plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Linux a jeho uživatelé často patří k okraji společnosti(v tom dobrém i zlém). Jeho uživatelé se nedokáží zařadit mezi běžné lidi a tak jsou nuceni hledat jiné formy uspokojení než ostatní - trvale nekončící spory a něco co je ještě více oddělí. Hledají alternativy, jsou ochotní zkoušet nové věci, ale často se bojí nepochopení toho co je všude kolem nich. Považují se za unikáty a mistry světa v otázkách života, vesmíru a vůbec. Nepotřebují se sdružovat.
Se zvláštností souvisí i touha poroučet a ovlivňovat. Nacházejí svou jedinečnost ve vzhledu desktopů, oproti uživatelům nejrozšířenějšího operačního systému jim nestačí pouze změna pozadí a ikon, mění barvy svých oken, panelů, menu. Proto snáze nalezneme naprosto odlišné téma od základního u těch nejméně rozšířených okenních manažerů než u neslavně proslulé Windows Visty. Jejich názory jsou neměnné, ostatní jim musí ustupovat, oni ustupují pouze na oko a do konce života budou trvat na zášti vůči svým nepřátelům. Pokud by získali náznak moci, dokáží jí naplno využít, ale nedaří se jim to, protože jsou do všeho příliš zbrkle.
Tady nejde o Linux, tady jde pouze o mě. Linuxová komunita je na mě hodná, poradí mi vždy, když potřebuji. Všude mám spoustu návodů a tutoriálů a tak kvůli cenným informacím nemusím komunikovat. Jsem asociál, protože jsem byl v dětství zneužit nebo si to myslím.
Kdysi jsem se začal učit Javascript a dnes pomocí programů pro Windows háčkuju Pentagon. SQL injekce jsou mým denním chlebem, ale kamarádi mi řekli, že můj Windows je moc běžný a tak jsem si naklikal Ubuntu. Sice jsem přišel o všechna data, ale koupil jsem si nový disk s Windows a Ubuntu budu instalovat vždy, když přijdou kamarádi. PS: můj nový spořič je fakt božsej.
Nejméně častý příklad je pře-migrovaný BFU pomocí spolupracovníka, kamaráda, přítele, vnuka. Tento uživatel neví co je bash a pracuje pouze s programy, které mu někdo nainstaloval. Velkou výhodou je také úspora peněz a vyšší bezpečnost.
Kdysi jsem se učil programovat v PHP, je jasné že ze mě programátor nebude, ale ve spoustě knih bylo pro mě záhadné slovo Linux. Zajímalo mě co to je a tak jsem se rozhodl vyzkoušet nové Ubuntu.
S mým Windows byli neustále problémy, které se nedali řešit jinak než reinstalací. Když jsem musel přijít o data každý měsíc, nezbývalo než zkusit něco jiného. Proto zkouším ten Linux.
Já dokážu všechno, lidé co říkají, že je Linux těžký jsou lháří. Ti pisálci z živě si ho ani nejsou schopní nainstalovat a pořád ho posuzují a říkají jak je složitý. Já ho zvládnu, jsem prostě génius.
Programoval jsem už pod Windows, ale vždy mi vadila jeho uzavřenost. Rád zkoumám nové věci, ale chci je poznat do podrobna. Velmi se mi líbí GNU licence, které mi nechtějí brát práva. Provozuji dual-boot, protože vývojář si nemůže dovolit psát pro tak malou skupinu lidí a kompilace pro Windows na Linuxu není ještě dostatečná.
Textový režim pod Windows je zlem, i serverové verze tohoto systému obsahují grafické rozhraní, pro usnadnění administrace a odstranění rozdílů. Uživatel umí spravovat linuxový server a tak je desktop založený na podobném principu výhodný.
Tak toto jsou dle mého názoru důvody a lidé, kteří Linux používají nebo na něj přecházejí. Je zde velká skupina lidí, která vůbec nemá tušení, co je ten Linuxu a jen některým se naskytne příležitost stát se součástí skupiny 5 nebo 6. Většina uživatelů z 1-8 od Linuxu stejně brzy odejde(5 se bude chvíli držet, ale také nevydrží) - neumožňuje používat staré programy, chtějí kompatibilitu s okolním světem, Linux je na ně složitý, nepochopitelný a vůbec ty výhody nejsou zas tak ohromné.
Tiskni
Sdílej:
2. Se zvláštností souvisí i touha poroučet a ovlivňovat.Mně přijde normální, aby můj počítač dělal přesně to, co mu poručím. Windows poroučí uživateli? Když vidím některé jejich uživatele při práci, tak se nemohu ubránit pocitu, že ano. 3. Počítá se, že jsem asociál, a nemyslím si, že jsem byl v dětství zneužit? 10. Ale mně se v terminálu opravdu v mnoha případech pracuje lépe a rychleji než v GUI.
[Linux] neumožňuje používat staré programySmím vědět proč?
chtějí kompatibilitu s okolním světemKompatibilní jsem podle mě dostatečně…
Linux je na ně složitý, nepochopitelnýPro mě jsou nepochopitelná Windows. Nedělám si srandu. (a nevím o moc lidech, kteří opravdu rozumí Windows (tak, jako spousta linuxáků Linuxu)) Nepopírám, že je to tím, že mi to třeba nikdo nevysvětlil, ale já prostě nechápu jejich vnitřní fungování. Například windowsový init systém mi přijde neuvěřitelně obfuskovaný a uživatelem neovlivnitelný, pokud to srovnám s průhledným systémem linuxových distribucí. Proč já používám Linux? Je to velmi jednoduché – Windows nedokáží to, co po svém počítači (resp. počítačích) požaduji. Hezky je to shrnuto ve Vlastově komentáři a mé reakci na něj.
Myšleno jejich staré programy z Windows.Aha. Mně zase Windows neumožňují používat mnohé programy z Linuxu
Někdo si raději kvůli OH nainstaluje Silverlight, než aby ho obcházel.OH nesleduji a na jinou nekompatibilitu si nevzpomínám. A u OH je to jednoznačně blbost ČSTV, že to takhle obfuskovala, aby to „nešlo“ nahrávat.
>>>S mým Windows byli neustále problémy, které se nedali řešit jinak než reinstalací.
......blbost, kecate .....
A co zaloha partition ?
Pokud clovek widle (win xp a vys, ty predchozi nestaly za nic) semtam natahne znovu ze zalohy tak slapou pomerne dobre.
Taky se pridavam ac se venuji i win. On potom clovek muze objektivne posuzovat.
Uz na forech (vsude) bylo dost vykriku do tmy o tom jak je jedno ci druhe na hojno.
Já jsem jasná 3 Frustrace z dětství mají, koukám, zásadní následky
Njn, lepší už to nebude