Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
1. července Mozilla vypne službu Fakespot pro detekci podvodných recenzí v internetových obchodech. Mozilla koupila Fakespot v květnu 2023.
8. července Mozilla vypne službu Pocket (Wikipedie) pro ukládání článků z webu na později. Do 8. října si uživatelé mohou vyexportovat data. Mozilla koupila Pocket v únoru 2017. Několik měsíců byl Pocket integrovanou součástí Firefoxu.
Turris OS má aktuálně problém s aktualizací související s ukončením podpory protokolu OCSP u certifikační autority Let's Encrypt.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Pokračuji v mé oblíbené kategorizaci - tentokrát přijde řada na "free software komunitu", za jejíž členy považuji všechny, kdo nějakým způsobem dobrovolně přispívají k rozvoji svobodného softwaru.
Existuje řada důvodů, proč lidé používají, tvoří, překládají, šíří, propagují atd. svobodný software. A právě podle těch důvodů, podle primárních cílů konání, budu členy komunity kategorizovat.
I když se to možná někomu nebude líbit, všechny tyto kategorie (a různé jejich mixy) jsou svobodnému softwaru více či méně přínosné. Tak co, našli jste se?
Tiskni
Sdílej:
dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=4096
Základní myšlenka GNU je nechtít peníze za softwareActually we encourage people who redistribute free software to charge as much as they wish or can.
kseftar - to je vcelku dost hrube slovo. proc ne obchodnik. kseftar zni jako vekslak a prekupnik.Používám terminologii, která je konzistentní s cílem a stylem příspěvku.
neznam moc lidi, kterym by vadilo, ze neco ukradliJá pár takových lidí znám. Je jim trapné, že mají v počítači nelegální SW, chtějí se ho zbavit a proto podporují free SW - minimálně proto, že když ho dostanou mezi ty, se kterými si musí vyměňovat data, odpadne jim nutnost pracovat s proprietárními datovými formáty, a tedy i s některými proprietárními programy.
takto se to neda clenit. napsal jste velky nesmysl. do problemtiky prilis nevidite.Do problematiky nevidím, ale to ještě neznamená, že nemohu kibicovat
je mi 28 let. nejsem student a ani todice mi nic neprispivaji. linux me bavi. dobre se mi na nem dela. ale podle toho, jak vam vadi obchod na linuxu, tak to asi neni ta prava cesta.Je mi stejně, ani já nejsem student, rodiče mi taktéž nic nepřispívají. Linux mě také baví, "obchod na Linuxu" mi nevadí (a nikdy jsem neřekl, že by mi vadil).
jak mam vydelat na sebe? pocitejte min. 15-20kKc mesicne v cistem vydelat(praha neco stoji).Jak vydělat? Třeba na Linuxu nebo jiném svobodném SW. Anebo na proprietárním SW
az vam jednou pritelkyne(manzelka) rekne, ze chce darecky, bydleni, dovolenou, budete zivit deti, tak si na linux nevzpomenete. anebo budete mit jenom linux a to bude vse, tak vam to bude jedno. pak si ten vas clanek prectete a bude vam asi hodne smutno.Vzhledem k tomu, že si v tuto chvíli vydělávám převážně tvorbou proprietárního SW (na Windows i na Linuxu), nikterak mě podobné úvahy netrápí. A pokud tvořím svobodný SW (zatím jsem toho v této oblasti moc nevytvořil), je to typicky proto, že vím, že bych na něm stejně nevydělal, případně je to tak jednoduchá věc, že mě to netrápí.
Že žádného člověka nelze v reálném životě zaškatulkovat a nalepit mu visačku s kategorií.Nesouhlasim :) Znam spoustu lidi, ktere muzu nejak rozradit. Nekteri se sice memu pomyslnemu skatulkovani vymykaji, jini tam sedi naprosto presne. Nicmene priznavam, ze z popisu "kategorie" nelze presne popsat charakter (a) daneho cloveka, takze to nejde presne, jak bylo zrejme mysleno touto vetou.
vyjadrujte se k veci: tohle zde malokdo umi.Sorry, ale tohle je spíš komické. Tvé příspěvky jsou v této diskuzi zcela mimo mísu. Vypadá to, že jsi zápis vůbec nepochopil. Místo aby ses zasmál a nebo si naopak zaťukal na čelo a podobné hlouposti nečetl, tak tu opět rozebíráš, jak se vlastně nikdo Linuxu pořádně nevěnuje, že každý jen mluví, ale skutek utek' atd. Možná by neškodilo se zamyslet nad tím, proč jsou téměř všechny tvoje příspěvky v diskuzích na jednu notu. Neustále se stavíš do role zneuznaného talentu a nepochopeného rádce, který ví všechno lépe než ostatní. Proč? Možná bys měl vykouknout z okna a podívat se na slunce; vypadá to, že ti chybí.