Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Bohuzel, M$ uznava pouze logiku BFU a s prominutim blbych uzivatelu.Takze kdo nedela do IT jako ty, kdo se o pocitace zajima ciste jako bezny uzivatel, kdo nema cas nebo naladu studovat jak to a to funguje, ale chce to proste jen pouzivat, je blbej uzivatel? Ze produkty firmy Microsoft nemaji nejvyssi kvalitu, to vsichni vime, ale ze nejaka firma uznava primarne logiku beznych uzivatelu, to je bohuzel? No, ono staci si precist tvoji paticku, profil, to tvoje neustaly "M$" a clovek ma jasno... Kdyz se nedokazes prenest pres tupohlave modlicstvi, tak se radsi nevyjadruj.
Prosimvas, vzdyt sam sobe odporujeteAle já nepotřebuji do detailu vědět, jak funguje palubní počítač. Abych mohl řídit, potřebuji vědět, jak se zachází s řadící pákou, pedály, volantem a těmi serepetičkami okolo něj. Když se jako ne-automechanik pohrabeš v autě a ono během cesty přestane brzdit, tak to schytáš - buď se zabiješ, nebo tě zavřou. Máš tedy možnost volně se pohybovat, ale platíš za to zodpovědností, že když něco zkazíš, tak si to odskáčeš Když jako BFU špatně udržuješ svůj OS nebo nevhodnými zásahy do systému otevřeš několik vrat útočníkům, za škody, které útočníci prostřednictvím tvého počítače napáchají, neodpovídáš. Dokonce to jde tak daleko, že když si někdo díky používání zachybovaného prohlížeče stáhne dialer, zaplatí to poskytovatel dial-upu (viz nedávný případ Aliatelu nebo kdo to byl) Máš tedy možnost správcovat svůj počítač, ale žádnou zodpovědnost neneseš. Suma sumárum, co tím chci říct - když někdo nenese zodpovědnost, je jako malé dítě a malým dětem nepatří do rukou ani klíčky od auta, ani administrátorské heslo. Ano, nesouvisí to přímo s Windows, ale u těch je nejvíc rozšířená politika, že BFU může všechno bez ohledu na to, jestli vůbec ví, co dělá.Nebo snad vite do detailu jak kazda cast auta funguje? Vite, jak funguje vas palubni pocitac? Ne? Tak co v tom aute delate! Jen par vyvolenych spickovych automechaniku v tehle zemi ma pravo ridit automobil.
Fascinuje mě řada lidí, který na tu reklamu nadávaj, zesměšňujou jí atd., protože je úplně pitomá. Ano je, ale funguje.Co by nefungovala? Právě ty nejdebilnější reklamy fungují nejlépe, protože si je všichni pamatují. Ostatně, když velitel zařve: "Do you wanna feel the pain?", ozve se sborově "Yes, sir!" A ti vojáci to křičí s nadšením
Například o reklamách na prací prášek se nemluví.Ale jo, občas je kritizuju. Máloco nesnáším tolik jako tyhle reklamy, momentálně mě napadá jenom IE a špenát.
Tiskni
Sdílej: