Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Chtěli jste někdy vlastnit Apple MacBook? Povím vám jak se k jednomu dostat a ani pro to nemusíte mnoho udělat. Stačí jeden takový nechtít. Ano správně, nechtít. Asi jako ho nechtěla má přítelkyně.
Jednoho dne firmička, kde pracuje, zakoupila licenci na čerstvé VectorWorks kterýžto soft je jednodušší CAD používaný firmou na zpracování výkresové dokumentace. Nová verze byla ale pro "pracovní stanici" velké sousto a milý počítač se proměnil z pracovního nástroje na generátor krátkých pracovních přestávek.
Řešení problému si musela přítelkyně vybojovat a přestože musela čelit těžkým dělostřeleckým útokům svých šéfů, kteří užívali argumenty ráže:"tak holt ty výkresy nebudeš ukládat tak často když to trvá pokaždé minutu a půl" a jim podobné. Po čtrnácti dnech si vymohla majlant v podobě £20 na nákup půl giga ram do svého počítače doufajíc, že se dostaví navýšení výkonu. Bohužel této "pracovní stanici" s netburst celeronem, deskou s chipsetem via, integrovanou grafickou kartou a teď už, považte, celým gigabajtem(velkorysost mi nedovoluje zmínit fakt, že si grafika z paměti také něco ukousne) už nebylo pomoci. Nepřátelská linie byla narušená a úplně se zhroutila ve chvíli, kdy si jeden z šéfů místo přestávky na oběd spočítal kolik by firma zaplatila přítelkyni zatímco by se ona nudila čekáním až se počítač uráčí dokončit úkol, který mu byl zadán.
Na nejbližší firemní poradě se usneslo, že se koupí nový počítač a to buď desktop(s windows) v ceně okolo £400 nebo notebook(mimochodem tady tomu všichni říkají laptop, opět s windows) okolo £500 £600. Poslední variantou byl MacBook přibližně za £700. Rozhodnutí, co přesně by se mělo koupit, bylo ponecháno na přítelkyni a ta po víkendu stráveném vybíráním a zvažováním všech pro a proti přišla s dvěma návrhy. Za prvé desktop od Dellu s tříletou next bussiness day zárukou nebo notebook od téže firmy se stejnými záručními podmínkami a s porovnatelnými hardwarovovými parametry jako MacBook s roční zárukou za oněch sedm stovek . Obě varianty v ceně okolo předem stanovené hranice. Nutno poznamenat, že variantu s notebookem musela trošičku obhajovat a to následujícím způsobem:
otázka: a k čemu ten notebook(vlastně laptop) potřebuješ?No řekněte, neobdivovali byste v takové chvíli svého šéfa pro jeho pronikavou inteligenci a progresivní myšlení?
odpověď: pokud jedu na jednání, nemusím si tahat štos výkresů a po případné konzultaci se zadavatelem můžu udělat změny návrhu přímo na místě podle jeho přání
reakce: aha, hmm... no..., to je vlastně pravda, to by se hodilo
O možnosti říct si o počítač od apple ani neuvažovala z několika důvodů. Především, výpočtové programy, které ke své práci používá, běží jen na Windows a pak je tu ta maličkost s kancelářským balíkem. Přestože, firma kromě sekretářky, jednoho architekta a mé přítelkyně jede na MacOS X(včetně mail a file serveru jež je samostatnou kapitolou :), vlastní firma jednu(pro jistotu ještě jednou a tučně: jednu) licenci na MS Office pro tuhle platformu. Licence je spravována nějakým licenčním serverem, který zajišťuje, že je ve firmě spuštěna maximálně jedna instance programu z tohoto balíku. Pochopte, že se jí nechtělo rozšiřovat skupinu nešťastníků, co se přetahují o to kdo bude následující půlhodinu editovat tabulky v Excelu. Byla by šestá.
A jak to nakonec dopadlo? Odpovědným osobám se zdálo i £400 za něco na čem neběží OS X přemrštěná cena a začali handlovat. Přítelkyni to přestalo bavit a na rovinu řekla, že chce maca, který po čtrnácti dnech urgování u nadřízených, dorazil. Poněkud úsměvný byl i samotný akt objednávky, jen posuďte. Při objednávce zapomněla přítelkyně specifikovat velikost hardisku a tak se prodejce, vědom si toho, že na druhém konci drátu sedí ženská, zeptal jakou barvu toho notebooku by chtěla. Bílou nebo černou? (rozuměj: chcete 160GB nebo 250GB?).
No a to je vlastně celé. Přítelkyně si nainstalovala Neo Office(čímž tento balík objevila pro celou firmu) a zatím si na nic nestěžuje a dokonce se vyjádřila v tom smyslu, že ji tenhle operační systém působí méně potíží než ten předchozí. Zápasí snad jen s ovladači firemního scanneru. Já jsem si konečně trochu osahal železo od apple a alespoň zběžně se podíval jak vypadá OS X pod kapotou(první aplikací kterou jsem na tom spustil byl terminál, co taky jiného že...). Jako z pohádky ne?
P.S.: Pokud vám vrtá hlavou proč byla cenová relace pro mac stanovená poněkud výše než pro komp s windows pokusím se vám to trochu objasnit. V téhle firmě pracují lidé, kteří podlehli úžasnému marketingu firmy apple a kupovali by i 3x dražší trenýrky, jen kdyby na nich bylo nakousnuté jabko(kdyby se prodávali v marks&spencer tak možná i 4x). Například jeden architekt si koupil iPod, aby si za půl roku mohl koupit jiný iPod s větším harddiskem, aby ho mohl za tři měsíce prodat sekretářce a koupit si iPod Touch, který pak skončil v šuplíku protože ho nahradil iPhone(hypotéku, opravy auta, alimenty platí jen tak tak a před výplatou žere jen housky se sýrem).
Když se přítelkyně rozhodovala co si koupí za mp3 přehrávač tak přišla z práce, po odborném výplachu ehmm... konzultaci s kolegy, s jediným požadavkem: nesmí to být iPod. Jak řekla, tak se stalo, čímž se dobrovolně vystavila nemístným komentářům o původu a schopnostech jejího antracitového přehrávač značky samsung.
Nechápejte mě špatně. Klidně apple, když zvážím všemožná pro a proti. Ale pokud jsou všechna "pro" hesla z televizních reklam a "proti" nemají žádná protože je reklamní spot opomněl zmínit, tak si na to čelo zaťukat musím.
P.S.S.: pokud máte čárka, co dočinění, čárka, s mimozemskými bytostmi nevídaného intelektu, dvojtečka otazník dejte mi vědět, potřeboval bych pomoc nejen s interpunkcí vykřičník
Tiskni
Sdílej:
první aplikací kterou jsem na tom spustil byl terminál, co taky jiného že...Jednou jsem byl na předváděčce Apple, která se konala u konkurence na MUNI. Když jsem se dostal konečně k Apple počítači, tak jsem najednou nevěděl co tam s tím dělat. Takže moje první aplikace spuštěná na macu byla, shodou okolností, taky xterm.
No, ale co jsem si za to od kolegů z MUNI vyslechl! Samé žblepty o tom, jak můžu, v tak krásném grafickém prostředí, spouštět nějakou příkazovou řádku, či coV tom pripade se jich chtelo zeptat, jakou jinou uzitecnou aplikaci v tom MacOSu maji?
Terminál na jabku? Proč? K čemu?No třeba k práci? Ne každý je grafik nebo hudebník. Ono zase tolik (ani open source) specializovaných aplikací pro další obory pro Mac není. A unixové sotva bude někdo přepisovat do Cocoa (tedy ne, že by nějaké nebyly, ale ve spoustě oblastí nejsou). A pouštět některé typy výpočtů jinak než z terminálu by mi přišlo jako úplný nesmysl. Ale naštěstí v OS X mají i zsh...
Především, výpočtové programy, které společně s VectorWorks používá, běží jen na Windowstohle je spatne zformulovane. Jen na windows bezi pouze ty vypoctove programy. CAD bezi bez problemu jak na Win tak OS X. Zkusim to opravit.
že jí nekoupili iWork a musí chudák holka používat nepovedenou kopii MS Office.Ano, samozřejmě, M$ přece úplně všechno okopíroval od Applu. A že Office jsou o skoro 20 let starší než kterákoli součást iWorku, to přece vůbec nevadí
Co to meleš o tom co bylo dřív?Prosím nemelu, nýbrž konstatuji, a to reakci na vaši poznámku o kopii.