Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mohl by jste se někdo podělit o své vyšlapané cestičky jak se dopídit toho "pravého" kousku s dobrým poměrem cena/výkon? Existuje nějaká databáze s vyhledáváním dle technických parametrů, nejlépe kompletní světové produkce, která by se vypořádala i s variabilitou produktu (např. barva, SSD nabízené v rozpětí 80-160 GB)? Kdyby tam ještě bylo vypíchnuto, co je v dané kategorii špička a co dobrý střed, vůbec bych se nezlobil.
Co používáte pro ověření, zda nad vybraným kouskem pan Linux neohrne nos? Já natrefil na:- místní HW sekci (..jak jinak?) - HCL na openSUSE - Linux Laptop WikiPřirozeně by mě rovněž zajímali vaši osvědčení prodejci - ať již tuzemští či zahraniční. K těm druhým jsem dosud nesáhl, tudíž jsem na praktické rady obzvlášť zvědav (zásilková služba, přímý dovoz). Prostě bych uvítal nějaké HowTo zahraničního nákupu. Narazili jste na něco? Případně našel by se někdo ochotný sepsat článek o pořizování HW či snad ještě lépe wiki, ať se to dá kolektivně udržovat? (Snad anketa prozradí, zda by si to našlo čtenáře). Logicky mi k tématu ještě patří řešení reklamací.
_
Recenze a HW info:
- časopis Level (návrhy sestav) - Notebookreviews.com (nečesky ;?)) - časopis Score (návrhy sestav) - Smolt (anglicky) - Svět hardware (zdůrazněn Průvodce koupí..)Nákup:
- Alfa Computer cz - Alza.cz - Amazon.de (němčina) - Anacomp - ComputerShop (Softcom) - czc.cz - DigiWorld - GigaComputer (zejména repasovaný) - idealo.de (němčina; vyhledávání obchodů včetně jejich hodnocení) - Kasa.cz - MRM - PC Linux (prodejci předinstalovaného Linuxu) - T.S.BOHEMIA
Tiskni
Sdílej:
Svatý Grál nikdo nenašel. Kouzelné řešení na všechny problémy taky asi není možné najít... jak z toho ven? :)
Myslím, že zde není problém ucelené databáze hw komponent, ale problém toho, že uživatelé (potažmo kamarádi) nevědí přesně co chtějí. Až to zjistí, řešení bude velmi snadné.
Moje rada tedy zní: pomožte jim to zjistit a nepokoušejte se to zjistit místo nich.
>Mohl by jste se někdo podělit o své vyšlapané cestičky jak se dopídit toho "pravého" kousku s dobrým poměrem cena/výkon?
Zeptám se uživatele, co opravdu potřebuje - tak zjišťuji požadavky na parametry pravého kousku. Zeptám se, kolik do toho chce dát - na 99 % stejně zjistím, že si protiřečí. Pak ho přesvědčím, aby do toho dal víc, protože tohle oni vždycky podcení (i kdyby ne, vrátí se mu to ve spolehlivosti a životnosti). Následně navrhnu řešení. Když s řešením nesouhlasí, pošlu ho jinam, ať si to zařídí jak chce a upozorním ho, že následné průsery řešit nebudu (a nesmlouvavě to dodržuju).
>Přirozeně by mě rovněž zajímali vaši osvědčení prodejci - ať již tuzemští či zahraniční.
www.tsbohemia.cz - beru od nich jejich linuxové sestavy a notebooky Thinkpad. Ceny dobré, u sestav si často nechám měnit komponenty za kvalitnější (jde to na vyžádání).
postupuju takto - nejdriv zjistit ucel, pak co vse bude chtit poridit (jestli neco zustane ze staryho, nebo co uz maj doma), nasledne odhadnu cenu (vetsinou se trefim s presnosti na 2000). pak kouknu na www.alza.cz a www.czc.cz a dam do kupi nejakou predbeznou nabidku, pak zacnu vyhledavat testy hardwaru a diskuze od lidi co jej maj. a upravovaj nabidku. linux nejak moc neresim, kdyz nekupuju pro sebe. nasleduje konzultace se zadavatelem zakazky. jo a s kancelarskejma pocitacema se vubec neseru az na harddisk, u nej hledam ty nejspolehlivejsi.
Já využívám časopisů jako Level nebo Score, kde sou vždy tři sestavy vybraný z těch "nejlepších" součástí, každá v určité cenové relaci.
No, dobrodružství leckdy nastává při výběru vhodného scanneru, ale někdy i podpora USB tiskárny dá zabrat
Preco v nadpise KRICIS?
nějak mi to nahánění HW evokovalo kovbojky a výlepy tohoto typu
...