Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Po přečtení článku, Jak jsem vypaloval, mi naskočila husí kůže, protože mám naprosto stejné příznaky - koupil jsem si DVD vypalovačku, používám Gentoo (druhý týden, předtím Slacka) a instalace jsem prováděl za střízlivého stavu. Proto jsem se duševně připravil na nejhorší....
Po zapojení mechaniky do počítače a opětovném spuštění systému jsem zjistil, že bylo zařízení normálně detekováno. Pouze symlink na /dev/cdrom ukazuje na vypalovačku a /dev/cdrom1 je normální DVD čtečka. Zajímavé bylo, že se mi objevilo i zařízení /dev/dvdram - mechanika totiž podporuje DVD-RAM. To by mě zajímalo, jak to systém zjistil. Takové nastavení mi nevyhovuje, proto jsem nastavil udev, aby mi DVD-ROM měl symlink /dev/cdrom a DVD vypalovačka /dev/dvdrw.
Následovalo emergnutí k3b, což trvalo poměrně dlouho, protože žádné vypalovací programy jsem neměl nainstalované. Po spuštění k3b program nemohl najít ještě dvd+rw-tools.Jako by si portage nemohlo smoa ověřit, že mám DVD vypalovačku a balíček nainstalovat samo :)).
Nicméně, po nainstalování balíku, jsem si zkusmo vypálil Slax a musím říct, že jsem na žádný problém nenarazil. Přestože nejsem věřící*, tak se mě napadl jeden citát z Bible, jehož přesné znění jsem si musel najít na internetu
"Malověrní, proč se tolik bojíte?"(Mk 4,40)
* Technicky vlastně věřící jsem, protože jsem pokřtěný katolík. Jenže to se stalo v době, kdy jsem to toho jaksi nemohl mluvit, protože jsem to ještě ani neuměl.
Update:
Tímto blogpostem jsem chtěl pouze poukázat na to, že mě se instalace DVD vypalovačky povedla napoprvé. Do velké míry za to může skutečnost, že každá instalace Gentoo je originál a proto mohou vznikat různé, těžko reprodukovatelné, chyby. Prostě něco mezi USE a zemí
Tiskni
Sdílej:
dvdr? ( app-cdr/dvd+rw-tools )
drive name: hdd hdc drive speed: 1 40Ta mechanika je 40 rychlostní, ale taky hodně stará (tehdy stála kolem třech tisíc a to byla z levnějších).