Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Vista má lepší správu paměti než Linux.ROFLMAO
Bordel v dll knihovnách v Linuxu není - je tam bordel v so knihovnách a mnohem větší než na Windows v dll knihovnách. Navíc si kvůli jednomu stupidnímu GUI programu o 50kB nemusím instalovat 100 MB závislostí, protože Windows má kvalitní API.Určitě. Vy windowsáci máte raději programy, který s sebou tahaj všechny knihovny. Např. Windowsí ovladač pro mou myš prý po instalaci zabírá 180 MB
V linuxu mi občas zasekala jedna pitomá KDE/GNOME aplikace celý linux a musel jsem to řešit resetem (ani síťová komunikace nešla). Dokonce ani ta věc se SysRq nepomohla. Když se mě ve Win kousne aplikace, Ctrl+Alt+Del, správce úloh a odstřel. Systém i ostatní aplikace přežijí.Heh... tak to nevím jak se ti povedlo
Pro Windows je více kvalitních free programů než pro Linux a navíc nemá každý 200 MB závislostí (a ještě k tomu každý jiných).Tohle je nesmysl, jak jsem říkal, ve Windows si téměř každý program tahá všechny svoje závislosti a nebo prostě vyžaduje něco nainstalovanýho (.NET framework, DirectX, ...).
Klikat vůbec nemusím, po spuštění si necham spustit PowerShell a psát si můžu také a navíc toho umí 100x více než bash. Vista obsahuje spousty konfiguračních nástrojů pro příkazovou řádku.
Pro windows jde vytvořit instalační CD, které společně s Windows nainstaluje i ovladače i spoustu programů.
P.S. Co je ROFLMAO za argument? "Nevím, jak vám to vyvrátit, ale chtěl bych, aby to nebyla pravda?"A co je za argument prostý tvrzení, že má Vista lepší správu paměti než Linux? To je výsměch.
Padání 2 dvd shrinků? Kdo chce psa bít, hůl si najde. Já taky umím poslat OpenSUSE do kytek.Však o to tu šlo. Kdo chce systém shodit, způsob si najde.
Závislosti: programy ve windows většinou pro gui používají služeb systému windows - výsledkem jsou 1-3MB instalátory i v případě složitých programů.Nechce se mi věřit, že by tolik lidí pro Windows programovalo v čistém WinAPI. Tahají si akorát wrapper s sebou a může to být třeba i to Qt. Jinak Vista má opravdu báječný memory management. Sama o sobě žere tolik, že je to pak už jedno. Ano, teď už paměť ladem nezůstane, jak si mnoho lidí stěžovalo
Jinak Vista má opravdu báječný memory management. Sama o sobě žere tolik, že je to pak už jedno. Ano, teď už paměť ladem nezůstane, jak si mnoho lidí stěžovaloPřesně, když jsem zkoušel Vistu, tak jsem měl (tehdá ještě) 512MB RAMku hned po náběhu plnou, po instalaci. V Linuxu mám se spoustou programů (Firefox, ktorrent, kmail, gajim, FatRat, akregator, MySQL...) využitejch kolem 450MB.
Firefox, ktorrent, kmail, gajim, FatRat, akregator, MySQL...) využitejch kolem 450MB.
Fakt jo? Vezmu-li jen MySQL. Zkus si tam importovat a provozovat kompletní DB Wiki (stačí jen česko) a uvidíme, jak ti bude 512MB stačit. Tyto argumenty jsou zcela liché. I FF může zřát 400MB sám o sobě a bude to naprosto v pořádku. Záleží na použití.
Nechce se mi věřit, že by tolik lidí pro Windows programovalo v čistém WinAPI.Sice se moc s windowsackymi programatory nesetkavam, ale pokud vim, tak skoro nikdo primo ve WinAPI neprogramuje. Kazdy pouziva prostredky a knihovny, co mu jazyk a prostredi nabizi, a Win32 API pouzivaji jen v pripade, ze neexistuje zpusob, jak to udelat jinak. Mozna v nekterych oborech (hry, systemove utility a podobne) se WinAPI bezne a casto pouziva, ale u normalnich aplikaci to nejspis neni temer nikdy treba.
MFC, Qt, Gtk, .NET se obloukem vyhýbám, protože akorát zpomalují a žerou systémové prostředky.Kromě MFC je to pravda. Právě MFC ale nezpomaluje téměř vůbec, kódu navíc je tam jen minimum a přitom to dost usnadní práci. Něco jiného je design MFC, za to bych vraždil, ale to je zase jiná věc.
