V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Tak to přišlo. Vyhýbal jsem se tomu jak čert kříži, ale muselo to přijít. Instalace databáze Oracle. Obávaná, zdlouhavá a vyčerpávající. Pocity jsou smíšené.
V prvé řadě musíte začít tím, že dočasně změníte distribuci na RHEL. To se provede takto:
[root@localhost oracle]# cp /etc/redhat-release /etc/redhat-release.orig [root@localhost oracle]# cat > /etc/redhat-release << EOF > Red Hat Enterprise Linux AS release 3 (Taroon) > EOF
Nyní konečně můžeme začít s vlastní instalací, otevřte si druhý terminál, kde se přihlašte jako uživatel oracle a spusťte soubor runInstaller, ale pozor - musíte mít spuštěn systém X Window, protože instalační program je grafický. Po odklepnutí úvodní strany se program zeptá na cestu pro adresář oraInventory, ponechte /opt/oracle/orainventory. V dalším kroku bude požadovat spuštění skriptu orainstRoot.sh v tomtéž adresáři pod uživatelem root. Učiňte tak a stiskněte tlačítko Continue v instalačním programu. V dalším kroku pouze zkontrolujte, zda instalační adresář instance souhlasí a na další krok, kde zvolte Custom.
V následujícím kroku může selhat několik testů operačního systému - pro naše testovací účely není třeba nastavovat parametry jádra přesně tak, jak se píše v dokumentaci, protože instalujeme Oracle pro testovací účely. Server pro ostrý provoz by ale samozřejmě měl projít všemi testy, proto bych doporučil nastavit celý systém podle pokynů dokumentace. Nyní vyberte komponenty, které chcete nainstalovat. Na dalších obrazovkách neměňte nastavení a vyčkejte, až instalační program překopíruje potřebné soubory. Nakonec bude chtít instalační program znovu spustit jeden shell skript pod uživatelem root, po provedení této triviální operace dokončete instalaci.
Instalátor nyní spustí nastavení sítě. Postačí, když nakonfigurujete TCP naslouchač. Hned poté se spustí administrátor databáze, vytvořte databázi test, použijte obyčejné uložení v souborech.
V posledním kroku nezapomeňte vrátit zpět původní soubor redhat-release. To je všechno? Jo, pokud spňujete základní požadavky (spoustu paměti, spoustu místa na disku, rychlý systém), pak si můžete začít hrát.
Jak rychle jsem Oracle nainstaloval, tak rychle jsem jej odinstaloval. Zápočtový úkol jsem dělal raději na katedrálním systému. Dost mi to zpomalilo počítač, jelikož jsem nesplňoval všechny podmínky, tak to pořád varovalo a nefungovalo a po odinstalování mi nechal tento sympatický instalátor binec v /etc/inittab. Krása.
Tiskni
Sdílej:
Ještě mnohem zábavnější je instalace Forms Developeru (nebo jak se ta šílenost jmenuje). V půlce instalace mi to nahlásilo, že nemám potřebných 128MB paměti (mám 256) a instalace se ukončila...
Instalace ORACLE je prostě za trest. Nakonec jsem to vyřešil stejně jako ty - databázi jsem použil školní a na Forms developer si pořídil extra disk s WinXP