad změny: hodil by se vizuální diff na úrovni HTML kódu: abych viděl, jestli někdo jen připsal čárku, přidal odkaz, nebo výrazně zasáhl do textu.
To bych hrozně rád, ale ještě jsem nenašel odvahu se do toho pustit.
To se mi líbí, poradnu si vždy projíždím a dívám se jestli tam je téma, na které bych dokázal odpovědět. Kdybych si mohl podle tagu odfiltrovat věci, kterým opravdu rozumím, tak se zvětší šance, že najdu dotaz, který dokážu zodpovědět. Mohla by to být třeba další záložka. První by byly všechny poradny dohromady, pak vlastní výběr a pak zbytek rozdělen podle klasického linux, hardware, atd.
Zkusil jsem udělat hrubý nástřel poraden využívajících možnost nastavení a AJAX pro rychlou odezvu.
PDA prakticky nepoužívám, takže ani nemám chuť do toho moc vrtat. A zřejmě to nikomu natolik nevadí, aby ji adoptoval a upravil. K tomu člověk nemusí být programátor, i Robert freemarker šablony dokáže upravovat. Nejvíce práce by asi dalo rozjet lokálně abíčko, to by zabralo pár hodin. Samotné úpravy PDA verze by byly hraním. Pokud by to někdo chtěl zkusit, rád mu poradím.
Bych pravdu řekl, mnoho věcí bych neměl. Rozhodně ne barevné rozložení (líbí se mi světlé). Jediné, co mě napadá, je udělat jen jeden sloupeček, nicméně pak by některé položky nebyly viditelné hned po načtení HP.
Konkrétně k obsahu sloupečků, anketu bych posunul klidně níže, protože ta se tak často nemění a ze svého vlastního pohledu bych rád viděl aktuální zprávičky nebo novinky. Nevím, jestli zkrácením výpisu myslíte i zkrácení výpisu začátku zprávičky, protože v levém sloupci si nechávám zobrazovat 10 nejnovějších zpráviček a jejich anotace bývají dlouhé. Zabírají přibližně polovinu celého sloupce. Délku těchto textů bych výrazně zkrátil, ale určitě bych je úplně nerušil, protože ne vždy je název článku dostatečně výstižný.
Teď mne z hlavy asi víc nenapadá, ale případně dopíšu ještě později. Každopádně dávám svůj upravený CSS do přílohy. VYřadil jsem si zobrazování některých částí, které mne při prohlížení rušily. Dále nefunguje JavaScript pro skrytí a zobrazení levého sloupce správně (po znovuzobrazení mám mezi levým sloupcem a hlavní části bílou mezeru - margin-left je totiž nadefinován v JS).
Jenom nápad - co pro stále návštěvníky udělat modifikovatelnou hlavní stránku ve stylu iGoogle? Každý uživatel by si mohl zvolit, co všechno chce na hlavní stránce zobrazit a kde to chce mít umístěné. Defaultně by mohla být nechána nějaká předdefinovaná hlavní stránka (bez JS apod.), aby nedošlo k omezení přistupnosti. Nevím, jak složité by to bylo na implementaci, tak mne nekamenujte, pokud je to šílenost :))
Kdyby se implementoval něco na přesouvání sekcí jako má seznam tak by byli spokojení snad všichní. Ale protože to moc webů nepoužívá tak je to asi dost náročné na implementaci. Další problém je že je toho na hlavní stránce strašně moc, když se to vezme od shora tak třeba ty kvízy to už je tam pěkně dlouho a moc se nemění, ty bych vyhodil úplně. Dále anketa šikovná by byla možnost ji po odhlasování zmenšit a mohla by se vrátit zpět při změně otázky.
Na konci stránky zase jsou sekce služby, skupiny, videa. Vy sami asi nejlépe usoudíte které má cenu kvůli těm pár lidem co se na to kdy kouknout zachovávat a které vyhodit. Na jednu stranu když to nebude a hlavní stránce tak se na to koukne mnohem méně lidí a tím spíše to odumře, na druhou stranu na hlavní stránce je toho moc a chtělo by to proškrtat.
Věcí na vylepšení by bylo dost, ale všechny trochu větší změny by byly asi dost náročné pro implementaci
Nevím, jak složité by to bylo na implementaci, tak mne nekamenujte, pokud je to šílenostPodle me to neni silenost, ale spis nutnost -- nemusi to byt samy JS jako u iGoogle, ale nejak to umoznit deaktivovat. Jinak totiz co koliv odeberes z HP, vzdycky se najde urcite procento lidi, ktere te za to posle do pekel, protoze to tam milovali...
nemusi to byt samy JS jako u iGoogle
Chtělo by to něco jako „Uzamknout widgety“ a pak by z toho byla obyčejná XHTML stránka a člověk by si většinu toho JavaScriptu zapnul, jen když chce měnit uspořádání stránky (kromě toho JS, který je potřeba na jiné věci).
Ahoj,
já osobně vždy na HP skroluju jenom cca. do půlky, protože mě zajímá jen poslední (nepřečtený) článek, zprávičky a nové dotazy v poradně. Teď jsem byl překvapený, kolik tam toho vlastně je - blogy a bazar odebírám z RSS a na obsah služeb (HW, SW, ovladače, slovník, faq, kdo je) se dostávám až v případě potřeby (kupuju nový HW...) z vyhledávače. Takže by bylo dobré, kdyby všechny ty boxíky šly vypnout.
Mimochodem, bylo by hezké, kdyby šel rozcestník šoupnout nahoru.
To by ale vedlo k poklesu zájmu o abíčko. Poradna rozhodně musí být pro neregistrované, nechceme klást žádné překážky lidem, kteří chtějí poradit. U zpráviček, anket a blogů jsme takové pravidlo zavedli, odpor byl silný, vyslechl jsem si spoustu urážek a nakonec jsme vrátili původní stav. Nicméně u wiki registrace je potřeba, pomáhá to odrazovat lidi, kteří by sem náhodně přišli a zkusili jen tak z nudy škodit.
Osobně ale ty stížnosti neregistrovaných uživatelů nechápu, při registraci není požadováno moc údajů a všechny dávají smysl.Stokrát nic umořilo vola
Proč ztrácet čas vymýšlením takových složitostí? Copak je tak složité strávit 30 sekund vyplněním registrace?
Používání Linuxu je běh na dlouhou trať, pokud jsi Čech nebo Slovák, tak se dřív nebo později na Ábíčku a na Rootu zaregistruješ. Ze začátku jsem tu taky nebyl registrovaný, když jsem jen četl, tak mi to bylo jedno, ale když jsem začal přispívat do diskusí, tak jsem se prostě zaregistroval, nevidím v tom problém.
U nás se registrovat nemusí, abíčko funguje slušně i pro anonymy. Registrovaní mají své výhody, berte to třeba jako odměnu za to, že přemohli svou nechuť.
Jestlize neexistuje technicky duvod, proc ma byt neco jen pro registrovane, ma to byt i pro neregistrovane.Technický důvod je ten, že se konfigurace ukládá do profilu.
Ty taby pro poradny jsou dobrý nápad.
Svoji představu jsem psal už minule – a možná by nebylo od věci mít dvě titulní stránky, jednu pro všechny uživatele a druhou pro přihlášené uživatele, která by sloužila jako seznam novinek na tomto portálu od jejich poslední návštěvy.
Ty taby pro poradny jsou dobrý nápad.Viz návrh vzhledu, který jsem k tomu vytvořil již dávno (v příloze odkazovaného komentáře).
Trochu jsem si pohrál a přikládám mockup mé představy, jak řešit wiki na úvodní stránce. Ukazuje mimo jiné dva koncepty, které bych rád zavedl.
Jak se vám to líbí? Která varianta je lepší? První nebo třetí obrázek? Jsem zvědav na vaše komentáře.
Nechapu, jak to myslis "tu zalezitost dat doleva". Mozna by pomohlo pridat radek s nadpisem. Take jsem uvazoval o nejake pidiikonce pred typem pro rychlejsi oerientaci.
To by sice technicky pomohlo, ale typ je jen pomocny udaj, nejdulezitejsi informace je popisek, proto musi byt prvni.
Ukázka s nadpisem.
Z hlediska ergonomie to musí být dole. Bylo by nepohodlné lítat myší/očima dolů a pak se zase vracet nahorů, abys přidal další řádky, následně zase hledat, kde jsi skončil a číst dále. A kdybys chtěl přidat další řádky, tak zase nahorů a dolů. Když je to tlačítko dole, umožňuje ti to plynulé čtení. Nicméně tento mockup je návrh ovládání, nikoliv designu. To tlačítko může být výrazně menší nebo jinak prezentováno.
jj, určitě dole. Jen by to nemuselo být tlačítko, ale text – odkaz – ten zabere méně místa.
Z hlediska ergonomie to musí být dole....ale nemusí
V tom případě by to chtělo přidat posuvníky* a nahoru dát maximalizační tlačítko
*) style="… overflow: auto; …"
Ani toto nechapu. Jak ten boxik muze byt uzka nudle, kdyz ma na vysku nejakych sest radku a zabira celou sirku stranky? Na prvni pohled je placaty.
Druhy radek mam tez problem pochopit. Myslis dva boxiky? Nebo jaky je rozdil mezi dvousloupcovym boxikem a boxikem ve dvou sloupcich? Me to prijde jen jako prehozeny slovosled. Obrazek napovi, co myslis.
Pokud by byly zobrazeny položky ve více sloupcích, jak by se měly řadit? Po sloupcích nebo po řádcích?
první | druhý |
třetí | čtvrtý |
nebo
první | třetí |
druhý | čtvrtý |
Motáš hrušky s jabkami Ja mluvil o řazení podle datumu. A je otázka, zda je lepší vypisovat je po řádcích či sloupcích.
Navíc tento přístup umožňuje hezky a přirozeně přidat AJAXem další řádky.
net/libs
– schválně, jak dlouho vám bude trvat, než se v tom seznamu zorientujete a zjistíte, jak máte hledat.
Omlouvam se, ale veta: "Prosím diskutující, aby se jej držely a nerozmělňovaly", me triskla do oci.
Nevim, na co jsem myslel.Opraveno.
Jak se vám líbí ten navržený způsob konfigurace? Podle mě to bude více používáno než nastavení v profilu, o kterém spousta lidí ani netuší. A preferuji vložení HTML do boxíku před nějakými pseudodialogy, viz třeba vkládání odkazu v populárním WYSIWYG editoru,
Omlouvam se za natvrdlost, ale tim se mysli co? Nejak nikde nemuzu najit, ze by se nekde psalo o tom co navrhujete pouzivat misto konfigurace v profilu.Jak se vám líbí ten navržený způsob konfigurace?
Tiskni
Sdílej: