Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
To jsem se zas jednou pořádně naštval (velmi eufemisticky řečeno) a nevím na koho svalit vinu.
Poslední dvě hodiny jsem strávil prolejzáním webu a hledáním řešení na můj malinký problém. Chtěl jsem si vytisknout pár formulářů a vyplnit je nanečisto s tím, že je pak už jen rychle přepíšu do počítače. Normálně bych to plodil u kompu, ale dnes už jsem u něho seděl až až, tak jsem si řekl že tu trochu papírování odbudu v posteli. Ale kam čert nemůže nasadí mizerný software.
Už nějakou dobu jsem si říkal že bych měl opět zprovoznit síťový tisk i když tiskárnu používáme jednou za uherský rok. Několikrát jsem to už dělal a úkol je to naprosto triviální. Navíc jsem si odstěhoval monitor od počítače ke kterému je připojená tiskárna, do třetího patra abych si rozšířil obzor u notebooku na dobu co bude přítelkyně na návštěvě u rodičů. A jenom kvůli tisku se mi ho dolu stěhovat vůbec nechtělo. Nastalý moment se zdál příhodný - za 3 minuty nastaveno a za další 3 minuty vytišťeno, ale ouha, chyba lávky
Na obou strojích, tedy "print serveru" i notebooku, odkud jsem hodlal tisknout, běží gentoo a jelikož jsem poměrně konzervativní a odmaskovávám jen vyjímečně, byl na obou stranách nainstalovaný cups 1.3.8 jakožto stabilní balík. Vše jsem nastavil jak jsem zvyklý, ale můj formulář tiskárna nevyplivla. Znovu jsem vše překontroloval se stejným výsledkem. Chvilku jsem zběsile přidával a odebíral tiskárny, než jsem započal prohledávat logy, což mě neučinilo o nic moudřejším ale alespoň jsem získal pár hesel co se dají podstrčit googlu. Vyhledávač mě ale nechal na holičkách a po hodině zkoušení stupidních rad co mi poťouchle podstrkoval (nejblíž k podstatě problému jsem byl asi na apple fórech, kde se to ale uživatelé snažili řešit Windows metodou "vypni a zapni a když to nepomůže tak to zkus ještě jednou"TM ) jsem byl připraven vyvěsit bílý prapor a spustit openoffice vzdáleně a vytisknout si to v podstatě lokálně kde tiskárna funguje jako švýcarský hodinky.
Ale protože jsem promrhal takového úsilí a mém plány na povalování v posteli byly ty tam řekl jsem si, že bych mohl ještě něco zkusit. Odinstaloval jsem cups na obou počítačích a pěkně promazal konfiguráky co po sobě zanechaly, šoupnul net-print/cups do portage/keywords a emergenul verzi 1.3.9(aktuální).
Asi tušíte co následovalo. Požadovaná stránka se vykodrcala z tiskárny jakoby se nechumelilo na první pokus a já si užil minutu sprostého a hlasitého nadávání. Jenom doteď nevím jestli jsem nadával vlastní stupiditě, že jsem ten cups nepupdatoval hned a nebo někomu tam venku kdo neodhalil chybu která pozřela skoro dvě hodiny mého života.
Tiskni
Sdílej:
Mně zase vytrvale neposlouchá Firefox 3.x při tisku na vzdálenou tiskárnu ... naštěstí to vyřešil downgrade na 2.x a tisk ostatních aplikací funguje, včetně OO.
Není moc Gentoo developerů, kteří by používali stable, ~ je většinou stabilnější jak stable.
ja se trochu obavam zapnout ~ globalne protoze uz se mi stalo, ze se mezi normalne fungujicim baliky objevilo neco co melo zustat hardmasked, a pokud veci fungujou tak do nich radsi nestouram...nekdy holt ale ani to neplati
Když jsem instaloval gentoo na pracovní NB, měl jsem předsevzetí, že tam nechám stable. Přece jen, je to NB hlavně na práci. Ale když jsem si poprvé spustil sice stabilní, ale zastaralý Gimp, tak už jsem to nevydržel a šoupnul tam ~amd64 a pohoda. Největší problémy byly z přechodem na novou verzi xorg. Ale v nejhorším případě dané balíčky zamaskuji a aktualizuji až když mám čas na řešení problémů s tím souvicejících.