V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Sbotní noc. Nemůžu spát tak se zas trochu pošťourám v pokusném routeru s freebsd.
Ze všeho nejdříve jsem si vzpomněl, že jsem chtěl zařídit přesměrování portu 22 abych mohl z venku přes ssh za nat. Ok, podíváme se co nám o tom píše handbook. Aha tohle by mělo dělat co potřebuju:
rdr rl1 0/32 port 1222 -> 192.168.0.10 port 22Zapisuju požadované do ipnat.rules a zároveň si povolím příslušné v ipf.rules. Zkouším jak to běhá, ale ouha. Stroj co se měl připojit za nat má pro mě jen connection refused. Prošel jsem vše, co mě napadlo a výsledek stále tentýž. No nic, tak položim dotaz na abíčko, snad mě někdo nakopne správným směrem. Jak tak smolim dotaz a zkoumám jestli jsem nic neopomněl a zbytečně ze sebe neudělám troubu, koukám znova do handbooku bsdýčka a vidim, že tam je i druhá varianta zápisu přesměrování:
rdr rl1 ex.ter.ni.ip/32 port 1222 -> 192.168.0.10 port 22Maj to tam napsaný jako ekvivalent...ale co, zkusit musim opravdu vše. Měnim konfigurák a světe div se, ono to funguje a mě se podařilo zalogovat!
Mám spíš povrchni znalosti TCP/IP a chápu, že dokumentace k freebsd není od toho aby mi je prohlubovala, ale přeci jen tam mohli poznamenat že se ty dva zápisy ve funkci liší. Sakra. 2 hoďky v čudu. Mám alespoň trochu dobrej pocit z toho, že jsem na to přišel nakonec sám a nemusel jsem se složitě ptát ve fóru. Kdyby to tak šlo vždy.
No nic, dělám nějaké věci okolo a na druhém konci noci jsem si vzpoměl, že se potřebuju ještě na něco podívat a znovu prověřuju funkčnost tunýlku do natu.
SAKRA!! Jak to že to zas nejede. Po 3/4 hodině laborování s ipfiltrem můžu napsat toto: pokud přesměrovávám port 1222 na externím rozhraní na port 22 ve vnitřní síti, tak musi být na externim rozhrani povolen také port 22. Jinak to prostě nepremává.
Ani jedno z toho mi neni jasné a jen vim, že takhle to funguje a jinak ne. Pokud se najde někdo, kdo mi vysvětlí, že jsem nevzdělanec a zároveň vysvětlí jak že s těmi věcmi má, budu jen rád. Jen prosím trochu s citem
tak jsem semlolil zápisek, mám v sobě snídani a začíná se dostavovat únava -> nabirám směr postel
Tiskni
Sdílej:
redirect
Allows a tcp service to be redirected to another host. When xinetd receives a tcp connection on this port it spawns a process that establishes a connection to the host and port number specified, and forwards all data between the two hosts. This option is useful when your internal machines are not visible to the outside world. Syntax is: redirect = (ip address) (port). You can also use a hostname instead of the IP address in this field. The hostname lookup is performed only once, when xinetd is started, and the first IP address returned is the one that is used until xinetd is restarted. The "server" attribute is not required when this option is specified. If the "server" attribute is specified, this attribute takes priority.