Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
To, ze nekomu neopravi bug neznamena, ze se neopravuji vubec.
Ja zkousel naposledy Fedoru 4 a nejak me neoslovila. Tak jsem nakopnul Debian. Pak jsem stroj s debianem nechal rodicum a dal misto nej Ubuntu.
A sobe na novy stroj taky. Jsem spokojeny.
Za Ubuntu stoji Debian a za Debianem silna komunita prispivajicich vyvojaru. Tipuju, ze takovou silou Fedora nedisponuje
Mne rpm nevadi. Zadny markantni rozdil mezi rpm a deb nevidim.
Myslim, ze komunite vyvojaru okolo Debianu se vyrovna maloktera distribuce. Pokud vybec nejaka.
Apt-get obsolete? Jako vtip dobre.
Co umi pacman a apt-get ne? Co umi pacman a dalsi apt nastroje ne?
Umi pacman treba najit ve kterem nenainstalovanem baliku je nejaky konkretni soubor. Umi odinstalovat nepotrebne zavislosti?
> Normální lidé používají aptitude.
Pokud se jim chce 5 sekund cekat na jeho start. Spis uvazuju, ze zacnu zas pouzivat dselect.
+ , fedora 10 u me bez problemu ,, buntu ani neslo na nt nainstalovat
No jo, Debian/Ubuntu, cos čekal...
A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?
vsetci si obtierate hubu o debia/ubuntu a oni vas vsetkych pomaly zvalcuju - kvalitou, velkostou no najma rozsirenim - btw - tolko bugov kolko som videl v poslednych verziach SuSE, Archovi (po kazdom upgrade pomaly)a Fedore som v Debian stable nevidel za 7 rokov uzivania (cca 10 serverov a do 24 pracovnych stanic)...
Můžeš definovat, co je to podle tebe "něco výrazného"?
Ze obcas po upgrade kernela nenabehne...
Takymto pristupom si naozaj (Archisti) ziskate beznych uzivatelov... Ja si to dokazem spravit aby to nabehlo (aj ked to povazujem za pracu zbytocnu - mal by si to osetrit sam system resp. jeho vyvojari a nie stale menit podmienky a pravidla)... Kolkym Debianistom nenebehol system koli necitaniu changelogu? Dokonca zmena verzii je bezproblemova nie obycajny bugfix upgrade....
./configure && make && make install
, anebo pachtit se s vytvářením balíčku.A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?Podle Archlinuxu je exotický HW například kerosene-powered cheese grater
A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?Napriklad nejake PC-cko od HP, co sa mi tu vala pod stolom a na ktorom debian installer nenasiel ani hdd :o)
Tiskni
Sdílej: