Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Někdy i užitečné výplody z mozku závislého linuxáka.
Nejsem asi sám, kdo se při instalaci nového SUSE rozmýšlel, zda zvolit osvědčené KDE 3.5 nebo KDE nové generace -- 4.1. A zřejmě nejsem sám, kdo si po instalaci nadával, že ho něco takového napadlo. Čerstvě nainstalované susí KDE 4 se totiž skoro nedá používat.
Jak z této situace ven? Poměrně snadno, totiž upgradem na vývojovou bleeding-edge verzi KDE 4.2 z openSUSE Build Service...
Výchozí KDE 4 z openSUSE je katastrofa. Uvedením tohoto prostředí jako defaultního KDE dělá SUSE Linuxu medvědí službu. Já být novým uživatelem Linuxu, tak milé CD zahodním do koše a jdu stahovat betu Windows 7, protože něco tak neodladěného se opravdu používat nedá. A co že to vlastně nefunguje? Inu, je toho povícero:
Pro srovnání doplním konfiguraci počítače, na který jsem openSUSE instaloval:
Mohl bych pokračovat, ale někde u posledního řádku mi došly nervy a na radu někoho v diskusi (s dobrými zkušenostmi s KDE 4.2 Unstable) jsem se rozhodl to taky zkusit.
Postup je poměrně snadný -- buď ručně přidáme repozitář KDE:/KDE4:/UNSTABLE:/Desktop/openSUSE_11.1
nebo si z něj stáheme definici .repo či použijeme One-Click-Install taktéž ze soubory z repozitáře.
Potom stačí jen v YaSTu provést update aplikacní a knihoven kde4 a odhlásit se.
Řešitel závislostí si sice bude stěžovat na některé nesplněné závislosti (například nejde nainstalovat KNetworkManager pro KDE 4) ale ty se snadno dají, aspoň dočasně vyřešit instalací starší verze nebo alternativního programu.
Po opětovném přihlášení uvidíte KDE 4.2 s novým vzhledem a velmi zlepšenou stabilitou a větším množství funkcí. Všechno, na co jsem si stěžoval výše, je zcela funkční a i když sem-tam nějaká aplikace spadne nebo se nechová dle předpokladů, celkově je prostředí mnohem použitelnější. Rychlost se už pomalů dá srovnat s KDE 3.5 (no dobře, ta Opera je pořád trochu línější, už se ale dá používat) a množstvím funkcí se KDE 3.5 začíná blížit. Dokonce i podpora více monitorů se už chová dle očekávání. Tak nějak bych si představoval release verzi... Samozřejmě, je na místě upozornit, že se jedná o vývojovou verzi a tak se ze dne na den může prostředí libovolně rozbít. Ale to už je otázka ochoty riskovat
Sice mi zbývá ještě doladit věci typu dokování, které nefunguje úplně jak bych si představoval (zapnutá USB při s2ram, podivně se chovající vypalovačka a přepínání rozlišení displeje) ale celkově bych řekl, že Linux za ten rok udělal poměrně dost velký pokrok. Upgradoval jsem totiž z openSUSE 10.3 (čistá instalace).
Tiskni
Sdílej:
nefunguje uspání do RAM (ano, je to vina KDE, viz dále), resume skončí černou obrazovkou
Kde je to další info?
Jinak s obsahem zápisku naprosto souhlasím --- já si při upgradu nastavím Xfce a KDE4 budu stahovat až potom.
Já jsem tento problém vyřešil přidáním repozitáře "STANDARD":
download.opensuse.org/repositories/openSUSE:/11.1/standard/
který vede sem. Tech repozirářů s podobným obsahem je v buildservis řada, už se v tom sám nevyznám, každopádně KDE 4 mi teď funguje bez problémů.
Pokud se nevyznáš, pomůže Ti tohle:
#číslobugu
tipol by som ze vacsina (ak nie vsetky) bugov, co tam ma napisane, boli/su well known, a ze aj sami vyvojari na nich pracuju/ovali - len to holt nestihli popri ostatnych veciach zaradit do 4.0/4.1... neviem ci by nejake vyplnani novych bugov, alebo pridavanie bumpov k existujucim, urychlilo tie opravy..
jedine ak patch, a to zase neviem, ci by si dali vyvojari do svojho rozrobeneho kodu zasahovat nejakymi unknown personami :)
tak tak. i já se rozhodl si při nové instalaci kliknout na KDE4. po nechutném celonočním pokusu si upravit vzhled k obrazu svému, jsem si instalaci zopáknul ještě jednou a už jsem zase zpátky u staré dobré verze 3.5.
a to nemluvím o tom, že překlady, např. Yast, jsou méně než nedostatečné....
fakt škoda, a to jsem měl KDE tak rád...
mstopka@opensuse.org
a překlady poměrně svižně commituju, takže.. Si vítán se svým patchem.