Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
nosoftwarepatents.com připravili seznam volených kategorií (v češtině) obsahující komentáře k jednotlivým kandidátům. Myslím, že jeho pročtení neublíží ani tomu, kdo se elektronického hlasování sám zúčastnit nechce.
Pozor, pokud budete hlasovat musíte vybrat kandidáta ve všech kategoriích! Třeba novináře roku jsem tedy musel odkliknout zcela náhodně
GNU/Linux je kvalitní operační systém. Je dodáván obvykle ve formě ucelených distribucí, které zajišťují snadnou dostupnost software a jeho pohodlnou instalaci i pro nezkušené uživatele. Navíc ho lze obvykle získat zcela zdarma a legálně.
Jak je tedy možné, že si drží minoritní podíl na desktopech a není číslo jedna pro firemní intranetové servery?
Pokusím se shrnout některé důvody a popsat řešení, které není ničím novým a je nejen v IT využíváno pro prosazení vlastních produktů na trhu.
Byla jednou jedna firma. Protože není tak úplně fiktivní, nebudu si vymýšlet žádné pohádkové jméno ;-). Ale použiju ji jako ukázkový příklad, že komerční úspěch minimálně v IT není v přímé úměře s důrazem na bezpečnost nebo technologickou kvalitu.
Pro perex a RSS čtečky dodávám, že tento spot není o Microsoftu!