Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Sbotní noc. Nemůžu spát tak se zas trochu pošťourám v pokusném routeru s freebsd.
Ze všeho nejdříve jsem si vzpomněl, že jsem chtěl zařídit přesměrování portu 22 abych mohl z venku přes ssh za nat. Ok, podíváme se co nám o tom píše handbook. Aha tohle by mělo dělat co potřebuju:
rdr rl1 0/32 port 1222 -> 192.168.0.10 port 22Zapisuju požadované do ipnat.rules a zároveň si povolím příslušné v ipf.rules. Zkouším jak to běhá, ale ouha. Stroj co se měl připojit za nat má pro mě jen connection refused. Prošel jsem vše, co mě napadlo a výsledek stále tentýž. No nic, tak položim dotaz na abíčko, snad mě někdo nakopne správným směrem. Jak tak smolim dotaz a zkoumám jestli jsem nic neopomněl a zbytečně ze sebe neudělám troubu, koukám znova do handbooku bsdýčka a vidim, že tam je i druhá varianta zápisu přesměrování:
rdr rl1 ex.ter.ni.ip/32 port 1222 -> 192.168.0.10 port 22Maj to tam napsaný jako ekvivalent...ale co, zkusit musim opravdu vše. Měnim konfigurák a světe div se, ono to funguje a mě se podařilo zalogovat!
Mám spíš povrchni znalosti TCP/IP a chápu, že dokumentace k freebsd není od toho aby mi je prohlubovala, ale přeci jen tam mohli poznamenat že se ty dva zápisy ve funkci liší. Sakra. 2 hoďky v čudu. Mám alespoň trochu dobrej pocit z toho, že jsem na to přišel nakonec sám a nemusel jsem se složitě ptát ve fóru. Kdyby to tak šlo vždy.
No nic, dělám nějaké věci okolo a na druhém konci noci jsem si vzpoměl, že se potřebuju ještě na něco podívat a znovu prověřuju funkčnost tunýlku do natu.
SAKRA!! Jak to že to zas nejede. Po 3/4 hodině laborování s ipfiltrem můžu napsat toto: pokud přesměrovávám port 1222 na externím rozhraní na port 22 ve vnitřní síti, tak musi být na externim rozhrani povolen také port 22. Jinak to prostě nepremává.
Ani jedno z toho mi neni jasné a jen vim, že takhle to funguje a jinak ne. Pokud se najde někdo, kdo mi vysvětlí, že jsem nevzdělanec a zároveň vysvětlí jak že s těmi věcmi má, budu jen rád. Jen prosím trochu s citem
tak jsem semlolil zápisek, mám v sobě snídani a začíná se dostavovat únava -> nabirám směr postel
Tiskni
Sdílej:
redirect
Allows a tcp service to be redirected to another host. When xinetd receives a tcp connection on this port it spawns a process that establishes a connection to the host and port number specified, and forwards all data between the two hosts. This option is useful when your internal machines are not visible to the outside world. Syntax is: redirect = (ip address) (port). You can also use a hostname instead of the IP address in this field. The hostname lookup is performed only once, when xinetd is started, and the first IP address returned is the one that is used until xinetd is restarted. The "server" attribute is not required when this option is specified. If the "server" attribute is specified, this attribute takes priority.