Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Sice je na internetu dostupná hromada návodů, ale co bych jeden nepřidal. Upozorňuji, že se to týká distribuce CentOS, která jede na serveru. Je to trochu škoda, protože mi aptitude přijde daleko komfortnější nástroj, než yum, ale z mnoha důvodů je lepší, že tam je CentOS.
Máme tu jeden prastarý počítač s Windows 98 (víc to snad ani nezvládne). Přejít kompletně na Linux je kvůlivá Lotus Notes (Autocadu a tak) nemožné. Ovšem na serveru je místa dost a proč nepřenést některé aplikace tam? To, že to bude Linux nevadí.
Přemýšlel jsem nad instalací X11 klienta, který se bude vzdáleně připojovat přes ssh na server, ale nakonec jsem zvolil vnc, se kterým mám poměrně dobré zkušenosti.
Rozumy jsem tahal z HOWTO - Linux VNCserver a z Installing & Running VNC on Redhat/RPM Linux, takže pokud zde bude něco chybět, najdete to skoro určitě tam.
Nejprve je nutné si nainstalovat potřebné balíčky od X serveru, vnc a podobně. V mém případě to ještě znamenalo ručně pomocí rpm --nodeps -e
odstranit novější verzi xorg-x11-libs, která mi blokovala instalaci xorg-x11. Instaloval jsem tedy
V prvním kroce bylo potřeba nastavit heslo
vyskocil@stroj $ vncpasswd Password: Verify:Potom se přihlásit jako root a v konfiguračním souboru povolit start serveru pro uživatele a definovat další parametry.
# cat /etc/sysconfig/vncservers VNCSERVERS="1:vyskocil" VNCSERVERARGS[1]="-geometry 800x600"Nakonec spustit vncserver
# service vncserver start Starting VNC server: 1:vyskocil [ OK ]A zkusíme se připojit nějakým klientem. Pokud všechno funguje, potom zbývá ještě povolit automatický start při startu
# chkconfig vncserver on
Klientů je celá řada, já zatím testoval pouze krbc z KDE, ale existuje i klient od realvnc, tightvnc, a tak dále. Seznam najedete třeba na ultravnc.sf.net/links.html.
V souboru ~/.vnc/xstartup
potom máte nastavení vašeho prostředí. Základní konfigurace vypadá takto
#!/bin/sh # Uncomment the following two lines for normal desktop: # unset SESSION_MANAGER # exec /etc/X11/xinit/xinitrc [ -x /etc/vnc/xstartup ] && exec /etc/vnc/xstartup [ -r $HOME/.Xresources ] && xrdb $HOME/.Xresources xsetroot -solid grey vncconfig -iconic & xterm -geometry 80x24+10+10 -ls -title "$VNCDESKTOP Desktop" & twm &Pokud se vám náhodou nelíbí
twm
, můžete odkomentovat příslušné řádky a příkaz twm &
nahradit za startx &
. Nebo si příkazy pro vnc napsat do /etc/vnc/xstartup
, případně si napsat vlastní skripty Ještě poznámka, pokud si člověk hraje s konfigurací (přidává, odebírá uživatele), je lepší předtím server vypnout, aby se korektně smazaly pomocné soubory.
Tiskni
Sdílej:
nxagent
, aby "novy" protokol 1.5 pouzivali. Nekde tady na ABC byl odkaz na stranky, kde se popisuje, jak je potreba starou verzi NX serveru poupravit.
/usr/lib
? A jo, NX je super :)