Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Posledny mesiac mi po rozume beha, ze si zaobstaram nejake PDA... Nie som este rozhodnuty, tak pisem tento blog, aby ste moje myslienky podporili resp. zakopali do vecnych hlbin.. Tak podme nato :)
Som student konzervatoria - klavir /nic moc, co ? :) / ale chcel som ist studovat nejaku aplikovanu informatiku.. Donedavna som mal doma este 12 pc, takze k tej technike mam troska vztah. Beham do skoly kazdy pondelok rano cca 100km (Nitra - Bratislava: petrzalka) v stvrtok sa vacsinou vratim... Niekedy sa mi podari za ten tyzden cestovat aj 4-6x . Jedna cesta trva tak hodinu, max dve (to nie je zase tak vela). Mam ale vela veci a casto zabudam .. Ale myslim ze mi zatial staci kalendar v Samsung SGH D-600E . Druha vec je to, ze uz mam notebook kt. vlacim zo sebou . Ale zase do tych autobusov to nie je bohvieco
Rad by som nejako to PDA-cko drzal v ruke, ale je otazne ci sa mi to oplati... Nemam velku predstavu co to dokaze . Mail, net (??), kalednar, nejake kancelarske aplikacie, Modry zub, WIFI , cervene svetlo :)... Dalsia otazka kolko sa investuje do nejakeho netu cez GPRS (alebo nieco take) .. Druha vec, ze mam notebook s wireless pripojenim na velkej ploche Slovenska ...
Keby som vedel nejako rozchodit anketu, tak to tu dam :) Takze sa pytam ist do toho, neist ?? Resp. ty co to uz drzia v ruke, povedzte mi co to DOKAZE :) resp. odporucit nejak konkretny typ.. PalmOS vs. ostatne atd...
Tiskni
Sdílej:
Neviete mi niekto povedat rozmery tej Nokie?? zatial som nic nenasielTady?
Je i spousta obracenych reakci (jedine PPC)Je. Ale ve všech případech, které osobně znám, jde o uživatele, kteří nikdy nic jiného než PocketPC neviděli.
pak na něm čtu knížky (Palm Reader), používám kalendář (normálně vestavěný), fotím s ním, obšťastňuju okolí fotkama (ať už z Palmu, nebo i z různých foťáků)Není limitující velikost (texty) nebo rozlišení (fotky) displeje? Tohle mě na Palmech vadilo - řádek je příliš krátký a hodně špatně se mi četlo. A jak je na tom Treo vůči Palmu, co se týče displeje?
Otázkou je, co kromě nižší životnosti baterií a marketingového prohlášení "PalmOS už má taky maultitasking"Třeba snesitelnější API? Lepší možnosti dalšího vývoje? Což je uživateli na první pohled asi jedno, ale zrovna pro toho běžného uživatele by to mohlo znamenat víc aplikací s méně kompromisy... Mám za to, že Palm nemigruje na Linux pro nic za nic, ale proto, že s PalmOSem se dostali do úzkých a pokusy o jeho vylepšování je dovedly tam, kde jsou teď? Kolik let slibovali Palm OS 6? A myslím, že se dost snažili ho dokončit... On ten Linux nemusí být až tak špatný. Viz můj oblíbený příklad - Nokia 770. Běží tam Linux, výdrž baterek myslím není špatná - cca 8 hodin aktivního používání s podsvíceným displejem... Tak proč by se to Palmu (který má s PDA mnohem větší zkušenosti) nemělo povést? Jinak děkuju za ten iPaq - nakonec ho nepoužívám jako klasické PDA, ale na nějaké výpočty a tak (s vlastním software). Ještě, že je tam ten Linux