Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Tak jsem dostal za úkol sestavit domácí kino. První část byla poměrně snadná. Prostě jsem jenom zapojil 6 reproduktorů do receiveru, pak jsem k němu připojil DVD přehrávač pomocí koaxiálu a audiokabelu, který nebyl součástí dodávky(!) a nakonec jsem propojil televizi a DVD přehrávač a připojil antény k rádiu. Práce na pár minut.
Následovalo zapnutí a vyzkoušení, zda jsme zapojili reproduktory správně. Ale žádný zvuk se neozval! Naštěstí, jako dlouhodobý uživatel Linuxu , vím, co to znamená - hlasitost byla na nule.
Prvním nepříjemným překvapením byla anglická nabídka, česky to nemluví! Další vadou na kráse byla komplikovanost ovládání, kdy se musela zapnout televize, ručně ztlumit zvuk, zapnout receiver, vybrat DVD, zapnout DVD přehrávač. K zbláznění. Takže nezbylo nic jiného, než přečíst dva manuály. Dálkové ovládání Sony by mělo umět s televizí Thompson mluvit, ale mě se to ani po pěti minutách nepovedlo. Takže jsem krok za krokem pokračoval v nastavování - předvolby v rádiu, ... .
Teď už nerozumím jediné věci. Spotřební technika je jednodušší, než technika výpočetní. Ale když jsem chtěl sestavit domácí kino, musel jsem číst manuály, protože bych to jako začátečník pořádně dohromady nedal. Na finty typu, vypneme receiver, držíme tlačítko a pak ho zase zapneme, bych nikdy nepřišel, nebo jak bych jinak věděl, co je to Dolby Digital, Surround, Logic a já nevím co všechno. Proč tedy panuje představa, že počítače dokáže používat, nastavit a zapojit každý jenom tak, bez ničeho? Proč u počítačů čtou manuály spíše zkušenější uživatelé? Není někde něco shnilého?
Tiskni
Sdílej:
Háček je i v tom, že počítače jsou dnes dostupné v jednom standardu, u spotřební techniky je to s ovládáním těžší, náročnější, najde se více špeků.