Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Ale v běžné praxi se třebas zadlužují firmy aby mohli třebas realizovat velké zakázky takže v principu se muže zadlužovat i stát.No, jenze je velky rozdil mezi firmou a statem (aspon tim nasim). Zatimco firma si pujci, aby mohla rozject vyrobu a prodej vyrobku/sluzeb a tim vydelat a pujcku splatit, stat si jenom pujcuje a nevytvari zadnou pridanou hodnotu, takze nikdy nemuze na ten dluh vydelat.
No jenomže v 89 jsme si tenhle systém odhlasovali zvoněním klíčů na náměstíchProste jsme jenom zmenili jeden styl dluhu na druhy. Komunisti nas taky pekne zadluzili. Jenom to proste neni tak dobre vycislitelne jak ten soucasny dluh. Takze proste lide chudi duchem porad hlasaji, jak za komunistu nebyl dluh. Byl. Jako prase.
Ten sebedestruktivní systém funguje už pár set let.Tak dlouho to asi nebude, hlavně tedy ne v Evropě. Za feudalismu se panovníci se zadlužovali na vlastní triko (nejvíc většinou kvůli válkám) a když to neustáli, tak šli od válu (když nezaplatili armádu ...). I když ještě za císaře Franc Josefa už byl nějaký parlament, který mu kecal do vlády. Republiky začaly ve velkém vznikat po první světové válce, což se dá označit za počátek průšvihu.
Asi to teda bude složitější, protože když si stát půjčí na investici, tak může být na konec v plusu i se započtením úroků. Tj. vydělají na tom chudí i bohatí. A pokud stát zbankrotuje, tak to bude pro nebohaté asi výhodné, protože si několik let žijí lépe díky půjčkám od bohatých, ale ty peníze nevrátí..V tom případě, NECHŤ TO KRACHNE!
No kdžy se podíváš na ameriku v jakej sračkách teďka jsou, zadlužený jako prase, jeslti tomu říkáš opravdový kapitalismus a pravičáctví tak potěž koštěJednak tam vladne Obama (demokrati jsou spis levice) a jednak vedou 2 nakladne valky. Stacilo by jim tohle ukoncit a maji klid. Jenom si srovnej vojenskou silu ameriky (coz taky neni zrovna levna zalezitost) a EU. Kdyby se neco semlelo, tak si bez americanu ani neuprdneme (ostatne jako vzdycky od prvni svetove, vcetne).
Protože takovej systém si muže dovolit akorát USA a to kuli tomu že kontrolují přírodní zdroje a vlastní největší armádu na světě.LOL.
Samozřejmě je potřeba aby stát byl zeštíhlenej aby byl flexibilní, ale to co se děje dnes u nás je to že zeštíhlují sociální stát a pomoc potřebným, namísto zalepení děr ve státním rozpočtu...To souhlasim.
Krátkodobé naše vláda posírá, zadlužení za poslední roky roste jako prase.A bylo u nas obdobi, kdy zadluzovani nerostlo (snad krome doby prvni republiky a i tu celkem pochybuju)?
A dlouhodobé? Zaplakal bychDlouhodoby koncept neprinesla zadna vlada (krome komunistu, ale zase ten jejich koncept byl na zvraceni), protoze za pet let, nez zacne nest ovoce, zase bude vsechno jinak a smetanu muze sliznout nekdo jiny. Komuniste, presvedceni o tom, ze o moc neprijdo si nejaky koncept prinest mohli (byt taky nic moc), ale ted je to proste neperspektivni.
Domnívám že zdílení by mohl být další kvalitaticní skok v technologiích.Tezko rici. V principu souhlasim, ale na druhou stranu, pokud do neceho narves prachy a pak to budes sdilet dal, riskujes, ze se tu to uz nevrati ani v technologiich sdilenych nekym jinym.
a jednak vedou 2 nakladne valky. Stacilo by jim tohle ukoncit a maji klid.
To si vážně myslíš? Já bych řekl, že už je pozdě (a bylo pozdě už před mnoha lety. Dyť nedávno už byli na pokraji bankrotu, došli jim peníze. Takže schválili navýšení dluhu a tím to jenom oddálili. Takže jsou v prdeli tak jako tak, buď zkrachujou nebo si ty peníze natisknou. Pravda, Obama k odlužení nepřispěl svými ekonomickými stimuly a balíčky, jejichž účinnost je pofidérní, ale tu sekeru zatnul republikánský guru George Bush a zatnul ji tak mocně, že už jí nevytáhne ani ekonomický pánbůh.
Když si tedy hrajou na ty světové četníky, tak by měli vědět, že každá sranda něco stojí. Je to divné, že jim to došlo až tak pozdě. Měli by mít na paměti, že soudruh čínský prezident bude chtít ty dluhy taky někdy vrátit, když si u něj půjčovali na ty svoje bojůvky.
To si vážně myslíš? Já bych řekl, že už je pozdě (a bylo pozdě už před mnoha lety.To je vec nazoru.
Dyť nedávno už byli na pokraji bankrotu, došli jim peníze.No, a ted mi rekni, kdy naposled nasi vlade nedosly penize. Cele je to o tom, ze jejich vlade musi navyseni dluhu schvalit tusim Kongres a u nas ne. Cili u nas a skoro v celem zbytku evropy se nic jineho nez oddalovani problemu nekona. Akorat bez kongresu.
Takže jsou v prdeli tak jako tak, buď zkrachujou nebo si ty peníze natisknou.Ty to vidis moc hnede. Amerika ustala horsi prusery.
Pravda, Obama k odlužení nepřispěl svými ekonomickými stimuly a balíčkyA to sis nevsiml, jak rychle mu banky ty dluhy splatily, kdyz jim rekl, ze zadne vyplaceni milionovych premii do splaceni pujcky nebude?
Měli by mít na paměti, že soudruh čínský prezident bude chtít ty dluhy taky někdy vrátit, když si u něj půjčovali na ty svoje bojůvky.To sice muze, ale kdyz pujde do kelu amerika, tak pujdou do kelu i dluhy. A cinani to moc dobre vedi. Navic, Cina drzi pouze mensi cast americkeho dluhu.
Chceš v česku podnikat, daňové ráje jsou ti tabu.
Aneb ty si myslíš že je potřeba studovat vysokou školu která připravuje ouřady do státní zprávy????
Jo je, a tomu ostrovu se říká Amerika.
Není potřeba zacházet tak daleko až za oceán, vzorový stát bez daní, sociálních výdajů, kde vládne pouze a jen neviditelná ruka trhu je Somálsko. To je takový příkladný vzorový ráj liberální pravice.
Když čtu tady ty naivní báchorky že je třeba privatizovat stát a o tom že když se zruší daně, vystoupí z EU, zruší sociální systém tak rázem bude vše vyřešeno a závládne ráj na zemi, tak tomu se lze tak akorát pousmát.
Tyhleti fašoidní mišuge, co si říkají Strana svobodných občanů, beru spíš jako bizarní spolek obdivovatelů zakladatele tunelingu a sběratele propisek Venouše Klause. Zkrátka a dobře, soudruzi, poptávka po politických stranách typu SSO je nula celá nula jedna až nula celá nula hovno.
Takže soudruzi, můžete emigrovat do Mogadišu a najít si tam svůj vysněný ráj. Navíc připadáte mi vlezlejší a fanatičtější než jehovisti, viz. tady tomboytom a loki, ti jsou schopni zamotat své náboženství o trhu i do debaty o háčkování. Na to, že je vás nula celá nula hovno, tak v internetových diskuzích je vás slyšet docela dost.
To, že na nejakom území nie je medzinárodne uznaná vláda (štát) nemusí znamenať, že tam vláda (štát) nie je.
Inak posielať niekoho niekam nie je slušné. Nabudúce by ťa mohol oponent poslať do Severnej Kórei. A inak v tomto kontexte je posielanie do Mogadiša skôr prejavom chabých znalostí ako výstižnej argumentácie.
To je takový příkladný vzorový ráj liberální pravice.Cílem kalsických liberálů je svoboda jednotlivce, tudíž prosazují existenci státu, který za pomoci autority chrání habeas corpus a pacta sunt servanda. To v Somálsku buď není vůbec, nebo pouze pro někoho, takže jste jaksi mimo. Ale ono vůbec ten argument "tak se přestěhuj do Severní Koreje" nelze použít, aniž by byl člověk za blbce, takže jste s tím určitě předem počítal.
A jsme tam jde jsme byli. Liberální stát neexistuje (ted ten, který pouze zajišťuje dodržování pravidel dosažených společným konsenzem občanů) a jeho funkčnost není kde z praxe doložit. O to méně je taková jakákoliv vyspělá (nebo na vyspělou aspirující) průmyslová země. A je jedno, jestli se budeme bavit o Singapuru, kdekoliv v EU nebo US.V určitej miere to boli napr. aj tebou uvedené USA. V histórií európskych krajín nájdeme ešte "liberálnejšie" prípady, z ktorých aspoň jeden fungoval dlhšie, ako je platnosť aktuálne najstaršej ústavy.
Ono je _tezce_ potreba brat ten jejich program jako celek..Jednotlive kroky muzou znit jako utopie, nicmene kdyz se to vezme vse kolem a kolem, tak by to fungovalo lip, nez dnesni preregulovane prostredi...Jednotlivé kroky musí být postupně prosaditelné a realizovatelné, jinak je program jako celek utopie.
silně podhodnocené rembindi*A to je problém? Levná čínská měna znamená, že věci, které jsme od nich chtěli koupit, koupíme levněji – nějaké peníze nám tedy zbudou a utratíme je jinde (a díky tomu např. někdo u nás dostane práci). A druhá věc je, že ty CNY, za které jsme nakoupili, jsme museli nějak získat – a získali jsme je prodejem** svých CZK – což znamená, že někdo v zahraničí drží CZK a co s nimi bude dělat? Buď je někomu prodá (tím se nic nemění, akorát v té samé situaci pak stojí někdo jiný) nebo je utratí – za české výrobky (takže nějakému českému výrobci stoupne odbyt, bude prosperovat, zaměstná víc lidí). Hospodářství se samo optimalizuje, dostane do rovnovážné polohy, některé podniky omezí provoz a jiné ho naopak rozšíří. A zavedení cla znamená pouze vychýlení z této rovnováhy do nějaké sub-optimální polohy – dojde k přerozdělení, někdo si pohorší, někdo polepší (ale méně, než si ten první pohoršil) a celkově, v součtu, jsme na tom hůř. *) správně renminbi (rénmínbì), proto tomu radši říkám jüan (asi jediná měna, která se jmenuje jinak než její jednotka) **) nemuselo to být přímo, ale mohli jsme vyměnit např. CZK za USD a USD za CNY nebo koupit od Číňanů rovnou za dolary (a přepočíst ceny zboží tím kurzem „podhodnoceného“ CNY). Na tom celkem nesejde, zda to šlo přímo nebo přes X jiných měn.
což znamená, že někdo v zahraničí drží CZK a co s nimi bude dělat? Buď je někomu prodá (tím se nic nemění, akorát v té samé situaci pak stojí někdo jiný) nebo je utratí – za české výrobky (takže nějakému českému výrobci stoupne odbyt, bude prosperovat, zaměstná víc lidí).Bohužel neutratí. Čína má díky své politice největší zásoby zahraničních měn na světě, které každou chvíli ještě rostou. Uvolňuje je prakticky jenom na nákupy dluhopisů, utrácí je naprosto výjimečně.
Hospodářství se samo optimalizujePrávě že by se optimalizovalo tím, že by se zvedla cena juanu, čímž by se zvedla kupní síla Číňanů a pro ně by začalo být výhodnější některé věci kupovat v zahraničí, takže by se ty držené zahraniční měny opět vrátily do oběhu, stejně jako by se zvýšila cena práce v Číně, takže by pro některé firmy přestalo být výhodné tam investovat.
V celkovém státním zisku na daních.
Na jakých daních? Ze zisku právnických osob asi ne, když má firma desetileté prázdniny. Od zaměstnanců? Možná, ale vzhledem k tomu, že vytvoření jednoho místa přišlo na statisíce, to bude trvat několik let. Od dodavatelů? Možná, ale co když dodavatelé také dostali pobídky?
kurnik, podívej se na data
Tak jsem podíval třeba na stránky Ministerstva průmyslu a obchodu. Zrovna tato analýza moc pozitivně nevychází.
nežvástej nesmysly hovado jedno
Není nad kultivovanou diskuzi s inteligentními lidmi.
Dneska jsme se o tom bavili ve škole, taknějak jak píšeš to je. Stát uvolní dluhopisy, pár bohatých jedinců nakoupí => závěr je že se nemáme zase tak špatně když máme peníze na to, abysme kupovali dluhopisy!
Podle me ceny, za ktere nakupujeme, rostou vice nez o 2-3% rocne.říkal tuhle kolega ... máslo se ještě před pár lety dalo koupit běžně do 25 Kč, v akci za 19 ... dneska jsem viděl nejlevnější za 30 (pardon, 29,90) a asi 47 Kč chtěli za nějaký jakože značka (ale ještě ne super-truper-bio) takže to máme zdražení asi o 60%, tedy asi 30% za rok to by ale kazilo hezký čísla, tak se řeklo, že máslo už lidi nekupujou, a tedy že se vyřadí ze spotřebního koše, ze kterýho se to počítá - tjadá, a rázem máme hezkou nízkou inflaci a myslímže něco takového je třeba taky s elektrikou - silová složka snad i slevnila, hurá, hezké číslo pro výpočet inflace, ale že narostly daně a poplatky na OZE a jánevímco, to už počítat nebudeme, to by nám ty čísla kazilo no, hlavněže slevnily lokomotivy a varhany ... (pro nepamětníky: za dávných dob regulovaného hospodářství bylo jakési pravidlo, že při zdražení něčeho se muselo něco jiného slevnit, abysme se jako měli furt dobře, takže "zdražily rohlíky, ale nezoufejme, slevnily lokomotivy!")
Spotřební koš si stát rozhodně neurčuje sám, na to jsou daná pravidla WTO.WTO? - a to žiješ kde?
Ty 2 % jsou při započítání i zdražení toho másla o 20 až 30 %.mno, rád bych viděl ten výpočet pokoušel jsem se na to doklikat na stránkách Eurostatu, ale našel jsem tak akorát kategorizaci produktů, ale rozhodně ne jejich váhy ve výpočtu HICP, takže zatím spíše věřím kolegovi, než někomu, kdo si plete ECB s WTO
Elektřina sice moc neslevnila, ale zato slevnila elektronika,a to žiješ kde? - já žádné významné slevňování elektroniky nepozoruju ... za procesor jsem před dvěma lety dal čtyři a půl tisíce, dneska bych za něj dal +- to samé, akorát by byl o 3/4 GHz rychlejší ... desktopový lowend tehdy začínal na necelé tisícovce, stejně tak jako začíná teď ... minivěž teď táta kupoval za cirka 2,5 kKč, za což kdysi (7-8 let?) kupoval přenosnej křáp přibližně stejné kvality, akorát ten starej křáp ještě neuměl mptrosky a USB
která ale představuje největší část výdajů.ROFL
Btw. Kde jste přišel na těch 60 %? Srovnáním nejlevnějšího másla před dvěma lety a jednoho z nejdražších dnes?nedělej ze sebe debila nejlevnější = "v akci za 19" "jedno z nejdražších dnes" = "asi 47 Kč chtěli za nějaký jakože značka" 47/19 = přibližně 2,47 = zdražení o 147 % 147 != 60 tedy je zjevné, že "Srovnáním nejlevnějšího másla před dvěma lety a jednoho z nejdražších dnes" jsem "na těch 60%" nepřišel
nevím, jakou máš vejplatu a co ti zbejvá na vyhazování za elektroniku, jestli třeba kupuješ novej noťas každej měsíc, ale u mě, a troufám si tvrdit, že i u většiny populace v ČR, představujou zdaleka největší část výdajů výdaje na bydleníKtere za poslednich nekolik let vyrazne klesly (pokud beru napr. splatky hypoteky porizene dnes a v 2007 - dnes jsou nizsi ceny bytu i uroky), takze neni divu, ze i pres ty rusty jinych cen je ta inflace nizka.
dnes jsou nizsi ceny bytu i urokyv poslední době oblíbená otázka ... a to žiješ kde? ceny bydlení klesly tak maximálně v novinových titulcích když jsem o pádu cen bytů četl asi před rokem, kamarádi zrovna kupovali byt, a dali za něj skoro tolik, co já za svůj v onom údajně nejdražším roce 2007 - přičemž to "skoro" je myslím bohatě kompenzováno tím, že mají 2+1 oproti mému 3+1 ... a to ne že by poctivě nehledali a nesnažili se koupit levněji ... když o tom snižování cen bytů čtu dnes od tebe, hm, zrovna dneska mi přítulka sdělovala novinky od známých, že jedni mají vyhlídnutý byteček opět za téměř ty stejné prachy - tentokrát plusmínus stejně velký, ale v mnohem méně atraktivní lokalitě a nedávno jsem viděl inzerát, že v baráku, kde má byt přítulka, nějakej investor s hotovostí koupí byty za stejný prachy, jako se tehdy, asi půl roku po mě, kupoval ten její co se týče těch celkových nákladů, tam bych o "výrazném poklesu" vážně pochyboval, možný mírný pokles úroků je zcela určitě vyvážen nárůstem tzv. energií - a ceny nájmů vytrvale stoupají
WTO? - a to žiješ kde?WTO určuje pravidla, kterými se vybírají položky do spotřebního koše, neurčuje samotný koš, protože je v každé zemi jiný.
pokoušel jsem se na to doklikat na stránkách Eurostatu, ale našel jsem tak akorát kategorizaci produktů, ale rozhodně ne jejich váhy ve výpočtu HICP, takže zatím spíše věřím kolegovi, než někomu, kdo si plete ECB s WTOTak nehledejte na Eurostatu, ale na ČSÚ
a to žiješ kde? - já žádné významné slevňování elektroniky nepozoruju ... za procesor jsem před dvěma lety dal čtyři a půl tisíce, dneska bych za něj dal +- to samé, akorát by byl o 3/4 GHz rychlejší ... desktopový lowend tehdy začínal na necelé tisícovce, stejně tak jako začíná teď ... minivěž teď táta kupoval za cirka 2,5 kKč, za což kdysi (7-8 let?) kupoval přenosnej křáp přibližně stejné kvality, akorát ten starej křáp ještě neuměl mptrosky a USBJinými slovy koupíte něco výkonnostně (a tedy i cenově) o dost lepšího za stejnou cenu a řeknete, že vlastně nic nezlevnilo. Super argument.
nevím, jakou máš vejplatu a co ti zbejvá na vyhazování za elektroniku, jestli třeba kupuješ novej noťas každej měsíc, ale u mě, a troufám si tvrdit, že i u většiny populace v ČR, představujou zdaleka největší část výdajů výdaje na bydleníPravda, spetl jsem spotřební koš s celkovými výdaji v ekonomice.
nedělej ze sebe debila nejlevnější = "v akci za 19" "jedno z nejdražších dnes" = "asi 47 Kč chtěli za nějaký jakože značka" 47/19 = přibližně 2,47 = zdražení o 147 % 147 != 60 tedy je zjevné, že "Srovnáním nejlevnějšího másla před dvěma lety a jednoho z nejdražších dnes" jsem "na těch 60%" nepřišelDotovaná cena se ve statistikách nepočítá, to není běžná cena.
WTO určuje pravidla, kterými se vybírají položky do spotřebního koše, neurčuje samotný koš, protože je v každé zemi jiný.vs
Spotřební koš si stát rozhodně neurčuje sám, na to jsou daná pravidla WTO.aha ... takže si trošku pohrajeme se slovíčky, a jednou tvrdíme, že šedá je skoro bílá, a podruhé, že to je skoro černá, cool - byli jsme šikovní, řekli jsme "skoro", takže to nikdo nemůže napadnout, že bychom lhali, a že to pokaždé vyznívá naprosto naopak je přeci chyba čtenáře, že
pokoušel jsem se na to doklikat na stránkách Eurostatu, ale našel jsem tak akorát kategorizaci produktů, ale rozhodně ne jejich váhy ve výpočtu HICP, takže zatím spíše věřím kolegovi, než někomu, kdo si plete ECB s WTO
ano, pro mě jako uživatele nezlevnilo, pouze se změnila technologie nebo mi snad ukážeš, kde si dnes mohu koupit nový (nově vyrobený) procesor stejný jako jsem si koupil před dvěma lety, ale za méně peněz?a to žiješ kde? - já žádné významné slevňování elektroniky nepozoruju ... za procesor jsem před dvěma lety dal čtyři a půl tisíce, dneska bych za něj dal +- to samé, akorát by byl o 3/4 GHz rychlejší ... desktopový lowend tehdy začínal na necelé tisícovce, stejně tak jako začíná teď ... minivěž teď táta kupoval za cirka 2,5 kKč, za což kdysi (7-8 let?) kupoval přenosnej křáp přibližně stejné kvality, akorát ten starej křáp ještě neuměl mptrosky a USBJinými slovy koupíte něco výkonnostně (a tedy i cenově) o dost lepšího za stejnou cenu a řeknete, že vlastně nic nezlevnilo. Super argument.
Dotovaná cena se ve statistikách nepočítá, to není běžná cena.a tím chtěl básník říci v souvislosti s tím, že neumí počítat, co?
Bohati budou skoro vzdycky bohatnout a chudi budou stale vice chudnout, dokud se nezmeni nejak razantne spolecensky rad nebo prostredi okolo nas. Tak je, bylo a bude. Jediny, co s tim muzete delat, ze to budete resit.
To je k nevyřešení. Dluží mi nějakou celkem zanedbatelnou částku kamarád: "Víš, já bych ti to zaplatil, ale mně neplatí zákazníci faktury". Jednoho jeho neplatícího klienta znám, tak jsem mu zavolal: "Ale já mám všechno zaplacené, žádnou fakturu od něj nemám". Fakturu na půl roku zašantročil nespolehlivý posel a můj chudý kamarád celého toho půl roku brečel: "Buééé, zákazníci mně neplatí faktury."
Jiný příklad: "Já nevím, kolik si mám za ten web říct. Pět je dost málo, patnáct... hmmm, to by bylo pěkné, ale to mi asi nedají. Buééé, já nevím, jestli to mám vzít." - "Přiber mě do toho, usmlouvám to na pětadvacet" - spadla mu čelist. Nakonec jsme si rozdělili 45, dostali jsme totiž zakázky dvě.
Jak chcete tohle řešit? Změnou společenského řádu? Bohatství je vnějším projevem vnitřního světa každého konkrétního člověka. Pouhé peníze chudému člověku nedají vědomí vlastní ceny a nevybaví ho schopností přihlásit se o svou odměnu.
Ale když koukám na podpis "gf", tak to asi vysvětluji jasné věci a frází "Jediny, co s tim muzete delat, ze to budete resit" je myšleno "řešit tlacháním v diskusích"
PS: ja mozna vypadam jak ko*kot, kterej blaboli nesmysly nekde v diskuzich. Najednu stranu tento nazor nikomu neberu a klidne si to o me dal myslete. Alespon neni videt, ze nemam jen prumernou mzdu.
To je nedorozumění. Právě že ne. Na druhou stranu si myslím, že vypadat jako ko*kot někdy vůbec není na škodu
Podle mě je kamarádovo brečení nad nesplacenýma fakturama a "řešení" problémů světa v diskusích dost často projevem jednoho jevu - neschopnosti řešit vlastní problémy. Mě nepřestávají udivovat lidi, kteří vymýšlejí, jak změnit svět k lepšímu, když kolikrát stačí opravdu jen zvednout telefon...
A stát na těch dluhopisech samozřejmě prodělá i se započtením inflace, jinak by mu nikdo nepůjčil.To obecne nemusi byt pravda - V soucasne dobe jsou vynosy americkych dluhopisu nizsi nez odhad inflace a vynosy inflacne osetrenych dluhopisu (TIPS) zaporne. Viz. Proste i kdyz ty dluhopisy maji realny vynos zaporny, tak jsou pro investory vyhodnejsi nez drzet hotovost.
Ta hodnota je v tom, že si můžu ty peníze měnit za reálné věci.To je právě ono. Když by tiskárna cenin prostě natiskla nové papírky v hodnotě schodku rozpočtu, těch "reálných" věcí nijak nepřibude, takže hodnota papírků klesne. Výslednou inflaci se Národní banka snaží uřídit tím, že vydává dluhopisy které do systému mají přinést "reálné věci" zvenku. Ve skutečnosti samozřejmě nejsou reálné, ale jsou to zase jiné barevné papírky
U zadluzeni statu nekdo vymyslel, ze je dulezity sledovat zavislost "mira zadluzeni" / HDP. Pro vladu z toho vyplyva, ze cim vice toho jeji obcane vyrobi, tim vice dluhu muze vlada udelat. Ja osobne to nechapu, ale zda se, ze vsichni ekonomove tomu "veri".Vztahovani velikosti dluhu vuci HDP se dela asi hlavne proto, ze HDP se obecne pouziva pro vyjadreni 'velikosti' ekonomiky, takze takto 'relativizovana' cisla uz napr. jde porovnavat mezi ruznymi staty ci v case. Dalsi duvod je take ten, ze s HDP typicky souvisi vyber dani a vybirane dane v podstate 'kryji' tyto dluhy. Samozrejme je to jen statisticky parametr a neda se mu automaticky prisuzovat nejaky hluboky vyznam. Vlada samozrejme muze zvysit statni dluh bez ohledu na tento parametr, zalezi spis na tom, jaka je politicka vule a kolik / za kolik se ho povede udat na financinch trzich. Ze ten parametru neni klicovy pro reakci financnich trhu je vcelku videt (napr. Japonsko s ~200% mirou zadluzeni a velmi nizkymi uroky, ci Spanelsko s nizsi mirou zadluzeni nez Nemecko). Je otazka, zda jine parametry (napr. verejny dluh / verejny rozpocet, ci rocni uroky / statni rozpocet) by nebyly lepsi charakteristikou. Zajimave je treba to, ze zatimco verejny_dluh/HDP v CR dlouhodobe roste, tak uroky_verejneho_dluhu/HDP (v CR) dlouhodobe stagnuji.
To o obyčejních lidech platí, ak im dáš prívlastok bez úspor. Ak majú nejaké peňažné úspory a majú ich na nejakom úrokovanom účte, potom na vyplácanom úroku môžu mať podiel aj zisky z dlhopisov.
Ak to presiahne určitú rozumnú hranicu a existujúce dlhy nie je možné splácať novými, zvyčajne dochádza k bankrotu (predĺženie splatnosti, výmena dlhopisov za dlhopisy s nižšou hodnotou a pod.). K výnimkám dochádza, ak sa nájde blbec, ktorý to zatiahne...Ono hospodařit bez dluhů není těžké, je to pouze o tom jak vhodně omezit byrokracii, sociální stát a korupci.To michas dve veci, ktere spolu souvisi jen volne. Vovoj statniho dluhu neni otazka velikosti vydaju, ale otazka rovnovahy vydaju a prijmu. Pokud by nekdo osekal napr. byrokracii ci korupci a zajistil tak rozpoctove prebytky, je dost mozne, ze by vzapeti nekdo jiny snizil dane (nejspis hlavne tem bohatsim [*]) a vratil by tak rozpocet do schodku - viz prebytky za Clintona a nasledne Bushovy danove skrty. [*] na to obcas neni treba ani mit rozpocet v prebytcich, v CR se to deje i v dobach schodku, napr. zastropovani pojistneho nebo nejnoveji projednavane zruseni zdaneni dividend.
To nevim jak dlouho by vydrzeli, az se to stane, dam vedetV tom byla ale ta pointa, pokud jsem to dobře pochopil.
Jinak vetsina z nich pracuje vice nez osm hodin za den, to si budte jistNepodezírám je, že by se flákali, jen mi šlo o odlišení příjmů, pro které musí aktivně pracovat od těch, které fungují víceméně bez práce.
tak z definice nepatri do stredni tridy.Ale v ČEZku přece tvoří střední třídu ti, co žijí z ruky do huby (od platu do platu). Kdo má ještě nějaké úspory (nebo třeba splacenou hypotéku), tak už je nechutně bohatý úspěšný kapitalista, kterej to všem nandal, protože mu to správně politicky myslelo.
Cože to? A jaká je definice střední třídy?viz.
Takže střední třída je u nás vrstva lidí, kteří, krom jiného, má bohaté rodiče a nebo pokročilý věk?Pokud ma nekdo vyrazne nadprumerny prijem, zacne pracovat treba v 25, tak v 35 uz muze mit byt splacen. Nehlede na to, ze pokud hypoteku budu brat spis jako leasing nez jako dluh, pak muze mit nezanedbatelne uspory uz za par let od zacatku. Ale samozrejme, pokud clovek zacina z niceho, tak to pro nej bude tezsi / casove narocnejsi nez pro nekoho, koho podporuji stredostavovi rodice (zvlaste pak ve spolecnostech, kde kvuli skolnemu clovek vstupuje do zivota zadluzeny az po usi).
Známe to z dějin, je to klasické schéma konce civilizací.AFAIK, takove byly civilizace vzdycky, rozsahlejsi stredni trida je 'vynalez' dvacateho stoleti.
Pokud ma nekdo vyrazne nadprumerny prijem, zacne pracovat treba v 25, tak v 35 uz muze mit byt splacen.Hned po škole, než si šlověk udělá ostruhy, se obvykle nebere (pokud se nejedná o nějakou tlačenku) výrazný nadprůměr (co to vlastně znamená níže). Alespoň pár let to trvá, než člověk předvede, že umí (tedy pokud beru v potaz případy, kdy plat je skutečně za přínost a ne kontakty). No a pak je tu otázka, co je "výrazný nadprůměr". Než jsem opustil Kotlinku, tak jsem byl lehce přes 3x průměr (což možná ještě není výrazně). S nemovitostí jsme se docela drželi při zemi a měli trochu kliku. Kolik mohu dnes v Praze a okolí počítat? 2,5-3MKč? To je na deset let hodně strmá meta, zejména, pokud nechcete s hledáním partnerky a zakládáním rodiny těch deset let čekat (což po té době nemusí být tak snadné, také jsem to u některých kolegů viděl). Tolik alespoň praktická zkušenost s realizovatelností tohohle plánu.
Pokud bude mít výrazně nadprůměrný příjem, tak sémanticky není "střední třída".To by byl smysluplny argument, kdyby statisticke rozdeleni prijmu a mejetku bylo symetricke (jako je treba normalni rozdeleni). U pareto-rozdeleni (ktere se cast pouziva pro modelovani rozdeleni prijmu a majetku) to moc smysl nedava. Nehlede na to, ze hraje roli ani tak velikost prijmu, ale take bohatstvi. Pokud napr. nekdo bude mit prijem 20 kKc mesicne ze sve prace, ale jinak v podstate zadny majetek, tak je na tom podstatne jinak nez nekdo, kdo ma kapitalovy realny prijem 20 kKc mesicne ze sveho 5 Mkc majetku.
Střední třídu" .. měli snad všichni?To asi jo, taky jsem psal rozsahlejsi stredni tridu.
Hospodářská krize je jiné jméno pro mravní bídu. Nebo ne?To rozhodne ne. Hospodarska krize je v podstate technicky problem rozhozeneho samoregulacniho mechanismu trzniho hospodarstvi. Urcite by se tam nasly i mnohe pripady mravnich selhani, ale ty jsou asi vsude, byly tam pravdepodobne i v 'uspesnych' letech, pouze se na ne neprislo, a nejspis nebyly klicove, klicove byly strukturalni nedostatky a nestabilita tech spolecenskych mechanismu. Ekonomie neni podobenstvi o moralce.
Kdepak je nějaký ten úspěšný makroekonom?No, tak treba Keynes byl pry pomerne uspesny investor.
mno, obvykle se tento termín užívá pro důchodce, ale v souvislostech, které tu rozebíráte, bych už těch 35 klidně bral za "pokročilý věk" ...Takže střední třída je u nás vrstva lidí, kteří, krom jiného, má bohaté rodiče a nebo pokročilý věk?Pokud ma nekdo vyrazne nadprumerny prijem, zacne pracovat treba v 25, tak v 35 uz muze mit byt splacen.
Kdo asi kupuje státní dluhopisy? Především ti, co potřebují "vyprat". Kdo jiný?Dost dobre nechapu, jak by tak pruhledna vec jako statni dluhopis mohl byt vyuzit k prani spinavych penez.
Tiskni
Sdílej: