Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak jsem se po dlouhé době ponořil do čtení Zeměplochy. Pak jsem si uvědomil, že existuje jedna postavička, kterou mám nejraději a která je mi nejvíce sympatická. Sice není úplně v každém díle (takže Smrť to není), ale přesto se vyskytuje v celé sérii dost často. Protože chci dát na toto tma i anketku, tak jeho jméno neprozradím, jinak bych jistě narušil hlasování :-D.
Pochopitelně se mi tam všechny postavy nevešly, takže o ostatních oblíbencích (jako třeba Krysí Smrť) se podělte v diskusi.
Dnes jsem dopisoval příspěvek do jisté konference. Při té příležitosti jsem narazil na pár opravdu zajímavých dotazů, které jsem přihodil na ábíčko jako zprávičky. Ta druhá suse Linux jako screensaver do Windows mě přivedla k zamyšlení.
Mám v nadpisu volby, ale nečekejte po mě takové fádní věci, jako přesvědčování o tom, která strana je lepší, nebo kterou máte volit. Politici jsou tu stejně od toho, aby politicky zaštítili rozhodnutí státních úředníků a proto, aby získali více peněz pro své úřady. Já šířím odkaz na zajímavý projekt HELE VOL!, schválně, kdo z vás vymyslí perfektní komix?
Druhým odkazem se řadím do velké skupiny bloggerů, kteří nedělají nic jiného, než odkazují cizí blogy. Co se dá dělat. Ale Komentářová služba je něco, co jsem si nemohl nechat jenom pro sebe. Linuxáci jsou tu zařazeni do první, a nejméně otravné skupiny, je to podle vás dobře, nebo ne? Měli bychom se zlepšit? Jak by měla vypadat speciální nabídka pro abclinuxu?
Dneska jsem se z blogy rozjel . Ale tohle si prostě zapsat musím, protože mi řešení zabralo poměrně dlouho a navíc nejsem kovaný v Javascriptu (respektive v rozdílech mezi jednotlivými prohlížeči).
Tak jsem byl postaven před nelehký úkol. Převést 387 png ikonek do formátu gif (hádejte, který nejmenovaný prohlížeč Internet Explorer za to může?).
Na začátku týdne jsem si dělal zápisky, když jsem se učil na zkoušku z operačních systémů 2. Dělám to tak už dlouho, protože jsem zjistil, že psaním se prostě naučím nejlépe (bohužel to trvá).