Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Již z mých minulých zápisů si mohl laskavý čtenář povšimnout, že provozujeme elektronický archív závěrečných prací našich posluchačů. Máme práce, ke kterým jejich autoři dali souhlas se zveřejněním na Internetu a ty jsou v současné době také dostupné (viz má prosba o otestování). Máme ale také práce, ke kterým souhlas dán nebyl – a takové práce nejenomže nemůžeme vystavit na Internetu, ale podle aktuálního výkladu autorského zákoníku je ani nemůžeme dát volně k dispozici studentům v tom smyslu, že by si mohli tato PDFka kopírovat a odnášet domů. Úkol zněl: smí si je pouze prohlížet!
Naštěstí jsem tou dobou objevil technologii NX pro vzdálený přístup k počítači v grafickém režimu vyvíjenou společností NoMachine a volně dostupný klon terminálového serveru na této technologii postavený – FreeNX. Vyčlenil jsem jeden starší server (Pentium III, 384 MB RAM), kde jsem nainstaloval Adobe Reader a FreeNX a vysdílel adresáře se závěrečnými pracemi. Obešel jsem všechny počítače v knihovně přístupné čtenářům a nainstaloval zde originální klienty ze stránek NoMachine. Ve výsledku to funguje tak, že čtenář na počítači v knihovně spustí klienta, ten mu automaticky na serveru spustí prohlížeč Adobe Reader, kde již si může čtenář otevírat a prohlížet dostupné práce v PDF. Nemůže si je však ukládat. Přesněji řečeno může, ale pouze na serveru a k těmto složkám se žádným jiným způsobem nedostane (doufám :)
Zde je asi zapotřebí vysvětlit, jak přihlašování klienta k terminálovému serveru funguje. Veškerá autentizace (a je-li libo tak i celé spojení) probíhá s pomocí ssh; na serveru se vygeneruje dvojice certifikátů, privátní se rozdistribuuje na stanice a veřejný zůstává na serveru. Vtip spočívá v tom, že veřejný klíč obsahuje příkaz – cestu k programu, který se má spustit, pokud spárování klíčů proběhne v pořádku. Tím programem je nxserver – skript pro bash, který obsluhuje další požadavky klienta, tedy zejména ověření uživatelského jména a hesla, přípravu prostředí a spuštění agenta terminálového serveru pod tímto uživatelským jménem. Tím jsem nakousl další dva triky vedoucí k úspěchu – ověření uživatelského jména a hesla může probíhat vůči jiné databázi než při přímém přístupu na server via ssh, náš uživatel ctenar s heslem, které si může kdokoliv šikovnější zjistit z pracovních stanic, tak na serveru nebude ověřen při pokusu přihlásit se jinak než v prostředí nxserveru. No a konečně vhodnou úpravou skriptu nxserver lze docílit toho, že uživatel si vždy spustí jen a pouze prohlížeč Adobe Reader, ať už si v klientovi navolí cokoliv.
Snad není třeba podotýkat, že na serveru nechybí další obvyklé metody zabezpečení jako firewall, povolení přístupu jen z vybraných IP-adres apod.
Aby to fungovalo, uživatel ctenar musí mít právo zápisu ve svém home a ve složce tmp. Kdyby si dal někdo tu práci, může zaplnit přidělené diskové kvóty – inu škodí tím sám sobě.
Nelze také přehlédnout fakt, že dost často nejsou terminálová sezení ukončena korektně, nesmažou se dočasné soubory, některé procesy zůstávají viset v paměti – denně pouštěný skript čistka toto spraví.
Někdo může namítnout, že z uživatelského hlediska toto není zrovna komfortní řešení. Souhlasím, není. Pokud někdo zná něco lepšího, rád se nechám poučit. Stejně tak pokud někdo v mém řešení „nesmíš stáhnout“ vidí nějakou mezírku, budu rád, když si ji nenechá pro sebe.
Já mohu po téměř půl roce provozu konstatovat, že se nám toto řešení osvědčilo; server bez problémů zvládá desítky zároveň připojených uživatelů, kteří možná nejsou s omezeními spokojeni, ale jinak poslušně „pouze prohlížejí“.
Tiskni
Sdílej:
privátní se rozdistribuuje na stanice a veřejný zůstává na serveruOpravdu?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Úkol zněl: smí si je pouze prohlížet!Úkol zněl jasně, nesmí projet za žádnou cenu! Nebyl čas se rozmýšlet kdo je kdo. Takže vy jste ho ...? No jasně, dvě dávky!