Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Už se prázdniny krátí a co nevidět "zabrousím" do nové školy (SPŠE Pardubice, první rok !!!). Cesta domů trvá kolem 1.2 hod což mi přijde celkem dost, abych každý den seděl přez 2 hoďky v buse, atak budu spolu se svým kámošem na intru. Bohužel jaksi do 18 let nemůžu mít na intru PC. Proto jsem si vydělal pár korunek a chystám si pořídit nějaký notebook (ten je naštěstí povolen). Mám zjištěno, že i s připojením na net nebude moc velký problém.
Vybral jsem si tento model: HP COMPAQ nx7400/ Core Solo T1350/ 15.4" WXGA BV/ 512MB/ 60GB 5.4k/ DVD±RW +DL/ WiFi/ BT/ VOIP/ Bez OS
Podle všeho by měl být plně kompatibilní s Linuxem, ale pokuď někdo tento nebo podobný model vlastníte, prosím napiště, jak vám to šlape (uspávání, wifi,..).
Kámoš nechtěl být pozadu, tak taky shání notebook, abysme mohli zapařit. Vybral si něco od Acera. Prej s ním vyvrátí řeči o tom, že Acer je rozpadávající se šrot. No uvidíme komu vydrží dýl, jenom doufám, že ne jemu
Tiskni
Sdílej:
U noťasu přece je to jedno, stejně jako třeba u LCD? Alzasoft (se o) vás nezajímá a jdete do autorizovaného servisu?
Já ho taham všude po bytě, občas i tam, kam chodí i králové sami
Jako soukromá osoba máte nárok na 2 letou záruku, dle Obchodního zákoníku.
Pravda, zase jsem nečetl pozorně. Hm ...
Jj, ale tam byla přece zmínka o baterce? Koukam do papírů, já měl na noťase rok záruku a odesláním něčeho - mailu/"pohledu" s vyplněnými údaji se mi měla záruka prodloužit na standardní 2 roky.
Lepší je občas neodpovídat, že
... baterka až 5 hod. a navíc má v základu dvouletou záruku ... tak tady jsem se k tomu dopídil.