Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Tak to přišlo. Vyhýbal jsem se tomu jak čert kříži, ale muselo to přijít. Instalace databáze Oracle. Obávaná, zdlouhavá a vyčerpávající. Pocity jsou smíšené.
V prvé řadě musíte začít tím, že dočasně změníte distribuci na RHEL. To se provede takto:
[root@localhost oracle]# cp /etc/redhat-release /etc/redhat-release.orig [root@localhost oracle]# cat > /etc/redhat-release << EOF > Red Hat Enterprise Linux AS release 3 (Taroon) > EOF
Nyní konečně můžeme začít s vlastní instalací, otevřte si druhý terminál, kde se přihlašte jako uživatel oracle a spusťte soubor runInstaller, ale pozor - musíte mít spuštěn systém X Window, protože instalační program je grafický. Po odklepnutí úvodní strany se program zeptá na cestu pro adresář oraInventory, ponechte /opt/oracle/orainventory. V dalším kroku bude požadovat spuštění skriptu orainstRoot.sh v tomtéž adresáři pod uživatelem root. Učiňte tak a stiskněte tlačítko Continue v instalačním programu. V dalším kroku pouze zkontrolujte, zda instalační adresář instance souhlasí a na další krok, kde zvolte Custom.
V následujícím kroku může selhat několik testů operačního systému - pro naše testovací účely není třeba nastavovat parametry jádra přesně tak, jak se píše v dokumentaci, protože instalujeme Oracle pro testovací účely. Server pro ostrý provoz by ale samozřejmě měl projít všemi testy, proto bych doporučil nastavit celý systém podle pokynů dokumentace. Nyní vyberte komponenty, které chcete nainstalovat. Na dalších obrazovkách neměňte nastavení a vyčkejte, až instalační program překopíruje potřebné soubory. Nakonec bude chtít instalační program znovu spustit jeden shell skript pod uživatelem root, po provedení této triviální operace dokončete instalaci.
Instalátor nyní spustí nastavení sítě. Postačí, když nakonfigurujete TCP naslouchač. Hned poté se spustí administrátor databáze, vytvořte databázi test, použijte obyčejné uložení v souborech.
V posledním kroku nezapomeňte vrátit zpět původní soubor redhat-release. To je všechno? Jo, pokud spňujete základní požadavky (spoustu paměti, spoustu místa na disku, rychlý systém), pak si můžete začít hrát.
Jak rychle jsem Oracle nainstaloval, tak rychle jsem jej odinstaloval. Zápočtový úkol jsem dělal raději na katedrálním systému. Dost mi to zpomalilo počítač, jelikož jsem nesplňoval všechny podmínky, tak to pořád varovalo a nefungovalo a po odinstalování mi nechal tento sympatický instalátor binec v /etc/inittab. Krása.
Tiskni
Sdílej:
Ještě mnohem zábavnější je instalace Forms Developeru (nebo jak se ta šílenost jmenuje). V půlce instalace mi to nahlásilo, že nemám potřebných 128MB paměti (mám 256) a instalace se ukončila...
Instalace ORACLE je prostě za trest. Nakonec jsem to vyřešil stejně jako ty - databázi jsem použil školní a na Forms developer si pořídil extra disk s WinXP