Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
Srdce mi zaplesalo radostí, když jsem v jednom příspěvku viděl zmínku o modulu pro Apache dynamicky zpracovávajícím soubory XML a transformační styly. Přesně toto jsem právě potřeboval najít a zprovoznit – kohopak by nepotěšilo, že už má vlastně půl práce hotovo?
Druhá polovina práce se však ukázala komplikovanější, než jsem čekal. Mezi oficiálními balíčky ani mezi neoficiálními známými zdroji jsem RPM pro mod-xslt2 nenašel. Při té příležitosti jsem objevil existenci jiných dvou modulů, nicméně původní mod-xslt zdá se být mrtev a murka již jen podle popisu neumí to, co potřebuji. Škoda, neboť zrovna ta je v SUSE přímo na instalačních médiích.
Stáhl jsem tedy zdrojové texty, doinstaloval hlavičkové knihovny pro Apache a pustil se do kompilace. Zádrhel nastal už přípravě (./configure
), ta mi jak v SUSE 9.3 tak v 10.0 skončí chybovou hláškou:
configure: error: apache2: 'aprutil-0' library found is not valid.Jak jsem záhy zjistil, problém se týká i starších verzí SUSE a řešení se nachází mailing-listu vývojářů modulu. Prý je problém v samotné distribuci a je zapotřebí překompilovat apache a nespecifikované části systému ... děkuji nechci. Naštěstí je zde k dispozici také balíček pro SUSE 9.2, který (podruhé naštěstí) funguje i v novějších verzích, zkoušel jsem opět 9.3 a 10.0.
Tiskni
Sdílej: