Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Tiskni
Sdílej:
To, ze nekomu neopravi bug neznamena, ze se neopravuji vubec.
Ja zkousel naposledy Fedoru 4 a nejak me neoslovila. Tak jsem nakopnul Debian. Pak jsem stroj s debianem nechal rodicum a dal misto nej Ubuntu.
A sobe na novy stroj taky. Jsem spokojeny.
Za Ubuntu stoji Debian a za Debianem silna komunita prispivajicich vyvojaru. Tipuju, ze takovou silou Fedora nedisponuje
Mne rpm nevadi. Zadny markantni rozdil mezi rpm a deb nevidim.
Myslim, ze komunite vyvojaru okolo Debianu se vyrovna maloktera distribuce. Pokud vybec nejaka.
Apt-get obsolete? Jako vtip dobre.
Co umi pacman a apt-get ne? Co umi pacman a dalsi apt nastroje ne?
Umi pacman treba najit ve kterem nenainstalovanem baliku je nejaky konkretni soubor. Umi odinstalovat nepotrebne zavislosti?
> Normální lidé používají aptitude.
Pokud se jim chce 5 sekund cekat na jeho start. Spis uvazuju, ze zacnu zas pouzivat dselect.
+ , fedora 10 u me bez problemu ,, buntu ani neslo na nt nainstalovat
No jo, Debian/Ubuntu, cos čekal...
A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?
vsetci si obtierate hubu o debia/ubuntu a oni vas vsetkych pomaly zvalcuju - kvalitou, velkostou no najma rozsirenim - btw - tolko bugov kolko som videl v poslednych verziach SuSE, Archovi (po kazdom upgrade pomaly)a Fedore som v Debian stable nevidel za 7 rokov uzivania (cca 10 serverov a do 24 pracovnych stanic)...
Můžeš definovat, co je to podle tebe "něco výrazného"?
Ze obcas po upgrade kernela nenabehne...
Takymto pristupom si naozaj (Archisti) ziskate beznych uzivatelov... Ja si to dokazem spravit aby to nabehlo (aj ked to povazujem za pracu zbytocnu - mal by si to osetrit sam system resp. jeho vyvojari a nie stale menit podmienky a pravidla)... Kolkym Debianistom nenebehol system koli necitaniu changelogu? Dokonca zmena verzii je bezproblemova nie obycajny bugfix upgrade....
./configure && make && make install
, anebo pachtit se s vytvářením balíčku.A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?Podle Archlinuxu je exotický HW například kerosene-powered cheese grater
A co si přestavuješ pod pojmem "exotický" HW?Napriklad nejake PC-cko od HP, co sa mi tu vala pod stolom a na ktorom debian installer nenasiel ani hdd :o)