Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
To jsem se zas jednou pořádně naštval (velmi eufemisticky řečeno) a nevím na koho svalit vinu.
Poslední dvě hodiny jsem strávil prolejzáním webu a hledáním řešení na můj malinký problém. Chtěl jsem si vytisknout pár formulářů a vyplnit je nanečisto s tím, že je pak už jen rychle přepíšu do počítače. Normálně bych to plodil u kompu, ale dnes už jsem u něho seděl až až, tak jsem si řekl že tu trochu papírování odbudu v posteli. Ale kam čert nemůže nasadí mizerný software.
Už nějakou dobu jsem si říkal že bych měl opět zprovoznit síťový tisk i když tiskárnu používáme jednou za uherský rok. Několikrát jsem to už dělal a úkol je to naprosto triviální. Navíc jsem si odstěhoval monitor od počítače ke kterému je připojená tiskárna, do třetího patra abych si rozšířil obzor u notebooku na dobu co bude přítelkyně na návštěvě u rodičů. A jenom kvůli tisku se mi ho dolu stěhovat vůbec nechtělo. Nastalý moment se zdál příhodný - za 3 minuty nastaveno a za další 3 minuty vytišťeno, ale ouha, chyba lávky
Na obou strojích, tedy "print serveru" i notebooku, odkud jsem hodlal tisknout, běží gentoo a jelikož jsem poměrně konzervativní a odmaskovávám jen vyjímečně, byl na obou stranách nainstalovaný cups 1.3.8 jakožto stabilní balík. Vše jsem nastavil jak jsem zvyklý, ale můj formulář tiskárna nevyplivla. Znovu jsem vše překontroloval se stejným výsledkem. Chvilku jsem zběsile přidával a odebíral tiskárny, než jsem započal prohledávat logy, což mě neučinilo o nic moudřejším ale alespoň jsem získal pár hesel co se dají podstrčit googlu. Vyhledávač mě ale nechal na holičkách a po hodině zkoušení stupidních rad co mi poťouchle podstrkoval (nejblíž k podstatě problému jsem byl asi na apple fórech, kde se to ale uživatelé snažili řešit Windows metodou "vypni a zapni a když to nepomůže tak to zkus ještě jednou"TM ) jsem byl připraven vyvěsit bílý prapor a spustit openoffice vzdáleně a vytisknout si to v podstatě lokálně kde tiskárna funguje jako švýcarský hodinky.
Ale protože jsem promrhal takového úsilí a mém plány na povalování v posteli byly ty tam řekl jsem si, že bych mohl ještě něco zkusit. Odinstaloval jsem cups na obou počítačích a pěkně promazal konfiguráky co po sobě zanechaly, šoupnul net-print/cups do portage/keywords a emergenul verzi 1.3.9(aktuální).
Asi tušíte co následovalo. Požadovaná stránka se vykodrcala z tiskárny jakoby se nechumelilo na první pokus a já si užil minutu sprostého a hlasitého nadávání. Jenom doteď nevím jestli jsem nadával vlastní stupiditě, že jsem ten cups nepupdatoval hned a nebo někomu tam venku kdo neodhalil chybu která pozřela skoro dvě hodiny mého života.
Tiskni
Sdílej:
Mně zase vytrvale neposlouchá Firefox 3.x při tisku na vzdálenou tiskárnu ... naštěstí to vyřešil downgrade na 2.x a tisk ostatních aplikací funguje, včetně OO.
Není moc Gentoo developerů, kteří by používali stable, ~ je většinou stabilnější jak stable.
ja se trochu obavam zapnout ~ globalne protoze uz se mi stalo, ze se mezi normalne fungujicim baliky objevilo neco co melo zustat hardmasked, a pokud veci fungujou tak do nich radsi nestouram...nekdy holt ale ani to neplati
Když jsem instaloval gentoo na pracovní NB, měl jsem předsevzetí, že tam nechám stable. Přece jen, je to NB hlavně na práci. Ale když jsem si poprvé spustil sice stabilní, ale zastaralý Gimp, tak už jsem to nevydržel a šoupnul tam ~amd64 a pohoda. Největší problémy byly z přechodem na novou verzi xorg. Ale v nejhorším případě dané balíčky zamaskuji a aktualizuji až když mám čas na řešení problémů s tím souvicejících.