Sice programuju většinou jenom pí*ovinky pro sebe ...Mozna je to prave v tom. Ti programatori, o kterych jsem mluvil, to delaji za penize. Navic u aplikaci, ktere delaji (prevazne aplikace pro kancelarske krysy) na rychlosti vetsinou nezalezi - 99% casu to stejne ceka na uzivatele nebo na dB server.
Jinak Vista má opravdu báječný memory management. Sama o sobě žere tolik, že je to pak už jedno. Ano, teď už paměť ladem nezůstane, jak si mnoho lidí stěžovalo
Kdyz se linuxovy zacatecnik zlobi, ze po 30 min prace ma par mega volne pameti a ze ten linux zere hrozne moc, tak je oznacen za debila a nekdo schopny mu vysvetli co je to cache. Kdyz si dovoli cachovat windows, tak je to hned pametozrout. Mozna byste si mohli zamest pred vlastnim prahem.
Tohle by si měl uvědomit každý, kdo kecá o spotřebě paměti. Pamět se nekupuje pro OS, pamět se kupuje pro programy v něj provozované.A právě proto je lepší se Vistě vyhnout. Ten bloatware je nabalený na OS.
3s? heh : HP ntb C2D 2Ghz, 1GiB, Vista 32bit BE. A za 4s nastartí excel 2007. Za 10s pak word 2007. Jinak to mážná není úplně chyba Office 2007. Nehorázně lenivé Visty jsem řešil už na hodně ntb a přidávání paměti nepomáhá. Zrovna jsem včera mluvil s jedním živočichem a ten řešil úplně to samé a vyřešil to tak, že zreinstaloval na Vistu 64bit, protože i když rozšířil paměť z 1GiB na 4GiB, tak 32bit Vista skoro bezezměnyTipoval bych to na pomalost disku. Notebookové disky zrovna nepřekypují rychlostí.
Zase nenabízejí multiplatformitu, takže jsou maximálně psány přímo na daný OS.To je sice pravda, ale běžného uživatele to v podstatě vůbec nezajímá. Ten chce prostě pracovat a je mu ukradené, kde všude to běží.
Půlka těch frantíku si vydupala downgrade na winxp a čtvrtka chce místo Office 2007 office 2003.
No to u nás taky. Chyba nebyla ve Vistách, chyba byla v HW. Prostě měli HW, na který bych nedal ... který bych nechtěl ani zadarmo
Myslím, že právě tady udělali soudruzi s Wistou chybu - nastává doba nehlučných (nefučících) počítačů, a k tomu ty jejich hw nároky prostě nepasují.
Vista má lepší správu paměti než Linux.Uplne jsi zapomnel na to hlavni! Píchat krásné mladé a pevné kusy je fajn, ale omrzí se to (po pár stovkách kusů). Pak se to už jen opakuje. Potom člověk zkouší píchat známé kusy, ale i to jej přestane bavit, pak se ještě chvíli snaží dělat a hledat různé extrémy, seznámit se třeba s Laosankou, a žít s ní pár týdnů v jejím domečku v jižní Asii, společně s vychrtlým vodním buvolem na zahradě, pak se sebrat a jet vlakem do Burmy, naučit se khmérsky, letět na hip-hop party do Rumunska, lyžovat jako profi jezdec na černých sjezdovkách v Alpách, jet do Hannoveru a Lillehammeru, a chlapsky si zařvat, když se staneme mistry, v mlze skákat na snowboardu do propasti, milovat svoji malou milou dceru, milovat svoji přítelkyni, svoji ženu, být milován, spolykat všechno možné, co se dá spolykat, tancovat, pracovat a znát toho během pár měsíců v novém oboru více, než lidé, co se tomu věnují celý život, jet do Kolumbie, do hor, poznat drogovou mafii zblízka, jet do Afriky jako misionář (to jsem vlastně ještě neudělal), a padesát tisíc dalších věcí.
Vlastním Windows Vista Ultimate x64 a to legálně. $400 není zase tak hodně za kvalitní OS, kde navíc funguje mnohem více HW než v Linuxu. Např. už nějaký ten rok ve windows fungují X-fi zvukovky. V Linuxu né a né fungovat.
Navíc si kvůli jednomu stupidnímu GUI programu o 50kB nemusím instalovat 100 MB závislostí, protože Windows má kvalitní API.Nedávnou jsem známému stahoval ovladač na ATI grafiku do notebooku pro Windows XP: VGA_XP32_070824.zip 97MByte!
Tiskni
Sdílej: