Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Pár dnů před Ježíškem na blogu LaTrine vyšlo oznámení o blížícím se vydání Nette, nového frameworku pro PHP. Jeho tvůrce si mezi PHP komunitou v minulosti získal respekt svým sexi převaděčem Texi.
Již pod prvním oznámením jsem si posteskl, proč má být ochuzen o vymoženosti, které do PHP vnesla pětková verze.
Dnes na rootovi vyšel perferktní pokus vyvolat flamewar. Autor jakoby nestranně popisuje důvody, proč linux nekraluje na firemních desktopech a serverech. Přitom ale nezmiňuje milionkrát opakovanou oponenturu k těmto tvrzením.
Na druhou stranu nezmiňuje ani podle mne zásadnější argumenty nahrávající pro Windows.
Koupil jsem si novou klávesnici, protože ta předchozí potvora za 70,-Kč nebyla moc použitelná.
Už z předchozí věty je zřejmé, že já ke štěstí nepotřebuji zase až tak moc ;), takže jsem si vybral Geniusku model KB-19e za cca 3 stovky.
Po několika týdnech jsem se rozhodl, že si rozjedu multimediální klávesy. Hned mne přitom napadlo, že pak blognu nastavení Xmodmap či tak něco. Bohužel jsem zažil velké zklamání. Ta potvora se rozchodí jednoduše tak, že si v nastavení klávesnice vyberu jaký model mám. Kam ten svět spěje? ;)
Pozor, tento spot odhaluje data, která ČSOB považuje za důvěrná bez jejího souhlasu!
Příjemcem jsem se stal jen díky překlepu v adrese, nicméně je zde zveřejňuji navzdory zákazu ze strany ČSOB, protože se domnívám, že nejen osoby napojené na tuto banku mají právo být varováni.
nosoftwarepatents.com připravili seznam volených kategorií (v češtině) obsahující komentáře k jednotlivým kandidátům. Myslím, že jeho pročtení neublíží ani tomu, kdo se elektronického hlasování sám zúčastnit nechce.
Pozor, pokud budete hlasovat musíte vybrat kandidáta ve všech kategoriích! Třeba novináře roku jsem tedy musel odkliknout zcela náhodně
GNU/Linux je kvalitní operační systém. Je dodáván obvykle ve formě ucelených distribucí, které zajišťují snadnou dostupnost software a jeho pohodlnou instalaci i pro nezkušené uživatele. Navíc ho lze obvykle získat zcela zdarma a legálně.
Jak je tedy možné, že si drží minoritní podíl na desktopech a není číslo jedna pro firemní intranetové servery?
Pokusím se shrnout některé důvody a popsat řešení, které není ničím novým a je nejen v IT využíváno pro prosazení vlastních produktů na trhu.
Byla jednou jedna firma. Protože není tak úplně fiktivní, nebudu si vymýšlet žádné pohádkové jméno ;-). Ale použiju ji jako ukázkový příklad, že komerční úspěch minimálně v IT není v přímé úměře s důrazem na bezpečnost nebo technologickou kvalitu.
Pro perex a RSS čtečky dodávám, že tento spot není o Microsoftu!
Jeden skener a kolem několik PC. Neozývá se občas "prosím, pusť mě tam na chvíli" nebo "prosím, naskenuj mi tohle"? Přestože 99% času nikdo neskenuje, kdo chce, musí čekat. Řešením je koupit více zařízení nebo jedno nasdílet na síti. Myslel jsem si, že sdílení bude nějaká magie. Naopak, se Saned je to dětsky snadné.
V pátek třináctého mi po dlouhých 50 dnech čekání dorazila objednaná deska VIA EPIA SP8000E. Rozměry 17x17cm, zaintegrováno skoro vše, včetně procesoru a bez větráku. Hurá do boje!
Právě jsem si doma instaloval Apache a PHP5ku. Používám cooker Mandrivy a předchozí update mi udělal pěknou paseku v konfigurácích. Ono to sice jelo, ale bylo zřejmé, že se hodně změnila struktura /etc/httpd, takže jsem si vše související zazálohoval a začal z nuly.