Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Srdce mi zaplesalo radostí, když jsem v jednom příspěvku viděl zmínku o modulu pro Apache dynamicky zpracovávajícím soubory XML a transformační styly. Přesně toto jsem právě potřeboval najít a zprovoznit – kohopak by nepotěšilo, že už má vlastně půl práce hotovo?
Druhá polovina práce se však ukázala komplikovanější, než jsem čekal. Mezi oficiálními balíčky ani mezi neoficiálními známými zdroji jsem RPM pro mod-xslt2 nenašel. Při té příležitosti jsem objevil existenci jiných dvou modulů, nicméně původní mod-xslt zdá se být mrtev a murka již jen podle popisu neumí to, co potřebuji. Škoda, neboť zrovna ta je v SUSE přímo na instalačních médiích.
Stáhl jsem tedy zdrojové texty, doinstaloval hlavičkové knihovny pro Apache a pustil se do kompilace. Zádrhel nastal už přípravě (./configure
), ta mi jak v SUSE 9.3 tak v 10.0 skončí chybovou hláškou:
configure: error: apache2: 'aprutil-0' library found is not valid.Jak jsem záhy zjistil, problém se týká i starších verzí SUSE a řešení se nachází mailing-listu vývojářů modulu. Prý je problém v samotné distribuci a je zapotřebí překompilovat apache a nespecifikované části systému ... děkuji nechci. Naštěstí je zde k dispozici také balíček pro SUSE 9.2, který (podruhé naštěstí) funguje i v novějších verzích, zkoušel jsem opět 9.3 a 10.0.
Tiskni
Sdílej: