Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Občas není od věci vyslovit něco, za co se upaluje nebo ukamenovává. Nic není totiž tak jednoduché, aby byla pravda vždy jediná a na první pohled zřejmá.
Pokračuji v mé oblíbené kategorizaci - tentokrát přijde řada na "free software komunitu", za jejíž členy považuji všechny, kdo nějakým způsobem dobrovolně přispívají k rozvoji svobodného softwaru.
Existuje řada důvodů, proč lidé používají, tvoří, překládají, šíří, propagují atd. svobodný software. A právě podle těch důvodů, podle primárních cílů konání, budu členy komunity kategorizovat.
I když se to možná někomu nebude líbit, všechny tyto kategorie (a různé jejich mixy) jsou svobodnému softwaru více či méně přínosné. Tak co, našli jste se?
Tiskni
Sdílej:
dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=4096
Základní myšlenka GNU je nechtít peníze za softwareActually we encourage people who redistribute free software to charge as much as they wish or can.
kseftar - to je vcelku dost hrube slovo. proc ne obchodnik. kseftar zni jako vekslak a prekupnik.Používám terminologii, která je konzistentní s cílem a stylem příspěvku.
neznam moc lidi, kterym by vadilo, ze neco ukradliJá pár takových lidí znám. Je jim trapné, že mají v počítači nelegální SW, chtějí se ho zbavit a proto podporují free SW - minimálně proto, že když ho dostanou mezi ty, se kterými si musí vyměňovat data, odpadne jim nutnost pracovat s proprietárními datovými formáty, a tedy i s některými proprietárními programy.
takto se to neda clenit. napsal jste velky nesmysl. do problemtiky prilis nevidite.Do problematiky nevidím, ale to ještě neznamená, že nemohu kibicovat
je mi 28 let. nejsem student a ani todice mi nic neprispivaji. linux me bavi. dobre se mi na nem dela. ale podle toho, jak vam vadi obchod na linuxu, tak to asi neni ta prava cesta.Je mi stejně, ani já nejsem student, rodiče mi taktéž nic nepřispívají. Linux mě také baví, "obchod na Linuxu" mi nevadí (a nikdy jsem neřekl, že by mi vadil).
jak mam vydelat na sebe? pocitejte min. 15-20kKc mesicne v cistem vydelat(praha neco stoji).Jak vydělat? Třeba na Linuxu nebo jiném svobodném SW. Anebo na proprietárním SW
az vam jednou pritelkyne(manzelka) rekne, ze chce darecky, bydleni, dovolenou, budete zivit deti, tak si na linux nevzpomenete. anebo budete mit jenom linux a to bude vse, tak vam to bude jedno. pak si ten vas clanek prectete a bude vam asi hodne smutno.Vzhledem k tomu, že si v tuto chvíli vydělávám převážně tvorbou proprietárního SW (na Windows i na Linuxu), nikterak mě podobné úvahy netrápí. A pokud tvořím svobodný SW (zatím jsem toho v této oblasti moc nevytvořil), je to typicky proto, že vím, že bych na něm stejně nevydělal, případně je to tak jednoduchá věc, že mě to netrápí.
Že žádného člověka nelze v reálném životě zaškatulkovat a nalepit mu visačku s kategorií.Nesouhlasim :) Znam spoustu lidi, ktere muzu nejak rozradit. Nekteri se sice memu pomyslnemu skatulkovani vymykaji, jini tam sedi naprosto presne. Nicmene priznavam, ze z popisu "kategorie" nelze presne popsat charakter (a) daneho cloveka, takze to nejde presne, jak bylo zrejme mysleno touto vetou.
vyjadrujte se k veci: tohle zde malokdo umi.Sorry, ale tohle je spíš komické. Tvé příspěvky jsou v této diskuzi zcela mimo mísu. Vypadá to, že jsi zápis vůbec nepochopil. Místo aby ses zasmál a nebo si naopak zaťukal na čelo a podobné hlouposti nečetl, tak tu opět rozebíráš, jak se vlastně nikdo Linuxu pořádně nevěnuje, že každý jen mluví, ale skutek utek' atd. Možná by neškodilo se zamyslet nad tím, proč jsou téměř všechny tvoje příspěvky v diskuzích na jednu notu. Neustále se stavíš do role zneuznaného talentu a nepochopeného rádce, který ví všechno lépe než ostatní. Proč? Možná bys měl vykouknout z okna a podívat se na slunce; vypadá to, že ti chybí.