Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Již z mých minulých zápisů si mohl laskavý čtenář povšimnout, že provozujeme elektronický archív závěrečných prací našich posluchačů. Máme práce, ke kterým jejich autoři dali souhlas se zveřejněním na Internetu a ty jsou v současné době také dostupné (viz má prosba o otestování). Máme ale také práce, ke kterým souhlas dán nebyl – a takové práce nejenomže nemůžeme vystavit na Internetu, ale podle aktuálního výkladu autorského zákoníku je ani nemůžeme dát volně k dispozici studentům v tom smyslu, že by si mohli tato PDFka kopírovat a odnášet domů. Úkol zněl: smí si je pouze prohlížet!
Naštěstí jsem tou dobou objevil technologii NX pro vzdálený přístup k počítači v grafickém režimu vyvíjenou společností NoMachine a volně dostupný klon terminálového serveru na této technologii postavený – FreeNX. Vyčlenil jsem jeden starší server (Pentium III, 384 MB RAM), kde jsem nainstaloval Adobe Reader a FreeNX a vysdílel adresáře se závěrečnými pracemi. Obešel jsem všechny počítače v knihovně přístupné čtenářům a nainstaloval zde originální klienty ze stránek NoMachine. Ve výsledku to funguje tak, že čtenář na počítači v knihovně spustí klienta, ten mu automaticky na serveru spustí prohlížeč Adobe Reader, kde již si může čtenář otevírat a prohlížet dostupné práce v PDF. Nemůže si je však ukládat. Přesněji řečeno může, ale pouze na serveru a k těmto složkám se žádným jiným způsobem nedostane (doufám :)
Zde je asi zapotřebí vysvětlit, jak přihlašování klienta k terminálovému serveru funguje. Veškerá autentizace (a je-li libo tak i celé spojení) probíhá s pomocí ssh; na serveru se vygeneruje dvojice certifikátů, privátní se rozdistribuuje na stanice a veřejný zůstává na serveru. Vtip spočívá v tom, že veřejný klíč obsahuje příkaz – cestu k programu, který se má spustit, pokud spárování klíčů proběhne v pořádku. Tím programem je nxserver – skript pro bash, který obsluhuje další požadavky klienta, tedy zejména ověření uživatelského jména a hesla, přípravu prostředí a spuštění agenta terminálového serveru pod tímto uživatelským jménem. Tím jsem nakousl další dva triky vedoucí k úspěchu – ověření uživatelského jména a hesla může probíhat vůči jiné databázi než při přímém přístupu na server via ssh, náš uživatel ctenar s heslem, které si může kdokoliv šikovnější zjistit z pracovních stanic, tak na serveru nebude ověřen při pokusu přihlásit se jinak než v prostředí nxserveru. No a konečně vhodnou úpravou skriptu nxserver lze docílit toho, že uživatel si vždy spustí jen a pouze prohlížeč Adobe Reader, ať už si v klientovi navolí cokoliv.
Snad není třeba podotýkat, že na serveru nechybí další obvyklé metody zabezpečení jako firewall, povolení přístupu jen z vybraných IP-adres apod.
Aby to fungovalo, uživatel ctenar musí mít právo zápisu ve svém home a ve složce tmp. Kdyby si dal někdo tu práci, může zaplnit přidělené diskové kvóty – inu škodí tím sám sobě.
Nelze také přehlédnout fakt, že dost často nejsou terminálová sezení ukončena korektně, nesmažou se dočasné soubory, některé procesy zůstávají viset v paměti – denně pouštěný skript čistka toto spraví.
Někdo může namítnout, že z uživatelského hlediska toto není zrovna komfortní řešení. Souhlasím, není. Pokud někdo zná něco lepšího, rád se nechám poučit. Stejně tak pokud někdo v mém řešení „nesmíš stáhnout“ vidí nějakou mezírku, budu rád, když si ji nenechá pro sebe.
Já mohu po téměř půl roce provozu konstatovat, že se nám toto řešení osvědčilo; server bez problémů zvládá desítky zároveň připojených uživatelů, kteří možná nejsou s omezeními spokojeni, ale jinak poslušně „pouze prohlížejí“.
Tiskni
Sdílej:
privátní se rozdistribuuje na stanice a veřejný zůstává na serveruOpravdu?
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
deb http://ftp.cz.debian.org/debian jessie main contrib non-free
Úkol zněl: smí si je pouze prohlížet!Úkol zněl jasně, nesmí projet za žádnou cenu! Nebyl čas se rozmýšlet kdo je kdo. Takže vy jste ho ...? No jasně, dvě dávky!