Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Každý měsíc, každý nájemník platí do fondu určitou částku, a ta se použije v souladu s tím co si nájemníci odsouhlasí. Všichni kromě něho, si odsouhlasili, že své peníze dají na splácení toho úvěru, který se na výtahy vzal. Jenže peníze toho experta se na tohle teď použít nesmějí, takže všichni zaplatí o tu jednu dvanáctinu navíc. Vtip je v tom, že všichni platí pořád stejně, jenom ten jeden si může mnout ruce a říkat si: moje penízky si pěkně leží ve fondu a nikdo je nesmí použít na splácení výtahu (a může si prozpěvovat veselou písničku při cestě po schodech :) !
Nebo se na to muzete divat jako na priklad klasickyho kapitalisticky naladenyho cloveka, kterej individualne nechce vytah vnucovany mu kolektivem. Jestli kolektiv touzi po zdvizi, tak at si ji zaplati.
Jinak nevím o tom kdo to vymyslel, ale vím určitě, že na schůzi o tom nepadlo ani slovo, takže se ani nehlasovalo. Ale co jsem se tak bavil s lidma, tak s tím asi souhlasí, protože každý má na krku 120k dluhů za výtah a ten jeden ne. Ale podotýkám, že všichni platí pořád stejně.
Kluc (magneticky - take kolecko o priemere cca.15mm a hrube 5 na plastovom drziaku) musite pouzit nielen pri vstupe ale aj pri vychode z domu.
Kluc (magneticky - take kolecko o priemere cca.15mm a hrube 5 na plastovom drziaku) musite pouzit nielen pri vstupe ale aj pri vychode z domu.Takže se určitě zaznamenává, kdo kdy odchází a přichází - prostě takové "domácí píchačky"
A pre istotu je deaktivovany domovy zvoncek aby nikto nemohol otvorit z bytu, ale musel zist dolu a navstevu pustit.Tohle je vcelku normální. Moji příbuzní bydlí v Praze na sídlišti Kamýk a tam ani není (a nikdy nebylo) nainstalováno dálkové otvírání dveří, takže jim nezbývá, než chodit návštěvám otvírat.
KamýkJaká ulice? Nevim že by tam někde nebyl "elektrickej vrátnej", tak maximálně bych typ některej z těch třípatráků směrem k Libuši.
Jaká ulice?Cholupická
Nevim že by tam někde nebyl "elektrickej vrátnej", tak maximálně bych typ některej z těch třípatráků směrem k Libuši.Nevím. Tam prostě není (a o třípatrák nejde). Třeba tam měl být namontován, ale někdo ukradl některé části, tak už to pak nedodělali.
Destrukce je na prd, nic neřeší, kromě toho, že se nedostane domuMůžou se nedostat do domu sousedé, nebo naopak může všechny snadno uvěznit v domě (my máme poštovní schránky hned u dveří - stačilo by tam zamknout pořádný akumulátor a RFID zapper, aby se zničil čip každému, kde k těm dveřím půjde
Jinak, ona se samotná oprava nijak nezkomplikovala, jen tu píšu o tom chytrém (a úplně zbytečném) nápadu s klíčemi.
Já osobně to tomu člověku nijak nezazlívám, je to prostě jeho názor a to je vše. Idiot je ten kdo vymyslel ty klíče. Kdybych nebydlel v 1. patře, tak bych to asi začal řešit někde u samosprávy, ale protože výtahem nejezdím, a návštěvy taky chodí po schodech, tak na to kašlu, můj boj to není. Myslím si, že za pár měsíců se to nějak vyřeší.
Hlavně mi na tom uniká ta logika - říkal jste, že všichni pořád platí do fondu oprav stejně, ale "jeho" peníze se nepoužívají na splácení úvěru, zatímco "vaše" jo. Když pominu ten prostý fakt, že prostě nevím, jak se taková věc fyzicky realizuje, tak mi vychází, že z peněz zbývajících ve fondu oprav je stále větší a větší podíl "jeho" peněz - takže zbývající drobnou údržbu jako výměnu žárovek, nákup soli a tak vlastně platí on.
Jsem jediný, který to celé nepochopil? Ale zas tak mi to nevadí, v této oblasti je spousta nepochopitelných věcí
Každý teď platí částku X do fondu. Všech 11 nájemníků ale přispívá do fondu částkou X-splátka. Jen ten jeden dává do fondu celou částku X. Jenže, i ten zbytek po odečtení splátky, stačí na běžný provoz v domě (elektrika,voda,etc.), takže to že tam jeden dává víc je úplně k ničemu. Jenom ti ostatní mají o trochu větší splátky. A ve fondu je tak pořád stejně peněz.
Tak to jsem vás pochopil dobře. Jinak řečeno, on nyní přispívá do fondu oprav větší částkou než zbytek domu. No pokud mu to nevadí...
Někde už jsem tu psal, že na provoz domu zbývá dost peněz i po odečtení splátek.Ale ty peníze se použijí někdy později - třeba při opravy střechy nebo čert ví čeho. Pokud by byla ona část peněz vedena samostatně, tak její podíl na celém fondu poroste a po nějaké době může tvořit nezanedbatelný podíl. A jak by se potom posuzovalo, co se z této části platilo, resp. smělo platit? Celé mi to přijde úplně padlé na hlavu a možná dokonce v rozporu s § 15 zákona 72/1994 Sb.
nehledě k tomu, že je to stejná kravina jako klíčky ve výtahuKravina je to nebetyčná. Obojí.
žárovkyNeboj, už to moc dlouho nepotrvá…
Všichni ti co splácí výtah mají na krku zhruba 120k dluhů, takže těch třeba 10 let mají určitou odpovědnost a jejich byt je zatížený tímhle dluhem.Neznám stanovy onoho společenství vlastníků bytů, ale standardně je zatíženo dluhem společenství, ne jednotliví členové.
Argumentovalo se tím, že v zimě jim tam celý barák nanosí bordel na botech a pak by tam museli pořád uklízet.Tohle jsem naprosto nepochopil.
V zimě mají lidé špinavé boty od sněhu a když se chtějí dostat domů, tak většinou použijí výtah. A kde budou nastupovat ? Ano v 1. patře. Takže celý vchod si bude klepat boty před dveřmi lidí z 1. patra. A i ti co výtahem nepojedou musí projít přes 1. patro. Výsledkem je neustálý bordel, a pokud tam chce mít člověk aspoň trochu čisto, tak by musel zametat a chodit s hadrou aspoň dvakrát denně. Naproti tomu třeba člověk ve 4. patře má na chodbě čisto skoro celý rok, protože si tam nosí akorát svůj bordel. Proto se odpojilo tlačítko v 1. patře a do výtahu se nastupuje ve sklepě (je to úplně stejná vzdálenost jako do 1. patra, jen se jde po schodech dolů), takže bordel zůstane ve sklepě, kde to za 1. tolik nevadí a za 2. se tam při umývání vystřídá celý vchod (služba). Takže se dá říct, že je to celkem spravedlivé ke všem.
A kde budou nastupovat ? Ano v 1. patře.To právě nechápu. Nastupuje se přece v přízemí, nebo tam není zastávka výtahu?
Přízemí neexistuje...
A právě to je často průser. Bezbariérový dům aby člověk pohledal. I v místech, která si o bezbariérovost přímo říkají, všechno posere několik zbytečných schodů, které by tam vůbec nemusely být. A kvůli nim se tam musí nainstalovat nějaká divná plošina za dvě stě litrů.
Naopak dříve bývalo první patro zatraceně vysoko.
Ano, to mi připomíná proslulou budovu MFF UK na prestižní adrese Ke Karlovu 3. V minulosti se prostě nepočítalo s tím, že by tělesně postižený člověk chtěl třeba vyjít na ulici nebo (taková drzost!) studovat. Sice v té budově je výtah, ale ten zastavuje právě v tom vysokém přízemí, kam vede snad i 20 schodů. Kolegové, kteří neměli tolik štěstí jako já a nedokážou se pohybovat po schodech, pak prostě nevcházejí hlavním vchodem společně se všemi ostatními, ale musí se vydat oklikou kolem budovy, sklepními chodbami, přes dvůr a pak (konečně) výtahem. Z hlediska běžného společenského kontaktu s ostatními lidmi je tohle nepříjemný problém.
Tato záležitost je neřešitelná, protože nikdo prostě nezbourá všechny historické budovy a nepostaví je znova. Každopádně je smutné, že přízemí (většinou) neexistuje.
Asi by nebylo špatné, kdyby každý, kdo studuje architekturu, absolvoval školení, které by mu umožnilo vžít se lépe do situace handicapovaných. Například vybrat nějakou pro studenty zcela neznámou budovu, jednu z mnoha škol, státních úřadů a dalších institucí, kde se dá taková akce domluvit, a nechat je, aby tu budovu zkoumali napřed v roli nevidomých a poté v roli vozíčkářů. Jistě by velmi rychle pochopili, jak velký problém je několikrát zalomená chodba, případně hala s ochozy a schodišti. Nebo dveře, které se samovolně zavírají a pro které vozíčkář nemá žádnou třetí ruku, aby je podržel.
Pokud je mi známo, žádný takový seminář v České republice zatím není. A je to škoda. Dokud tu budou nemoci, silniční doprava a válečné konflikty, budou tu i postižení lidé. (Tedy budou tu stále, obávám se.)
Videl
V trochu jine uprave: Vytah mohou pouzivat jen ti jez si zaplati mesicni pausal a potom dostanou klic.
To není moc rozumné. Někteří byt sice vlastní, ale nebydlí tam, někde bydlí jeden člověk, jinde pětičlenná rodina.
Další problém je například nařízení některých bytových družstev, že až do 2. nadzemního podlaží se neplatí za výtah. Tudíž obyvatelé prvních dvou pater v podstatě (teoreticky) nesmějí výtah užívat. To je hovadina. Co když například v jedničce i ve dvojce bydlí zdravotně postižení, kteří výtah používají často a chtějí za něj platit, jenže nemůžou? Taková situace je ve velké spoustě domů.
Spravedlivější řešení je čipová karta pro každého člověka a účtovat každé domácnosti počet ujetých pater. Ani tohle nezůstane bez námitek, protože obyvatelé vyšších pater budou nespokojení.
Bud vytah pro vsechny a nebo zadny.
Neco mezi je vzdy na levarnu.
Možná, ale názory na tyhle věci se postupně vyvíjejí. Například názory „buď vodu pro všechny, nebo žádnou“, případně „buď topení pro všechny, nebo žádné“, už jsou nějaký čas překonané. Už dávno se všude instalovaly vodoměry a před pár lety se začala měřit i spotřeba tepelné energie.
Pravda ovšem je, že provoz výtahu je relativně levná záležitost ve srovnání s topením nebo vodou a nebylo by od věci ten výtah prostě nechat zadarmo. Už kvůli pošťákům, návštěvám a podobně.
To je podivná situace. Diverzant přece za ten výtah taky zaplatil. Fond oprav se udržuje v každém bytovém domě a všichni do něj přispívají podle plochy bytu. A všechny projekty od výměny zářivek ve foyer až po opravu střechy či výtahu se spolufinancují z fondu oprav.
Kromě toho, jestliže se odhlasuje, že kvůli té či oné opravě musí každý byt nad rámec běžných měsíčních příspěvků vložit do fondu oprav pár litrů navíc, neexistuje v podstatě žádný (mimosoudní) způsob, jak to rozhodnutí obejít.
Troufám si odhadnout, že se tam hned několikrát porušil zákon. Zaprvé, není možné se prostě nepodílet ne nezbytné údržbě společných prostor a zařízení. Zadruhé, není možné někomu selektivně odepřít přístup k výtahu.
Rozhodně tam neplatí nějaké právo veta nebo tak něco. Kdyby platilo, bytové domy by vypadaly jako Chánov a nikdy by se neopravilo zhola nic, protože pokaždé se najde kverulant, který třeba chlastá a litr na nový vchod odmítne dát.
Navíc už jsem řekl, že se platí pořád stejně, nic navíc.
Zaprvé, není možné se prostě nepodílet ne nezbytné údržbě společných prostor a zařízení
Tahle oprava výtahu by se určitě nedala klasifikovat jako "nezbytná". Výtah byl sice starý, ale pořád funkční a všechny revize byly v pořádku. Jediným důvodem pro výměnu výtahu je nějaký zákon, podle kterého se do určitého roku (tuším 2012 nebo 13) musí vyměnit všechny výtahy, které nemají vnitřní dveře. Takže se to řešilo už v předstihu, protože pak by ty firmy co to dělají nemusely mít volné termíny.
Ten výtah by se musel dát předělat stejně, jestli by to bylo teď nebo třeba za 3 roky je myslím celkem jedno.
Podle mě je rozdíl v té odpovědnosti, když nezaplatím peníze do fondu, tak se vlastně nic neděje, těžko na mě někdo pošle exekutora, zatímco když se nebude platit splátka, tak by se mohlo stát ledacos. A jak už jsem tu někde psal, tak ten dluh je napsaný na byt každého člověka co to podepsal, takže já vlastně ručím svým bytem a ten jeden ne.
Dotknutý se určitě necítím, nic proti mě jsi nenapsal, takže nemám důvod. Ale řešit se mi to určitě nechce, už kvůli tomu, že to ostatní nájemníci považují za správné a já jim to vymlouvat nebudu.
Já nevím co teď zrovna myslíš jestli toho šneka nebo Maria, ale obojí vidět v realu by mě neskutečně rozesmálo.A rozesmálo by tě tak strašně, kdyby tě zkopnul do jezera nebo třeba kdyby ti šlohnul udičku, udělal si z ní oštěp, fláknul ti s ní do rybníku a utekl?
Když jsi podle té své brilantní úvahy přišel na to, že se tam ani výtah nedává, tak jak je možné, že tu píšu o rekonstrukci výtahu. Trochu divné ne ?
Tenhle panelák má pater 6.
výzvy že opravu zaplatí všichni na ně zjevně nepůsobípubertakum, kteri si jeste nevydelali ani na slanou vodu, stejne jako nekterym dospelym blbcum, tohle nikdy nedojde
mit dum ve spolecnem vlastnictvi je nejhorsi mozna forma vlastnictvi"Dům je v socialistické péči nájemníků"
Nedávno se nějaká neobtěžovala ani s tím papíremTak jestli to tak dělají i s dopisy do vlastních rukou, tak bych doporučil nastudovat Vůbec tady nebydlím, s pizzou zvoňte třikrát.
To o těch doručovatelkách mě zaujalo - to někde doručovatelky doručují až do bytu?V bytových domech je doručování až do bytu vcelku normální. Pokud vím, tak není jen tam, kde je přístup do domu nějak komplikovaný, jinak buď má listonoška klíč od domu nebo jí někdo dálkově otvírá.
To jsem v životě nezažil, u nás vždycky zazvoní a "přijďte si dolů, máte tu dopis do vlastních rukou".Možná jsou někde línější (hlavně pokud tam není výtah nebo je na klíč)
Tiskni
Sdílej: