Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
To, ze nekomu neopravi bug neznamena, ze se neopravuji vubec.
Ja zkousel naposledy Fedoru 4 a nejak me neoslovila. Tak jsem nakopnul Debian. Pak jsem stroj s debianem nechal rodicum a dal misto nej Ubuntu.
A sobe na novy stroj taky. Jsem spokojeny.
Za Ubuntu stoji Debian a za Debianem silna komunita prispivajicich vyvojaru. Tipuju, ze takovou silou Fedora nedisponuje
Mne rpm nevadi. Zadny markantni rozdil mezi rpm a deb nevidim.
Myslim, ze komunite vyvojaru okolo Debianu se vyrovna maloktera distribuce. Pokud vybec nejaka.
Apt-get obsolete? Jako vtip dobre.
Co umi pacman a apt-get ne? Co umi pacman a dalsi apt nastroje ne?
Umi pacman treba najit ve kterem nenainstalovanem baliku je nejaky konkretni soubor. Umi odinstalovat nepotrebne zavislosti?
> Normální lidé používají aptitude.
Pokud se jim chce 5 sekund cekat na jeho start. Spis uvazuju, ze zacnu zas pouzivat dselect.
+ , fedora 10 u me bez problemu ,, buntu ani neslo na nt nainstalovat
No jo, Debian/Ubuntu, cos čekal...
A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?
vsetci si obtierate hubu o debia/ubuntu a oni vas vsetkych pomaly zvalcuju - kvalitou, velkostou no najma rozsirenim - btw - tolko bugov kolko som videl v poslednych verziach SuSE, Archovi (po kazdom upgrade pomaly)a Fedore som v Debian stable nevidel za 7 rokov uzivania (cca 10 serverov a do 24 pracovnych stanic)...
Můžeš definovat, co je to podle tebe "něco výrazného"?
Ze obcas po upgrade kernela nenabehne...
Takymto pristupom si naozaj (Archisti) ziskate beznych uzivatelov... Ja si to dokazem spravit aby to nabehlo (aj ked to povazujem za pracu zbytocnu - mal by si to osetrit sam system resp. jeho vyvojari a nie stale menit podmienky a pravidla)... Kolkym Debianistom nenebehol system koli necitaniu changelogu? Dokonca zmena verzii je bezproblemova nie obycajny bugfix upgrade....
./configure && make && make install
, anebo pachtit se s vytvářením balíčku.A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?Podle Archlinuxu je exotický HW například kerosene-powered cheese grater
A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?Napriklad nejake PC-cko od HP, co sa mi tu vala pod stolom a na ktorom debian installer nenasiel ani hdd :o)
Tiskni
Sdílej: